Հայաստանի խոհարարների ասոցիացիան հունիսի 2-ին, 3-ին և 4-ին «Երևանի գինու օրեր» փառատոնի ընթացքում, հատուկ առանձնացված բեմահարթակում առաջին անգամ անցկացնում է «Հայաստանի Երիտասարդ-ուսանող խոհարարի մրցույթ 2023»-ը՝ EventToura ընկերության, Մասնագիտական կրթության և ուսուցման զարգացման ազգային կենտրոնի, WorldSkills Armenia-ի, Երևանի Քաղաքապետարանի և GIZ-ի աջակցությամբ։
Մրցույթի նպատակն է՝
1. ընտրել Հայաստանի լավագույն երիտասարդ-ուսանող խոհարարին,
2. իրականացնել մասնագիտական որակավորման բարձրացում և փորձի փոխանակում,
3. ստեղծել կապ ուսումնական հաստատությունների և գործատուների միջև,
4. կիսվել հաջողված փորձով՝ հրավիրված միջազգային խոհարար-մրցավարների հետ,
5. նախապատրաստել լավագույն երիտասարդ-ուսանող խոհարարներին` առաջիկա միջազգային մրցույթներում (YCO, WorldSkills ) Հայաստանը ներկայացնելու համար:
Այս մրցույթի շրջանակներում Հայաստանի Խոհարարների ասոցիացիան հրավիրել է խոհարարական ոլորտի միջազգային ճանաչում ունեցող մրցավար-շեֆ խոհարարներ Gunter Koeffer-ին, Jihan H Sahawneh-ին, Henri Donneaux-ին և Shaun Smith-ին՝ ապահովելով միջազգային չափանիշներին համապատասխան մրցույթի անցկացումը:
Հունիսի 1-ին կայացավ «Հայաստանի Երիտասարդ-ուսանող խոհարարի մրցույթ 2023»-ին նախորդող ծանոթության միջոցառումը:
Միջոցառմանը ներկա էին ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարության նախնական մասնագիտական (արհեստագործական) և միջին մասնագիտական կրթության վարչության պետ Արմենուհի Պողոսյանը, Մասնագիտական կրթության և ուսուցման զարգացման ազգային կենտրոնի տնօրեն Տաթևիկ Գասպարյանը, Հայաստանի խոհարարների ասոցիացիայի հիմնադիր-նախագահ Արբի Ղարախանին, միջազգային մրցավարները, մրցույթի մասնակից ուսանողները, ուսումնական հաստատությունների ներկայացուցիչները և այլ հյուրեր:
Մրցույթը կունենա 4 հաղթող անվանակարգ.
• Առաջին տեղ — կշնորհվի ոսկե մեդալ, Հայաստանի Լավագույն երիտասարդ- ուսանող խոհարար տիտղոս, 500.000 ՀՀ դրամ պարգևավճար, մասնակցության գավաթ և այլ նվերներ:
• Երկրորդ տեղ — կշնորհվի արծաթե մեդալ, մասնակցության գավաթ և այլ նվերներ:
• Երրորդ տեղ — կշնորհվի բրոնզե մեդալ, մասնակցության գավաթ և այլ նվերներ:
• Լավագույն ափսե — կշնորհվի հովանավորի մրցանակ, Plate Trophy.
Մրցույթի ընթացքում կորոշվեն նաև այն մասնակիցները, ովքեր կմասնակցեն Worldskills Armenia մրցույթի եզրափակիչ ազգային փուլին, որի հաղթողը կմասնակցի 2024թ. Ֆրանսիայի Լիոն քաղաքում կայանալիք WorldSkills International 47-րդ մրցույթին և կներկայացնի Հայաստանի ազգային թիմը հմտությունների մրցույթում: Կընտրվի նաև Young Chef Olympiad 2024թ. մասնակիցը, որը կկայանա 2024թ. հունվար ամսին, Հնդկաստանում:

On the eve of the Young-Student Chef Competition of Armenia
On June 2, 3 and 4, during the "Yerevan Wine Days" festival, the Association of Chefs of Armenia is holding the "Young Student Chef Competition of Armenia 2023" for the first time on a special stage, organized by the EventToura company, Professional Education and Training Development. with the support of the National Center, WorldSkills Armenia, Yerevan Municipality and GIZ.
The purpose of the competition is:
1. to choose the best young student chef of Armenia,
2. to carry out professional qualification improvement and exchange of experience,
3. create a link between educational institutions and employers,
4. share successful experience with invited international chef-judges,
5. to prepare the best young student chefs to represent Armenia in upcoming international competitions (YCO, WorldSkills).
Within the framework of this competition, the Chefs Association of Armenia invited internationally renowned chefs-judges Gunter Koeffer, Jihan H Sahawneh, Henri Donneaux and Shaun Smith, ensuring that the competition meets international standards.
On June 1, the familiarization event preceding the "Armenia Young Student Chef Competition 2023" took place.
The event was attended by Armenuhi Poghosyan, Head of the Department of Pre-Vocational (Craft) and Secondary Vocational Education of the Ministry of Education and Culture of the Republic of Armenia, Tatevik Gasparyan, Director of the National Center for Vocational Education and Training Development, Arbi Gharakhani, Founder-Chairman of the Association of Chefs of Armenia, international referees, students participating in the competition, representatives of educational institutions. and other guests.
The competition will have 4 winning nominations.
• First place - will be awarded a gold medal, the title of Best Young Student Chef of Armenia, AMD 500,000 prize money, participation trophy and other gifts.
• Second place — will be awarded a silver medal, participation trophy and other gifts.
• Third place — a bronze medal, participation trophy and other gifts will be awarded.
• The best plate — the sponsor's prize, Plate Trophy, will be awarded.
During the competition, the participants who will take part in the final national stage of the Worldskills Armenia competition will also be decided, the winner of which will participate in the 2024 competition. at the 47th WorldSkills International competition to be held in Lyon, France, and will represent the Armenian national team in the skills competition. Young Chef Olympiad 2024 will also be selected. the participant, which will take place in 2024 in India in January.