2025թ. ՀՐԱՏԱՐԱԿՎԵԼԻՔ ՁԵՌՆԱՐԿՆԵՐԻ ՀԱՅՏԵՐԻ ԸՆԴՈՒՆՈՒՄ
2025թ. ՄԿՈՒ զարգացման ազգային կենտրոնի (ՄԿՈՒԶԱԿ) կողմից պլանավորվում է կազմակերպել ՄԿՈՒ ոլորտի համար նախատեսվող ուսումնական ձեռնարկների և ուսումնամեթոդական նյութերի մշակման և հրատարակման աշխատանքներ:
Ձեռնարկների և այլ ուսումնական նյութերի ստեղծման հայտերը (էլեկտրոնային տարբերակով) ներկայացվում են ՄԿՈՒԶԱԿ: Անհատական հայտերի դեպքում խնդրում ենք ներկայացնել նաև տեղեկանք աշխատանքի վայրից և ինքնակենսագրություն.
- Հայտը ներկայացնել կցված ձևաչափին համապատասխան:
- Անհատական դիմում հայտերի դեպքում ներկայացնել նաև տեղեկանք աշխատանքի վայրից և ինքնակենսագրություն։
- Դիմում-առաջարկները մինչև սույն թվականի հունվարի 20-ը կարող են ներկայացվել ՄԿՈՒԶԱԿ՝ պաշտոնական գրության բնօրինակով կամ էլեկտրոնային հասցեով՝ [email protected], սքան արված տարբերակով: (ք.Երևան, Տիգրան Մեծի 67, 3-րդ հարկ, 305 սենյակ, համակարգող` Հասմիկ Այվազյան):
- ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարի հրամանով հաստատվելուց հետո ՄԿՈՒԶԱԿ-ի կողմից կիրականացվեն ուսումնական ձեռնարկների և ուսումնամեթոդական նյութերի ստեղծման և հրատարակման աշխատանքները։
- Ուսումնական ձեռնարկների ծավալը պետք է լինի 170-200 էջ, իսկ ուսումնամեթոդական նյութերինը՝ 120-160 էջ: Ներկայացվող պահանջները առավել մանրամասն կներկայացվեն ընտրված հեղինակներին` համապատասխան պայմանագրի կնքման ժամանակ:
- Ձեռնարկների հայտերի ընտրության ժամանակ նախապատվություն տրվելու է վերջին տարիներին մշակված նոր մասնագիտությունների չափորոշիչների բովանդակությանը առնչվող հայտերին.
«Անգլերեն լեզվի ուսուցման մեթոդական գործիքակազմը տարբեր մասնագիտությունների և որակավորումների համար»
«Փայտագործություն»
«Էլեկտրական կայաններ, ցանցեր և համակարգեր»
«Թատերական և տեսալսողական տեխնիկա»
«Երկաթուղիների շինարարություն, երկաթգծի և գծային տնտեսության սպասարկում»
«Թռչող ապարատների ավիացիոն և ռադիոէլեկտրոնային սարքավորումների տեխնիկական շահագործում»
«Եռաչափ տպիչների շահագործում և տեխնիկական սպասարկում»
«Կիբեռանվտանգություն»
«Ռոբոտացված տրանսպորտային միջոցների շահագործում և սպասարկում»
«Կախովի ճակատային համակարգերի մոնտաժում»
«Վերականգնվող էներգիայի էներգետիկ կայանների մոնտաժում, նորոգում և սպասարկում»
«Ներքին ջեռուցման և օդափոխման համակարգերի, սանիտարատեխնիկական սարքավորումների մոնտաժում ու շահագործում»

2025 The National VET Development Center (VET Development Center) is planning to organize the development and publication of training manuals and educational materials for the VET sector.
Applications for the creation of manuals and other educational materials (in electronic version) are submitted to MKUZAK.
• In the case of individual applications, also submit a reference from the place of work and a curriculum vitae.
• Applications-proposals can be submitted to MKUZAK in the original form or by e-mail: mkuzakinfo@gmail.com, in a scanned version. Tigran Metsi 67, 3rd floor, room 305, coordinator Hasmik Ayvazyan).
• After being approved by the order of the Minister of Education and Culture of the Republic of Armenia, the work of creating and publishing educational manuals and teaching methodical materials will be carried out by MKUZAK.
• The volume of educational manuals should be 170-200 pages, and the educational materials should be 120-160 pages.
• During the selection of manual applications, preference will be given to applications related to the content of the standards of new professions developed in recent years;
"Methodical tools for teaching English language for different professions and qualifications"
"Woodworking"
"Power plants, networks and systems"
"Theatrical and audio-visual equipment"
"Railway construction, maintenance of railway and line economy"
"Technical operation of aircraft aviation and radio electronic equipment"
"Operation and maintenance of 3D printers"
"Cyber ​​Security"
"Operation and maintenance of robotic vehicles"
"Mounting of suspended facade systems"
"Installation, repair and maintenance of renewable energy power plants"
"Installation and operation of internal heating and ventilation systems, sanitary and technical equipment"