ՔՆՆԱՐԿՈՒՄ-ԱՇԽԱՏԱԺՈՂՈՎ GIZ-ՄԿՈՒ ՈԼՈՐՏ ՇՐՋԱՆԱԿՈՒՄ
Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետության տնտեսական համագործակցության և զարգացման նախարարության ֆինանսավորմամբ Գերմանական միջազգային համագործակցություն ընկերությունը` GIZ, 2014-2016թթ. իրականացնում է “Մասնավոր հատվածի զարգացում Հարավային Կովկասում” նախագիծ, որի նպատակն է բարելավել տնտեսական զարգացումը մասնավոր հատվածի մրցունակության աճի միջոցով:
Նախագծի շրջանակներում մշակվել է ՄԿՈՒ ոլորտում մարդկային ռեսուրսների զարգացման Ծրագիր, որի նպատակն է բարձրացնել սոցիալական համագործակցության դերը կրթական ծրագրերի արդիականացման նպատակով՝ գինեգործության, զբոսաշրջության և ճարտարագիտության ոլորտներում:
2015թ. հուլիսի 30-31-ը ՄԿՈՒ հաստատությունների ներկայացուցիչների համար անցկացվեց քննարկում աշխատաժողով փորձարկային նախագծերի ներդրման նպատակով, որը վարեցին GIZ կողմից հավաստագրված hեռավար ուսուցման ազգային ցանցի փորձագետները:
Քննարկում-աշխատաժողովի ընթացքում ՄԿՈՒ հաստատությունների, ՄԿՈՒ զարգացման ազգային կենտրոնի և Կրթական տեխնելեգիաների ազգայինի ներկայացուցիչների հետ քննարկվեցին փորձարկային նախագծերի ներդրման համար անհրաժեշտ ենթակառուցվածքները, ռեսուրսները և համագործակցության շրջանակը: Մշակված կրթական ծրագրերի ներդրումը կսկսվի 2015թ. սեպտեմբերից:

With the financing of the Ministry of Economic Cooperation and Development of the Federal Republic of Germany, the German International Cooperation Company - GIZ, 2014-2016. implements the "Development of the Private Sector in the South Caucasus" project, which aims to improve economic development through increasing the competitiveness of the private sector.
Within the framework of the project, a VET human resources development program was developed, the purpose of which is to increase the role of social cooperation in order to modernize educational programs in the fields of winemaking, tourism and engineering.
2015 On July 30-31, a discussion workshop was held for representatives of VET institutions for the purpose of introducing pilot projects, conducted by experts of the national network of distance learning certified by GIZ.
During the discussion-workshop, the necessary infrastructure, resources and scope of cooperation for the introduction of pilot projects were discussed with the representatives of VET institutions, the National Center for VET Development and the National Educational Technologies. Implementation of developed educational programs will begin in 2015. from September.