Սանկտ Պետերբուրգի պետական էկոնոմիկայի համալսարանի պատվիրակության այցը հայ-հունական քոլեջ
Դեկտեմբերի 16-ին Սանկտ Պետերբուրգի Պետական Էկոնոմիկայի համալսարանի պրոռեկտորն ու ուսանողների ընդունելության և մասնագիտական աշխատանքի բաժնի ղեկավարը երկրորդ անգամ այցելեցին Երևանի զբոսաշրջության, սպասարկման և սննդի արդյունաբերության հայ-հունական պետական քոլեջ:
Առաջին այցը եղել էր 2008 թվականին, երբ վերոնշյալ ուսումնական հաստատությունը հանդես էր գալիս որպես Սանկտ Պետերբուրգի պետական սերվիսի և էկոնոմիկայի համալսարան:
Այցի շրջանակներում համագործակցության պայմանագիր կնքվեց հայ-հունական քոլեջի և Սանկտ Պետերբուրգի պետական էկոնոմիկայի համալսարանի միջև, որի արդյունքում հայ-հունական քոլեջի ուսանողների առջև լայն դռներ կբացվեն կրթության ասպարեզում:
Սանկտ Պետերբուրգի ներկայացուցիչները հանդիպում ունեցան հայ-հունական քոլեջի շրջանավարտների և դասախոսների հետ և ներկայացրին իրենց ԲՈՒՀ-ն ու այնտեղ սովորելու պայմանները, որի համաձայն ուսանողները
- կընդունվեն համալսարան առանց ընդունելության քննություն հանձնելու
- կարող են անվճար ուսանել ցերեկային հեռակա և առկա ուսուցմամբ
- կստանան կրթաթոշակ
- կապահովվեն կացարանով համալսարանին կից ուսանողական հանրակացարանում:
Հանդիպման վերջում ոչ միայն ուսանողներ ցանկություն հայտնեցին այնտեղ սովորել, այլ նաև դասախոսներ, քանի որ էկոնոմիկայի համալսարանն առաջարկում է քոլեջին նաև մագիստրատուրայի և ասպերանտուրայի ծրագրեր:

The visit of the delegation of St. Petersburg State University of Economics to the Armenian-Greek College
On December 16, the vice-rector of St. Petersburg State University of Economics and the head of the department of student admission and professional work visited Yerevan Armenian-Greek State College of Tourism, Service and Food Industry for the second time.
The first visit was in 2008, when the above-mentioned educational institution acted as the St. Petersburg University of State Service and Economics.
Within the framework of the visit, a cooperation agreement was signed between the Armenian-Greek College and the St. Petersburg State University of Economics, as a result of which wide doors will be opened for the students of the Armenian-Greek College in the field of education.
The representatives of St. Petersburg had a meeting with the graduates and professors of the Armenian-Greek College and presented their university and the conditions of studying there, according to which the students
- will be admitted to the university without passing an entrance exam
- can study for free with part-time and existing education
- will receive a scholarship
- will be provided with accommodation in a student dormitory attached to the university.
At the end of the meeting, not only students expressed their desire to study there, but also professors, because the University of Economics offers the college also master's and postgraduate programs.