Հմտություններ հանուն իմաստալից կյանքի
«Երևանի զբոսաշրջության, սպասարկման և սննդի արդյունաբերության հայ-հունական պետական քոլեջ» ՊՈԱԿ-ի և Էստոնիայի Ախտմեի դպրոցի միջև հաստատված համագործակցության շրջանակներում Եվրոպական Միության “Youth in Action” հիմնադրամի կողմից կազմակերպված “International exchange “Skills for meaningful life” առողջական որոշակի խնդիրներ ունեցող ուսանողների համար կազմակերպված միջազգային ուսանողական ճամբարին մասնակցելու նպատակով 2013թ. մայիսի 11-ից 19-ը Էստոնիայի Հանրապետություն էին ժամանել «Երևանի զբոսաշրջության, սպասարկման և սննդի արդյունաբերության հայ-հունական պետական քոլեջ» ՊՈԱԿ-ի դասախոսները և ուսանողները:
Ծրագրին մասնակցում էին ներկայացուցիչներ Էստոնիայից, Լեհաստանից, Ռուսաստանից, Վրաստանից, Ֆինլանդիայից և Հայաստանից: Հայաստանը ներկայացնում էին Երևանի զբոսաշրջության, սպասարկման և սննդի արդյունաբերության հայ-հունական պետակա քոլեջի երկու դասախոսներ և վեց ուսանողներ: Նախագծի նպատակն էր իրականացնել երիտասարդների միջեւ փորձի փոխանակում, ինչպես նաև առողջ սննդի և ապրելակերպի ուսուցում: Յուրաքանչյուր օր սկսվում էր առավոտյան նախավարժանքով, այնուհետև երեխաները բաժանվում էին խմբերի և կատարում թիմային տարբեր աշխատանքներ՝ ազգային խոհանոցի ներկայացում, սպորտային վարժանքների կատարում բնության գրկում և պարամունքներ դասարաններում:
Օրվա երկրորդ կեսին յուրաքանչյուր երկրի թիմը ներկայացնում էր իր ուսումնական հաստատությունը, ազգային մշակույթը, սովորույթները: Ծրագրի ընթացքում կազմակերպվեց այցելություն Պիառնուի մասնագիտական ուսումնական կենտրոնջ, որտեղ նախագծի մասնակիցները ծանոթացան Էստոնիայի ուսումնական համակարգին: Մասնակիցները նաև մասնակցեցին անտառի օրվան նվիրված մրցույթին: Մեկ օր Տիխեմեցայի քոլեջի դասախոսները դասեր անցկացրեցին ծրագրի մասնակից երեխաների հետ: Վերջին օրը կազմակերպվեց հրաժեշտի երեկո, որն անցավ շատ հաճելի և ուրախ:

Skills for a meaningful life
"International exchange "Skills for meaningful life" for students with certain health problems organized by "Youth in Action" Foundation of the European Union within the framework of the established cooperation between "Yerevan Armenian-Greek State College of Tourism, Service and Food Industry" SNOC and Achtme School of Estonia in order to participate in the organized international student camp in 2013 From May 11 to 19, professors and students of "Yerevan Armenian-Greek State College of Tourism, Service and Food Industry" SNOC arrived in the Republic of Estonia.
Representatives from Estonia, Poland, Russia, Georgia, Finland and Armenia participated in the program. Armenia was represented by two professors and six students of Yerevan Armenian-Greek State College of Tourism, Service and Food Industry. The goal of the project was to exchange experiences between young people, as well as to teach healthy food and lifestyle. Each day began with a morning pre-training, then the children were divided into groups and performed various team activities: presentation of national cuisine, performing sports exercises in nature and dances in classrooms.
In the second half of the day, the team of each country presented its educational institution, national culture, customs. During the project, a visit to Pearnu Vocational Training Center was organized, where the project participants got acquainted with the educational system of Estonia. The participants also took part in a competition dedicated to the Forest Day. For one day, the professors of Tichemetsa College held classes with the children participating in the program. On the last day, a farewell evening was organized, which was very pleasant and joyful.