ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարության նախնական և միջին մասնագիտական կրթության վարչության պետ Արտակ Աղբալյանի անդրադարձը առցանց ուսուցմանը
Հայաստանում 101 հաստատություն իրականացնում է նախնական եւ միջին մասնագիտական կրթական ծրագրեր: Եթե տեսական առարկաների դասավանդումը հնարավոր է առցանց կազմակերպել, ապա, օրինակ, ապագա գինեգործի, խոհարարի, վարսավիրի կամ ոսկերչի ուսումնական պրակտիկայի կազմակերպումը լուրջ խնդիր է դառնում:
«Փորձեցինք այս խնդրին լուծում տալ տեսահոլովակների միջոցով: Սա չի կարող ամբողջությամբ փոխարինել այն գործնական աշխատանքը, որ իրենք կիրականացնեին գործատուի մոտ, բայց դասախոսներն այդ տեսահոլովակների միջոցով փորձեցին տարբեր մասնագիտությունների գծով երեխաներին որոշակի հմտություններ փոխանցել: Չեմ կարող ասել, որ մենք 100 տոկոսով փակեցինք այդ դաշտը, նույնիսկ ուսումնական պլաններից շեղումներ են եղել, բայց փորձեցինք անել՝ ինչ հնարավոր է»,-ասում է ԿԳՄՍ նախարարության նախնական եւ միջին մասնագիտական կրթության վարչության պետ Արտակ Աղբալյանը:
ԿԳՄՍ նախարարությունը մարտի վերջին սկսեց համակարգչային սարքերի հավաքագրում, քանի որ ըստ նախարարի՝ 24 հազար ուսուցիչ եւ աշակերտ չունեն համակարգիչ եւ անհրաժեշտ այլ սարքավորումներ: Արտակ Աղբալյանն ասում է, որ ՄԿՈՒ հաստատություններում այս խնդրին ավելի շատ բախվում են ոչ թե ուսուցիչները, այլ ուսանողները: 3-4 հազար ուսանող, հիմնականում՝ մարզաբնակ եւ սոցիալապես անապահով, հեռավար դասերին մասնակցելու համար չունեն համապատասխան տեխնիկական միջոց: mediamax.am

Artak Aghbalyan, Head of the Department of Primary and Secondary Vocational Education of the Ministry of Education, Culture, Sports and Science of the Republic of Armenia, referred to online learning
In Armenia, 101 institutions implement primary and secondary professional educational programs. If the teaching of theoretical subjects can be organized online, then, for example, organizing the training practice of a future winemaker, cook, hairdresser or jeweler becomes a serious problem.
"We tried to solve this problem through video clips. This cannot completely replace the practical work that they would do at the employer, but the professors tried to transfer certain skills to the children in different professions through these videos. I can't say that we closed that field 100 percent, there were even deviations from the curriculum, but we tried to do what was possible," says Artak Aghbalyan, head of the Department of Primary and Secondary Vocational Education of the Ministry of Education and Culture.
At the end of March, the Ministry of Education and Culture started collecting computer devices, because according to the minister, 24 thousand teachers and students do not have computers and other necessary equipment. Artak Aghbalyan says that it is not the teachers, but the students who face this problem more in VET institutions. 3-4 thousand students, mainly regional and socially disadvantaged, do not have the appropriate technical means to participate in remote classes. mediamax.am