ՀՀ պատվիրակությունը ծանոթացել է ՄԿՈւ ոլորտում գերմանական փորձին
Մարտի 10-16-ը ՀՀ պատվիրակությունը ճանաչողական այց է կատարել Գերմանիա: Պատվիրակության կազմում էին ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ Արաքսիա Սվաջյանը, ԱԺ գիտության, կրթության, մշակույթի, սփյուռքի, երիտասարդության և սպորտի հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Սիսակ Գաբրիելյանը, ԱԺ պատգամավորներ, ԿԳՄՍ նախարարության, Կրթության տեսչական մարմնի, Մասնագիտական կրթության և ուսուցման զարգացման ազգային կենտրոնի, ոլորտում գործող տեղական և միջազգային կազմակերպությունների ներկայացուցիչներ: Այցը կազմակերպվել էր ԳՄՀԸ-ի (GIZ) կողմից:
Ճանաչողական այցի նպատակն էր ծանոթանալ Գերմանիայի ՄԿՈՒ ոլորտում իրականացված բարեփոխումներին, ուսումնասիրել մասնավոր հատվածի դերը և դուալ կրթության փորձը:
Պատվիրակության առաջին կանգառը Գայզենհայմի Ռայնգաու արհեստագործական դպրոցն էր, որտեղ հայկական կողմը ծանոթացել է մասնագիտական կրթության և վերապատրաստման հաստատությունների կառավարման գերմանական մոդելին, մասնավորապես՝ առանձին մասնագիտությունների ուսուցման ֆինանսավորման հաշվարկի մեխանիզմներին, ինչպես նաև հաստատություններում ձեռնարկատիրական գործունեության կազմակերպման փորձին:
Ֆրանկֆուրտի Գյոթեի համալսարանի ուսուցիչների կրթության կենտրոնում պատվիրակության անդամները ծանոթացել են ՄԿՈւ ոլորտում ուսուցիչների հավաքագրման, վերապատրաստման և ատեստավորման, կարիերային առաջընթացի ծրագրին: Ներկայացվել է համալսարանի փորձը՝ կրթության և վերապատրաստման, իսկ անհրաժեշտության դեպքում՝ նաև պիլոտային կամ փորձնական ծրագրերի միջոցով:
Պատվիրակության հաջորդ կանգառը Հեսսեյան ուսուցչական ակադեմիան (HLA) էր, որը պատասխանատու է Հեսսե նահանգում ուսուցիչների վերապատրաստման և նրանց շարունակական ուսուցման համար: Ուսուցիչների ակադեմիան աշխատում է դպրոցների որակի բարելավման ուղղությամբ և խորհրդատվություն տրամադրում Կրթության և մշակույթի նախարարությանը դպրոցական համակարգի հետագա զարգացմանն ուղղված միջոցառումների վերաբերյալ: Համալսարանում ներկաները ծանոթացել են ուսուցիչների և վերապատրաստողների մասնագիտական զարգացման ծրագրերին:
Բոննում ՀՀ պատվիրակության անդամներն այցելել են Մասնագիտական կրթության և ուսուցման դաշնային ինստիտուտ (BIBB): Այստեղ ներկայացվել են ոչ ֆորմալ կրթության ճանաչման և վավերացման, գնահատման և աուդիտի պլանավորման, ինչպես նաև ուսումնառության վերջնարդյունքների վավերացման գործընթացները:
Ճանաչողական այց է կայացել նաև Մաննհայմի Աշխատանքի կիրառական ուսումնառության համալսարան, որտեղ ՀՀ ներկայացուցիչները ծանոթացել են կարիերայի խորհրդատվության և աշխատանքի տեղավորման գերմանական փորձին: Մասնավորապես՝ ներկայացվել են Զբաղվածության գործակալության դերն ու աշխատանքային մեթոդները, երիտասարդների մասնագիտական կողմնորոշման ձևերն ու մեթոդները:
Պատվիրակության հաջորդ այցը Ֆրանկֆուրտի արհեստագործական պալատ (HWK) և Վեյթերշտադտում գտնվող Մասնագիտական ուսուցման և տեխնոլոգիական կենտրոն էր: Այստեղ ներկայացվել են միջանկյալ և ավարտական քննությունների կազմակերպման, հավաստագրման ընթացակարգերը և մեթոդները:
Սոցիալական գործընկերությանը և պետություն-մասնավոր հատված համագործակցությանը պատվիրակության անդամները ծանոթացել են Հայդելբերգի ABB ուսումնական կենտրոնում: Այստեղ ներկայացվել են պահանջարկի վրա հիմնված ուսուցման և որակավորման ծրագրերը գերմանական տնտեսության համար:
Բոլոր հանդիպումների ընթացքում ծավալվել է մտքերի փոխանակում՝ գերմանական փորձի տեղայնացման, համապատասխան լուծումների և փորձի կիրառման շուրջ:

The RA delegation got acquainted with the German experience in the field of vocational education and training
On March 10-16, the RA delegation made a familiarization visit to Germany. The delegation included Deputy Minister of Education, Culture, Science and Technology Araxia Svajyan, Chairman of the NA Standing Committee on Science, Education, Culture, Diaspora, Youth and Sports Sisak Gabrielyan, MPs of the National Assembly, Ministry of Education, Culture, Science and Technology, Inspection Body of Education, National Center for Development of Vocational Education and Training, local and representatives of international organizations. The visit was organized by GIZ.
The purpose of the familiarization visit was to get acquainted with the reforms implemented in the VET sector in Germany, to study the role of the private sector and the experience of dual education.
The first stop of the delegation was the Rheingau Vocational School in Geisenheim, where the Armenian side got acquainted with the German model of management of professional education and training institutions, in particular, the mechanisms for calculating the financing of the training of individual professions, as well as the experience of organizing entrepreneurial activities in the institutions.
In the Teacher Education Center of Goethe University in Frankfurt, the members of the delegation got acquainted with the program of recruitment, training and certification of teachers in the field of VET, career advancement. University experience through education and training and, where appropriate, pilot or pilot programs were presented.
The delegation's next stop was the Hesse Teacher Academy (HLA), which is responsible for teacher training and continuing education in the state of Hesse. The Academy of Teachers works to improve the quality of schools and advises the Ministry of Education and Culture on measures to further develop the school system. Those present at the university got acquainted with the programs of professional development of teachers and trainers.
In Bonn, members of the RA delegation visited the Federal Institute of Vocational Education and Training (BIBB). Processes for non-formal education recognition and validation, assessment and audit planning, and validation of learning outcomes are presented here.
A familiarization visit was also made to the University of Applied Labor Studies in Mannheim, where the RA representatives got acquainted with the German experience of career counseling and job placement. In particular, the role and working methods of the Employment Agency, the forms and methods of professional orientation of young people were presented.
The next visit of the delegation was to the Chamber of Crafts in Frankfurt (HWK) and the Vocational Training and Technology Center in Weiterstadt. The procedures and methods of organization, certification of intermediate and final exams are presented here.
The members of the delegation got acquainted with social partnership and public-private sector cooperation at the ABB training center in Heidelberg. Demand-driven training and qualification programs for the German economy are presented here.
During all meetings there was an exchange of ideas on the localization of German experience, appropriate solutions and application of experience.