ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅԱՆ ՄԱՍՆԱԿՑՈՒԹՅՈՒՆԸ 2015 թ. Սան Պաուլոյում կայանալիք «Համաշխարհային հմտություններ» միջազգային մրցույթին
Հայաստանի Հանրապետությունը անդամակցում է «Համաշխարհային հմտություններ» միջազգային կազմակերպությանը 2012 թվականից՝ ի դեմս ՄԿՈՒ զարգացման ազգային կենտրոնի:
ՄԿՈւ հաստատությունների ուսանողները հնարավորություն կունենան ներկայանալ և մրցակցել իրենց հմտություններով 65 այլ երկրների ուսանողների հետ՝ ազգային փուլում հաղթող ճանաչվելու դեպքում:
2015 թվականին Սան Պաուլոյում կկայանա «Համաշխարհային հմտություններ» 43-րդ միջազգային մրցույթը: Հայաստանը կմրցի հետևյալ 3 մասնագիտությունների գծով.
- Խոհարարություն
- Նորաձևության տեխնոլոգիա
- Ոսկերչություն
Սեփական հմտությունները հաստատելու համար` թեկնածուները նախ պետք է հաղթահարեն ազգային մրցույթը, որը կիրականացվի երկու փուլով՝ նախընտրական և հիմնական:
Մրցույթի նախընտրական փուլին մասնակցելու համար կարող են դիմել վերը նշված մասնագիտություններով ուսումնական հաստատություններում սովորող այն ուսանողները, որոնք`
- սովորում են երկրորդ կամ երրորդ կուրսում,
- մասնագիտական մոդուլներից ունեն 80 % գերազանց կամ լավ առաջադիմություն,
- ունեն անգլերեն և ռուսերեն լեզուների առնվազն լավ իմացություն:
Մրցույթին մասնակցելու համար պետք է ներկայացվեն հետևյալ փաստաթղթերը.
- ինքնակենսագրություն (CV),
- տեղեկանք հաստատության տնօրենի ստորագրությամբ՝ ուսանողի ուսումնառության տարվա և ուսման առաջադիմության վերաբերյալ (տեղեկանքի ձևը կցվում է),
- երաշխավորական 3 նամակներ՝ ուսանողի արտադրական ուսուցման վարպետների ինչպես նաև մասնագիտական հանդիսացող առարկաների դասավանողների կողմից,
- 2 լուսանկար՝ 3X4 չափի:
Մրցույթի նախընտրական փուլին մասնակցելու ուսումնական հաստատության ամփոփված հայտերը պետք է ներկայացնեն տվյալ հաստատության տնօրենները՝ Ֆրանս-հայկական մասնագիտական ուսումնական կենտրոն (Երևան, Տիգրան Մեծի 38, հեռ. 57-85-33, 57-84-34), մինչև ս.թ. հոկտեմբերի 18-ը:
Մրցույթի նախնական փուլում, որը տեղի կունենա ս.թ. հոկտեմբերի 22-ին, դիմորդները պետք է հաղթահարեն հետևյալ փուլերը`
- Գրավոր մասնագիտական թեսթ,
- Գործնական վարժություն, որը կպահանջի կատարել մասնագիտությանն առնչվող որևէ պարզ գործողություն,
- Հարցազույց, որի ընթացքում կստուգվի ինչպես դիմորդի հաղորդակցման և միջանձնային հարաբերությունների հմտությունները, իր մասնագիտության հանդեպ վերջինիս ունեցած վերաբերմունքը և մոտիվացիան, այնպես էլ վերջինիս` անգլերեն ու ռուսերեն լեզուների իմացության աստիճանը:
Մասնագիտական հանձնաժողովի կողմից` մրցույթի նախնական փուլը հաղթահարելու վերաբերյալ երաշխավորություն ստանալու դեպքում ուսանողը կմասնակցի ազգային մրցույթի հիմնական փուլին:
Ազգային մրցույթը կկայանա Երևանում՝ 2013թ. նոյեմբերի 2-րդ տասնօրյակում:
Յուրաքանչյուր մասնագիտության գծով հաղթող կճանաչվի մեկական ուսանող:
Երեք մասնագիտությունների գծով մրցույթում հաղթող ճանաչված ուսանողները հնարավորություն կստանան մասնակցել 2015թ. Սան Պաուլոյում կայանալիք «Համաշխարհային հմտություններ» մրցույթին:

PARTICIPATION OF THE REPUBLIC OF ARMENIA in 2015 at the "World Skills" international competition in Sao Paulo
The Republic of Armenia has been a member of the "Global Skills" international organization since 2012, represented by the National VET Development Center.
Students of VET institutions will have the opportunity to present themselves and compete with students from 65 other countries if they are recognized as winners at the national stage.
In 2015, the 43rd International Competition "Global Skills" will be held in Sao Paulo. Armenia will compete in the following 3 specialties.
In order to prove their skills, candidates must first pass the national competition, which will be conducted in two stages: preliminary and main.
To participate in the pre-election stage of the competition, those students studying in educational institutions with the above-mentioned specialties who:
- studying in the second or third year,
- have 80% excellent or good progress in vocational modules,
- have at least good knowledge of English and Russian languages.
- curriculum vitae (CV),
- a certificate signed by the director of the institution regarding the student's academic year and academic progress (the certificate form is attached),
- 3 letters of recommendation from the masters of the student's production training as well as the teachers of vocational subjects,
- 2 photos of 3X4 size.
The summarized applications of the educational institution to participate in the pre-election stage of the competition must be submitted by the directors of the given institution: French-Armenian Vocational Training Center (Yerevan, Tigran Metsi 38, tel. 57-85-33, 57-84-34), by October 18.
In the preliminary stage of the competition, which will take place this year. On October 22, applicants must pass the following stages:
- Written professional test,
- A practical exercise that will require you to perform some simple action related to the profession,
- An interview during which the applicant's communication and interpersonal skills, his attitude and motivation towards his profession, as well as his knowledge of English and Russian languages will be tested.
Upon receiving a guarantee from the professional committee about passing the preliminary stage of the competition, the student will participate in the main stage of the national competition.
The national competition will be held in Yerevan in 2013. in the 2nd decade of November.
One student will be recognized as a winner in each major.
The students who won the competition in three specialties will have the opportunity to participate in the 2015. at the World Skills competition in Sao Paulo.