Մեկնարկեց «Թուրինի գործընթաց՝ Հայաստան» աշխատաժողովը
Ս.թ. ապրիլի 15-ին «Գլոբալ զարգացումներ» հիմնադրամը Եվրոպական կրթական հիմնադրամի (ԵԿՀ) բովանդակային և ֆինանսական աջակցությամբ, համագործակցելով ՀՀ կրթության և գիտության նախարարության հետ, Երևանի զբոսաշրջության, սպասարկման և սննդի արդյունաբերության հայ-հունական պետական քոլեջում կազմակերպեց «Թուրինի գործընթաց՝ Հայաստան» մեկնարկային աշխատաժողովը:
Միջոցառման ընթացքում Եվրոպական կրթական հիմնադրամի ներկայացուցիչ Վինսենթ ՄքԲրայդը և ՀՀ կրթության և գիտության նախարարության մասնագիտական կրթության և ուսուցման քաղաքականության մշակման և ռազմավարության բաժնի պետ Արմենուհի Պողոսյանը, ով նաև Թուրինի գործընթացի համակարգողն է, ներկայացրեցին Հայաստանում Թուրինի գործընթացի պատմական ակնարկը՝ սկսած 2010թ., և Թուրինի գործընթաց 2016/17թթ. ներածությունն ու զեկույցի կառուցվածքային փոփոխությունները:
Միջոցառման մասնակիցները, ովքեր համապատասխան նախարարությունների և գործակալությունների, սոցիալական գործընկեր և դոնոր կազմակերպությունների ներկայացուցիչներ էին, բաժանվեցին 3 աշխատանքային խմբերի (ԱԽ) Թուրինի գործընթաց ուղեցույցի հիման վրա Վինենթ ՄքԲրայդի կողմից նախապես մշակված համառոտ հարցադրումները քննարկելու նպատակով: ԱՇ-ները համաբերում էին Հայաստանի գործատուների հանրապետական միության փոխնախագահ Շուշանիկ Բարսեղյանը, ՄԿՈՒ զարգացման ազգային կենտրոնի տնօրեն Տաթևիկը Գասպարյանը և Զբաղվածության պետական գործակալության բաժնի պետ Վահագն Հովհաննիսյանը: Միջոցառման վերջում մասնակիցներին ներկայացվեցին նաև «Թուրինի գործընթաց՝ Հայաստան 2016» զեկույցի մշակման հետագա քայլերը և աշխատանքային ծրագրի ժամանակացույցը:

The "Turin Process: Armenia" workshop was launched
S.t. On April 15, the "Global Developments" Foundation, with the substantive and financial support of the European Educational Fund (EEF), in cooperation with the RA Ministry of Education and Science, organized the "Turin Process: Armenia" starting workshop at the Armenian-Greek State College of Tourism, Service and Food Industry in Yerevan.
During the event, Vincent McBride, the representative of the European Educational Foundation and Armenuhi Poghosyan, the head of the policy development and strategy department of the RA Ministry of Education and Science, who is also the coordinator of the Turin process, presented the historical overview of the Turin process in Armenia, starting from 2010, and the Turin process 2016/ 17 introduction and structural changes to the report.
The participants of the event, who were representatives of the relevant ministries and agencies, social partner and donor organizations, were divided into 3 working groups (WGs) to discuss the brief questions developed in advance by Vinent McBride based on the Turin Process guidelines. Vice President of the Republican Union of Employers of Armenia Shushanik Barseghyan, Director of the National VET Development Center Tatevik Gasparyan and Head of the Department of the State Employment Agency Vahagn Hovhannisyan were in attendance. At the end of the event, the next steps of the "Turin Process: Armenia 2016" report development and the schedule of the work program were also presented to the participants.