15 քոլեջում ներդրվում է «Օրգանական գյուղատնտեսություն» ուսումնական մոդուլը
Եվրոպական միության կողմից ֆինանսավորվող «Օրգանական գյուղատնտեսության աջակցության նախաձեռնություն» (ՕԳԱՆ) ծրագրի շրջանակներում տեղի է ունեցել «Օրգանական գյուղատնտեսություն» ուսումնական ձեռնարկի և երկու ուղեցույցների շնորհանդեսը:
Միջոցառմանը մասնակցել են ՀՀ կրթության և գիտության նախարար Արայիկ Հարությունյանը, Հայաստանում ԵՄ պատվիրակության ղեկավար, դեսպան Պյոտր Սվիտալսկին, Ավստրիական զարգացման գործակալության ՕԳԱՆ ծրագրի թիմի ղեկավար Դավիդ Մուքենհուբերը, նախնական արհեստագործական և միջին մասնագիտական կրթության ոլորտի, հասարակական կառույցների և գյուղատնտեսական քոլեջների մի շարք ներկայացուցիչներ:
ՀՀ կրթության և գիտության նախարար Արայիկ Հարությունյանը ողջունել է Հայաստանում ԵՄ պատվիրակության, Ավստրիական զարգացման գործակալության և միջազգային գործընկեր կազմակերպությունների ներկայացուցիչներին, ովքեր աջակցում են Հայաստանում նախնական և միջին մասնագիտական կրթության ոլորտի բարեփոխումներին:
Միջոցառման ընթացքում ներկայացվել է ՀՀ կրթության և գիտության նախարարության և Ավստրիական զարգացման գործակալության կողմից մշակված «Մասնագիտական կրթության համակարգում օրգանական գյուղատնտեսության սկզբունքներ» ուսումնական մոդուլը, որի ներդրման արդյունավետությունն ապահովելու նպատակով հրապարակվել է ուսումնական գրականություն:
Օրգանական գյուղատնտեսություն ձեռնարկը նախատեսված է միջին մասնագիտական կրթություն իրականացնող ուսումնական հաստատություններում աշխատող դասախոսների համար, ովքեր համանուն մոդուլի ներդրումից հետո դասավանդելու են Օրգանական գյուղատնտեսություն առարկան: Ուղեցույցներից առաջինը նախատեսված է ուսանողների, երկրորդը` օրգանական գյուղատնտեսության ոլորտով հետաքրքրվողների համար:
Նոր մոդուլի ներդրման շրջանակում իրականացվել են ավելի քան 90 ՄԿՈՒ մասնագետների վերապատրաստումներ Հայաստանում և Ավստրիայում: Նոր ուսումնական մոդուլը ներդրվում է այս ուսումնական տարվանից շուրջ 15 գյուղատնտեսական և հարակից մասնագիտություններ ունեցող ուսումնական հաստատություններում:

In 15 colleges, the study module "Organic Agriculture" is introduced
The presentation of the "Organic Agriculture" training manual and two guidelines took place within the framework of the "Organic Agriculture Support Initiative" (OAGAN) program funded by the European Union.
The event was attended by the RA Minister of Education and Science Arayik Harutyunyan, Head of the EU Delegation to Armenia, Ambassador Pyotr Svitalsky, Head of the OGAN project team of the Austrian Development Agency David Muckenhuber, a number of representatives of the field of primary vocational and secondary vocational education, public institutions and agricultural colleges.
RA Minister of Education and Science Arayik Harutyunyan welcomed the representatives of the EU Delegation to Armenia, the Austrian Development Agency and international partner organizations who support the reforms in the field of primary and secondary vocational education in Armenia.
During the event, the educational module "Principles of Organic Agriculture in the Vocational Education System" developed by the RA Ministry of Education and Science and the Austrian Development Agency was presented, and educational literature was published in order to ensure the effectiveness of its implementation.
The Organic Agriculture manual is intended for professors working in secondary vocational education institutions who will teach the Organic Agriculture subject after the introduction of the module of the same name. The first of the guides is intended for students, the second for those interested in the field of organic agriculture.
Within the framework of the introduction of the new module, trainings of more than 90 VET specialists were carried out in Armenia and Austria. The new educational module is being implemented in about 15 agricultural and related educational institutions from this academic year.