GIZ-ն աջակցում է ՄԿՈՒ ոլորտի բարեփոխումներին
2021թ. մարտի 26-ին տեղի ունեցավ ՄԿՈւ ոլորտի բարեփոխման առաջարկների փաթեթի քննարկումը շահառուների հետ։ Քննարկմանը մասնակցել են ինչպես ոլորտում քաղաքականության մշակման համար պատասխանատու իրավասու պետական մարմինները, այնպես էլ՝ ՄԿՈՒ հաստատություններն ու սոցիալական գործընկեր մասնավոր կազմակերպությունները։
Գերմանիայի կառավարության անունից՝ Գերմանիայի միջազգային համագործակցության ընկերության (GIZ) կողմից իրականացվող «Մասնավոր հատվածի զարգացում և մասնագիտական կրթություն և ուսուցում Հարավային Կովկասում» (ՄՀԶ ՄԿՈՒ) ծրագրի շրջանում մասնագիտական կրթության և ուսուցման (ՄԿՈՒ) ոլորտում իրականացվել է աշխատանքի վրա հիմնված (դուալ) ուսուցման ներդրման և կազմակերպման առկա վիճակի ուսումնասիրություն՝ անդրադարձ կատարելով օրենսդրական, կառավարչական, մեթոդական խոչընդոտներին։
Միջոցառմանը մասնակցեցին և իրենց ողջույնի խոսքով հանդես եկան ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարի տեղակալ Ժաննա Անդրեասյանը, Ազգային ժողովի գիտության, կրթության, մշակույթի, սփյուռքի, երիտասարդության և սպորտի հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահի տեղակալ Հովհաննես Հովհաննիսյանը, ԳՄՀԸ «Մասնավոր հատվածի զարգացում և մասնագիտական կրթություն և ուսուցում Հարավային Կովկասում» ծրագրի հայաստանյան թիմի ղեկավար Արամ Բաբայանը։
Ուսումնասիրության արդյունքները ներառվել են առաջարկների համալիր փաթեթում և ուղարկվել շահագրգիռ պետական մարմիններին, ինչպես նաև ՄԿՈՒ հաստատություններին ու սոցիալական գործընկեր մասնավոր կազմակերպություններին՝ քննարկման, դիտողությունների և առաջարկների համար։
Քննարկման ընթացքում վեր հանված խնդիրները, ներկայացված առաջարկություններն ու դիտողությունները կօգնեն ՄԿՈՒ ոլորտի հետագա բարեփոխումների գործընթացին, ինչպես նաև օրենսդրական փոփոխությունների փաթեթի մշակմանը։

GIZ supports reforms in the VET sector
2021 On March 26, the discussion of the package of proposals for the reform of the VET sector took place with the beneficiaries. Both competent state bodies responsible for policy development in the field, as well as VET institutions and social partner private organizations participated in the discussion.
On behalf of the German government, within the "Private Sector Development and Vocational Education and Training in the South Caucasus" (VET VET) project implemented by the German International Cooperation Agency (GIZ), in the field of vocational education and training (VET), work-based (dual) training implementation and study of the current state of the organization, referring to legislative, managerial, methodological obstacles.
Deputy Minister of Education, Science, Culture and Sports Zhanna Andreasyan, Deputy Chairman of the Standing Committee on Science, Education, Culture, Diaspora, Youth and Sports of the National Assembly Hovhannes Hovhannisyan, Deputy Minister of Education, Science, Culture and Sports of the Republic of Armenia participated in the event and gave their greetings. and training in the South Caucasus" project Armenian team leader Aram Babayan.
The results of the study were included in a complex set of proposals and sent to the concerned government bodies, as well as VET institutions and social partner private organizations for discussion, comments and suggestions.
The issues raised during the discussion, the suggestions and remarks presented will help the process of further reforms of the VET sector, as well as the development of a package of legislative amendments.