Մասնագիտական կողմնորոշման և կարիերայի ուղղորդման միջոցառումներ
«Բիզնես և Կրթություն Գործընկերություն» (ԲԿԳ) հիմնադրամի կողմից գերմանական «Մասնագիտական կրթություն և ուսուցում (ՄԿՈւ)-համագործակցություն Հարավային Կովկասում» ծրագրի շրջանակում մեկնարկվել է մասնագիտական կողմնորոշման և կարիերայի ուղղորդման միջոցառումների շարք՝ «Բաց դռների ամիս» խորագրով ՀՀ մի շարք մարզերում։
Միջոցառումների մեկնարկը տրվեց 2021թ․ ապրիլի 9-ին Շիրակի մարզում։ Գյումրու թիվ 4 արհեստագործական պետական ուսումնարանում կազմակերպվեց մասնագիտական կողմնորոշման շրջայց Շիրակի մարզի Ջրաշեն և Սարատակ համայնքների դպրոցների աշակերտների և ուսուցիչների համար։ Շրջայցի ընթացքում աշակերտները ծանոթացան ուսումնարանում ուսուցանվող մասնագիտություններին, ուսանողների կատարած ձեռքի աշխատանքներին, այցելեցին ուսումնական արհեստանոցներ։ ԲԿԳ հիմնադրամի նախագահ, գերմանական «ՄԿՈւ-համագործակցություն Հարավային Կովկասում» ծրագրի ղեկավար Մ․Ժամկոչյանը աշակերտներին և ուսուցիչներին ներկայացրեց գերմանական «ՄԿՈւ-համագործակցություն Հարավային Կովկասում» ծրագրի աջակցությամբ 2019թ-ից ուսումնարանում ստեղծված «Առողջ սերունդ», «Գեղեցիկ վարսեր», «Էկոլոգիապես մաքուր տոպրակներ», «Ազգային հուշանվերներ», «Արևոտ Շիրակ» ուսանողական ընկերությունները, որոնցում ընդգրկված ուսանողները ձեռք են բերում ձեռնարկատիրական գործնական հմտություններ և կարողություններ, հնարավորություն ստանում կյանքի կոչել բիզնես գաղափարներ՝ հետագայում մուտք գործելու աշխատաշուկա ձեռնարկատիրական գիտելիքներով ու փորձառությամբ։
Միջոցառմանը հեռավար հետևում էր նաև գերմանական «ՄԿՈւ-համագործակցություն Հարավային Կովկասում» ծրագրի ղեկավար Ուտե Ֆոկը, ով հանդես եկավ ողջույնի խոսքով։ Նա նշեց, որ «Բիզնես և կրթություն գործընկերություն» հիմնադրամի աջակցությամբ ստեղծված «Ուսանողական/աշակերտական ընկերությունները» խթան են հանդիսանում գնահատելու ՄԿՈւ կրթությունն ու դրա դերը հասարակության զարգացման կյանքում, նպաստում են ուսանողների և աշակերտների ձեռնարկատիրական մտածելակերպի և գործունեության հմտությունների զարգացմանը։ Նա հույս հայտնեց, որ նմանատիպ ծրագրերը և միջոցառումները շարունակական կլինեն և կընդլայնեն իրենց աշխարհագրությունը։
ԲԿԳ Հիմնադրամի աջակցությամբ մասնագիտական կողմնորոշման միջոցառումներ են կազմակերպվում նաև Լոռու մարզում` Լոռու տարածաշրջանային պետական քոլեջի կողմից, ինչպես նաև Վայոց Ձորի մարզում` Վայոց Ձորի տարածաշրջանային պետական քոլեջի կողմից։

Professional orientation and career guidance events
The "Business and Education Partnership" (BEG) Foundation launched a series of professional orientation and career guidance events under the title "Open Door Month" in a number of RA regions within the framework of the German "Vocational Education and Training (VET) - Cooperation in the South Caucasus" program.
The events were launched in 2021. on April 9 in Shirak region. A professional orientation tour was organized at Gyumri Vocational State School No. 4 for students and teachers of schools in Jrashen and Saratak communities of Shirak marz. During the tour, the students got acquainted with the professions taught at the school, the handicrafts made by the students, visited educational workshops. M. Zhamkochian, the president of the BKG Foundation, the head of the German "VET-Cooperation in the South Caucasus" project, presented to the students and teachers the "Healthy Generation", "Beautiful Hair", "Eco-friendly bags" created in the school since 2019 with the support of the German "VET-Cooperation in the South Caucasus" program. ", "National Souvenirs", "Arevot Shirak" student companies, in which students acquire practical entrepreneurial skills and abilities, get the opportunity to implement business ideas, to enter the labor market later with entrepreneurial knowledge and experience.
Ute Fok, the head of the German "MCU-cooperation in the South Caucasus" program, followed the event remotely, who made a speech of welcome. He noted that the "Student/student companies" created with the support of the "Business and Education Partnership" foundation are an incentive to evaluate VET education and its role in the development of society, contribute to the development of entrepreneurial thinking and activity skills of students and pupils. He expressed hope that similar programs and events will continue and expand their geography.
Professional orientation events are also organized in Lori region by the Lori Regional State College with the support of the BKG Foundation, as well as in the Vayots Dzor region by the Vayots Dzor Regional State College.