ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի զեկույցը «Մակարդակների ստեղծումը ուսումնառության արդյունքների ճանաչման հիման վրա» թեմայով
26
Տարբեր երկրների համար ուսումնառության արդյունքներով պայմանավորված որակավորումների և հմտությունների անհամապատասխանությունը համընդհանուր խնդիր է:
ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի նախաձեռնությամբ 2012թ. Շանհայում անցկացվել է «Տեխնիկական մասնագիտական կրթության և ուսուցման» 3-րդ միջազգային համաժողովը, որի շրջանակում կազմակերպության կողմից մշակվել է զեկույց՝ «Մակարդակների ստեղծումը ուսումնառության արդյունքների ճանաչման հիման վրա» անվանմամբ:
Զեկույցում ներկայացված է ուսումնառության արդյունքների ճանաչման և որակավորումների բնութագրիչների մակարդակների ստեղծման գործընթացը Հարավային և Լատինական Ամերիկայի, Եվրոպայի, Ասիայի և Ավստրալիայի երկրների փորձի հիման վրա:

UNESCO report on "Establishing standards based on the recognition of learning outcomes".
The mismatch of qualifications and skills driven by learning outcomes for different countries is a universal problem.
On the initiative of UNESCO in 2012 The 3rd international conference "Technical Vocational Education and Training" was held in Shanghai, within the framework of which the organization developed a report entitled "Establishing standards based on the recognition of learning outcomes".
The report presents the process of creating levels of recognition of learning outcomes and qualifications characteristics based on the experience of countries in South and Latin America, Europe, Asia and Australia.