Գիտաժողով. Մասնագիտական կրթությունը` սահմանամերձ բնակավայրերի հզորացման նախապայման
2017թ. մայիսի 19-21-ը ՀՀ կրթության և գիտության նախարարության նախաձեռնությամբ կազմակերպվել էր «Մասնագիտական կրթությունը և ուսուցումը՝ հեռավոր և սահմանամերձ (սահմանապահ) բնակավայրերի հզորացման նախապայման» խորագրով գիտաժողով ՀՀ Տավուշի մարզի Բերդ քաղաքում: Անցկացման վայրի ընտրությունը պայմանավորված էր հանրային ուշադրությունը սահմանամերձ ու սահմանապահ բնակավայրերին հրավիրելու և տեղական միջավայրը ակտիվացնելու հանգամանքով: Միջոցառմանը մասնակցել են ՀՀ պետական և տեղական ինքնակառավարման մարմինների, Տավուշի մարզի գործարար հատվածի և մասնագիտական ուսումնական հաստատությունների, ինչպես նաև միջազգային և տեղական կազմակերպությունների, ՀԿ-ների ներկայացուցիչներ:
Գիտաժողովի մասնակիցները հանդես են եկել զեկույցներով՝ երկրի արդյունաբերական և գործարար հատվածի զարգացումների, սահմանամերձ տարածաշրջաններում ներդրումների, բիզնես նախաձեռնությունների,  ակնկալվող կադրային կարիքների ու մասնագիտական կարողությունների նկատմամբ պահանջարկի, ինչպես նաև հնարավոր համագործակցության հարթակների վերաբերյալ։
Ելութներից հետո հնչել են հարց ու պատասխաններ, որոնց ընթացքում գիտաժողովի մասնակիցները հույս են հայտնել, որ ռազմավարական ծրագրերի, գիտության, կրթության և մասնագիտացված աշխատանքի միջոցով երկրի ռազմավարական զարգացման գործում հետաքրքրված անձանց հետազոտությունների, հաջողված փորձի ու նվաճումների այս քննարկումը  հնարավորություն կտա ձևավորել գործուն և արդյունավետ համագործակցության մեխանիզմներ,  խթանել  ֆորմալ և ոչ ֆորմալ կրթական ծրագրերի միջոցով բնակչության և արդյունաբերության մրցունակության բարձրացումը հեռավոր, սահմանամերձ և սահմանապահ համայնքներում։
ՀՀ Տավուշի մարզ այցելության ընթացքում գիտաժողովի մասնակիցներն այցելել են նաև Տավուշի տարածաշրջանային պետական քոլեջ, ծանոթացել ուսումնական հաստատության նյութատեխնիկական բազային և զարգացման ծրագրերին: Այցելության ընթացքում մասնակիցները հանդիպել են նաև կանադահայ ներդրող Վահրամ Վահրամյանի հետ, ով ԿԳՆ ներկայացուցիչներին առաջարկել է քոլեջում իրականացնել փայտամշակման կարճաժամկետ դասընթացներ, որոնց արդյունքում համապատասխան հմտություններ ստացած երիտասարդ մասնագետները կապահովվեն աշխատանքով իր կողմից իրականացվող բիզնես ծրագրում:
Գիտաժողովի մասնակիցները շրջայցեր են կատարել նաև տեղական արտադրության կազմակերպություններ՝ Չորաթան և Այգաձոր գյուղերում տեղակայված  «Տավուշ տեքստիլ»  և «Էկոգարդեն» արտադրական  ընկերություններ, ծանոթացել վերջիններիս արտադրանքին, ինչպես նաև քննարկել աշխատաշուկա-կրթություն կապի հնարավորությունը:

Conference. Vocational education is a prerequisite for the empowerment of border settlements
2017 On May 19-21, on the initiative of the RA Ministry of Education and Science, a scientific conference entitled "Professional education and training - a prerequisite for the empowerment of remote and border (border) settlements" was organized in the city of Berd, Tavush region, RA. The venue was chosen to attract public attention to border and border settlements and to activate the local environment. The event was attended by representatives of RA state and local self-government bodies, business sector and professional educational institutions of Tavush region, as well as international and local organizations and NGOs.
The participants of the conference presented reports on the developments of the country's industrial and business sector, investments in border regions, business initiatives, expected personnel needs and demand for professional abilities, as well as possible cooperation platforms.
After the speeches, there were questions and answers, during which the participants of the conference expressed their hope that this discussion of the researches, successful experiences and achievements of the people interested in the strategic development of the country through strategic programs, science, education and specialized work will make it possible to form effective and efficient cooperation mechanisms. promote the increase of competitiveness of the population and industry in remote, border and border communities through formal and informal educational programs.
During the visit to the RA Tavush region, the participants of the conference also visited the Tavush Regional State College, got acquainted with the educational institution's logistical base and development programs. young specialists who have acquired skills will be provided with work in the business program implemented by him.
The participants of the conference also toured local production organizations, "Tavush Textile" and "Ecogarden" manufacturing companies located in Choratan and Aigadzor villages, got acquainted with their products, and also discussed the possibility of labor market-education connection.
On the concluding third day of the conference, the participants visited military unit N and met with servicemen.