Հայաստանի ազգային թիմի մասնակցությունը «Աշխարհի Հմտություններ 2013» մրցույթին
«Աշխարհի Հմտություններ» (WorldSkillsInternational) միջազգային կազմակերպությունը հիմնադրվել է 1946թ. Իսպանիայում, նպատակ ունենալով հավաստիացնել երիտասարդներին, նրանց ծնողներին և գործատուներին, որ նրանց ապագան անմիջականորեն կախված է նախնական (արհեստագործական) և միջին մասնագիտական կրթական արդյունավետ համակարգից: Այդ նպատակով 1950թ. առաջին անգամ Մադրիդում կազմակերպվեց «Աշխարհի Հմտություններ» միջազգային 1-ին մրցույթը՝ Իսպանիայի և Պորտուգալիայի մրցակիցների մասնակցությամբ:
Մրցույթները կազմակերպվում են 2 տարին մեկ անգամ: Ներկայումս «Աշխարհի Հմտություններ» միջազգային կազմակերպությանը անդամակցում է 65 երկիր: Հայաստանը անդամակցել է կազմակերպությանը 2012 թվականից՝ Գերմանիայի միջազգային համագործակցության ընկերության (ԳՄՀԸ/GIZ GmbH-ի) նախաձեռնությամբ և ֆինանսական աջակցության շնորհիվ: Հայաստանը ներկայացնող կառույցը Մասնագիտական կրթության և ուսուցման զարգացման ազգային կենտրոնն է (ՄԿՈՒԶԱԿ), որին հանձնվել է անդամակցության մասին հավաստագիր՝ «Աշխարհի Հմտություններ» միջազգային կազմակերպության կողմից:
2013թ. հունիսի 26-ից հուլիսի 8-ը Գերմանիայի դաշնային հանրապետության Լայպցիգ քաղաքում կայացավ «Աշխարհի Հմտություններ» 42- րդ մրցույթը:
Մրցույթին մասնակցում էր 53 երկիր, 999 մրցակից՝ 46 հմտություններով, 964 փորձագետ: Հայաստանի ազգային թիմը մասնակցում էր 3 հմտություններով՝ ոսկերչություն, խոհարարություն և նորաձևության տեխնոլոգիա:
Հայաստանի ազգային թիմի կազմը.
1. Պաշտոնական պատվիրակ՝ Տաթևիկ Գասպարյան, ՄԿՈՒԶԱԿ տնօրեն
2.Տեխնիկական պատվիրակ՝ Վահագն Հովհաննիսյան, Առևտրաարդյունաբերական պալատ, ծրագրերի ղեկավար
3.Խոհարարության փորձագետ՝ Գարիկ Գևորգյան, «Հայկական խոհանոցի ավանդույթների զարգացման և պահպանման» ՀԿ գործադիր տնօրեն
4.Ոսկերչության փորձագետ՝ Լիլիթ Պետրոսյան, Երևանի ոսկերչական գործարան, տեխնիկական բաժնի պետ
5.Նորաձևության փորձագետ՝ Սեդա Մանուկյան, ԱՏԵՔՍ նորաձևության կենտրոն, դիզայներ
6.Խոհարարության մասնակից՝ Արայիկ Ամզայան, Երևանի պետական ֆինանսատնտեսագիտական քոլեջ
7.Ոսկերչության մասնակից՝ Արամ Ավետիսյան, Երևանի տարածաշրջանային թիվ 1 պետական քոլեջ
8.Նորաձևության մասնակից՝ Արփինե Ղուկասյան, Երևանի պետական հումանիտար-տեխնիկական քոլեջ:
9.Թիմ լիդեր՝ Կարինե Անտոնյան Երևանի տարածաշրջանային թիվ 1 պետական քոլեջ
Ազգային թիմին քաջալերելու և «Աշխարհի Հմտություններ» մրցույթի ընթացքը դիտարկելու նպատակով Լայպցիգ էին ժամանել ՀՀ կրթության և գիտության նախարարության աշխատակազմի ՆՄՄԿ վարչության պետ Ռոբերտ Աբրահամյանը (Հայաստանի ազգային թիմի համակարգող) և Գերմանիայի միջազգային համագործակցության ընկերության «Մարդկային կարողությունների զարգացում և առաջնորդների վրապատրաստում ՄԿՈՒ-ում» ծրագրի գլխավոր մենեջեր Միքաելա Օպֆֆերման-Գեռտները:
Քանի որ Հայաստանի ազգային թիմը մասնակցում էր առաջին անգամ, սահմանված կանոնակարգով չէր կարող հավակնել մրցանակային մեդալների, սակայն հավաքած միավորները երեք հմտություններով փաստում են թիմի հաջող մասնակցության մասին.
- Ոսկերչություն. 467 միավոր, 61 միավոր պակաս մրցույթում գրանցված առավելագույն միավորից
- Խոհարարություն. 456 միավոր, 87 միավոր պակաս մրցույթում գրանցված առավելագույն միավորից
- Նորաձևության տեխնոլոգիա. 450 միավոր, 90 միավոր պակաս մրցույթում գրանցված առավելագույն միավորից:
Հայաստանի ազգային թիմի լավագույն մասնակից ճանաչվեց Արամ Ավետիսյանը:
«Աշխարհի Հմտություններ» մրցույթին Հայաստանի մասնակցությունը արձանագրեց այն փաստը, որ ՄԿՈՒ ոլորտում բարեփոխումների ընթացքը կարող է գնահատվել դրական:

The participation of the Armenian national team in the "World Skills 2013" competition
"World Skills International" international organization was founded in 1946. in Spain, with the aim of assuring young people, their parents and employers that their future directly depends on an effective initial (vocational) and secondary vocational education system. For this purpose, in 1950 For the first time, the 1st international "World Skills" competition was organized in Madrid, with the participation of competitors from Spain and Portugal.
Competitions are organized once in 2 years. Currently, 65 countries are members of the "World Skills" international organization. Armenia has been a member of the organization since 2012, thanks to the initiative and financial support of the German International Cooperation Company (GIZ GmbH). The structure representing Armenia is the National Center for the Development of Vocational Education and Training (NCVEC), which was awarded a membership certificate by the "World Skills" international organization.
2013 From June 26 to July 8, the 42nd "World Skills" competition was held in Leipzig, Germany.
53 countries, 999 competitors with 46 skills, 964 experts participated in the competition. The national team of Armenia participated in 3 skills: jewelry, cooking and fashion technology.
The composition of the national team of Armenia.
1. Official delegate: Tatevik Gasparyan, MKUZAK director
2. Technical delegate: Vahagn Hovhannisyan, Chamber of Commerce and Industry, program manager
3. Culinary expert: Garik Gevorgyan, executive director of the NGO "Development and Preservation of Armenian Cuisine Traditions"
4. Jewelry expert: Lilit Petrosyan, Yerevan jewelry factory, head of the technical department
5. Fashion expert: Seda Manukyan, ATEX fashion center, designer
6. Cooking participant: Araik Amzayan, Yerevan State Finance and Economics College
7. Participant in jewelry making: Aram Avetisyan, Yerevan Regional State College No. 1
8. Fashion participant: Arpine Ghukasyan, Yerevan State Humanitarian-Technical College.
9. Team leader: Karine Antonyan Yerevan Regional State College No. 1
In order to encourage the national team and observe the progress of the "World Skills" competition, Robert Abrahamyan, the head of the Ministry of Education and Science of the RA Ministry of Education and Science (coordinator of the Armenian national team) and the head of the program "Development of human abilities and training of leaders in vocational education and training" of the German International Cooperation Company, arrived in Leipzig. manager Michaela Opfferman-Gertner.
Since the Armenian national team was participating for the first time, according to the established regulations, it could not claim prize medals, but the collected points document the team's successful participation in three skills:
- Jewelry. 467 points, 61 points less than the maximum score recorded in the competition
- Cooking. 456 points, 87 points less than the maximum score registered in the competition
- Fashion technology. 450 points, 90 points less than the maximum score registered in the competition.
Aram Avetisyan was recognized as the best participant of the Armenian national team.
Armenia's participation in the "World Skills" competition recorded the fact that the process of reforms in the VET sector can be evaluated positively.