Մշակվել է «Կաթի և կաթնամթերքի տեխնոլոգիա» մասնագիտության ձեռնարկ
«Կաթի և կաթնամթերքի տեխնոլոգիա» մասնագիտության «Տեխնոլոգ՝ կաթի և կաթնամթերքի արտադրության» որակավորման ուսումնական ձեռնարկը մշակվել է «Մասնագիտական կրթության և ուսուցման զարգացում Սյունիքի մարզում» ծրագրի շրջանակներում, որն իրականացվում է 2016թ. հոկտեմբերից «Ռազմավարական զարգացման գործակալություն» (ՌԶԳ) ՀԿ-ի կողմից՝ շվեյցարական գործընկեր Կիրառական գիտությունների Բեռնի համալսարանի գյուղատնտեսության, անտառային և պարենային գիտությունների դպրոցի (HAFL) հետ համատեղ և HEKS/EPER (Շվեյցարիայի եկեղեցու օգնություն) կազմակերպության ֆինանսավորմամբ:
Ձեռնարկը նախատեսված է միջին մասնագիտական կրթության 0721.08.5 դասիչով «Կաթի և կաթնամթերքի տեխնոլոգիա» մասնագիտության,0721.08.01.5 դասիչով «Տեխնոլոգ՝ կաթի և կաթնամթերքի արտադրության» որակավորում ստացող ուսանողների ուսուցման, սկսնակ մասնագետների ինքնուսուցման, պրակտիկ մասնագետների ինքնուրույն վերապատրաստման, ինչպես նաև դասավանդողների օժանդակության համար և համապատասխանում է միջին մասնագիտական կրթական համակարգով նախատեսված պետական կրթական չափորոշչի պահանջներին։

A manual for the specialty "Milk and dairy products technology" was developed
The educational manual for the qualification "Technologist of milk and dairy production" of the specialty "Milk and dairy products technology" was developed within the framework of the "Development of professional education and training in Syunik region" program, which is being implemented in 2016. since October by the NGO "Strategic Development Agency" (SDA) in cooperation with the Swiss partner School of Agriculture, Forestry and Food Sciences (HAFL) of the Bern University of Applied Sciences and with funding from HEKS/EPER (Swiss Church Aid).
The manual is intended for the training of students receiving the qualification "Technologist of milk and dairy production" with the qualification 0721.08.01.5 of secondary vocational education, self-study of novice specialists, self-training of practitioners, as well as for the support of teachers. meets the requirements of the state educational standard provided by the secondary vocational education system.