«Համաշխարհային հմտություններ» մրցույթը՝ որպես ՀՀ մասնավոր հատվածի և ՄԿՈՒ ոլորտի համագործակցության լավագույն փորձի արդյունք
«Համաշխարհային հմտություններ մրցույթը որպես ՀՀ մասնավոր հատվածի և ՄԿՈՒ ոլորտի համագործակցության լավագույն փորձի արդյունք» թեմայով հոկտեմբերի 19-ին կայացավ աշխատաժողով, որին մասնակցում էին ՀՀ ԿԳ նախարար Արմեն Աշոտյանը, Գերմանիայի միջազգային համագործակցության ընկերության (GIZ) միջազգային փորձագետներ, ՄԿՈՒ զարգացման ազգային կենտրոնի, ինչպես նաև ՄԿՈՒ ոլորտի ներկայացուցիչներ և փորձագետներ:
Միջոցառման սկզբում նախնական (արհեստագործական) և միջին մասնագիտական ուսումնական հաստատությունները ներկայացրին իրենց աշխատանքները  մասնագիտությունների ցուցահանդեսին:
Աշխատաժողովի մասնակիցներին ողջունեց ՀՀ կրթության և գիտության նախարար Արմեն Աշոտյանը: Նա նշեց, որ մասնավոր հատվածից ակնկալիքները զուտ բարեգործական չեն, այլ ներդրումային, այդ թվում՝ ծրագրային տեսքով: «Իրականում կրթության ոլորտը ոչ թե ծախսային, այլ ներդրումների ոլորտ է: Մասնավոր հատվածի մասնակցությամբ յուրաքանչյուր ծրագիր ամենալավ ներդրումն է մարդկային կապիտալի զարգացման, ավելի լավ տնտեսության և հասարակության հեռանկար ունենալու գործում: Ուստի, մենք պատրաստ ենք ընդլայնել մեր համագործակցության դաշտը միջազգային կառույցների և մասնավոր հատվածի հետ` ապահովելով ոլորտի եթե ոչ սրընթաց, ապա՝ հետևողական զարգացումը», — նշել է Արմեն Աշոտյանը:
Միջոցառման մասնակիցներին ողջունել է նաև GIZ «Մասնավոր հատվածի զարգացում Հարավային Կովկասում» ծրագրի հայաստանյան թիմի ղեկավար Կորնելիա Սկոկովը:

"Global Skills" competition as a result of the best practice of cooperation between the RA private sector and VET sector
On October 19, a workshop was held on the topic "Global skills competition as a result of the best practices of cooperation between the RA private sector and the VET sector", which was attended by RA Minister of Education Armen Ashotyan, international experts from the German International Cooperation Society (GIZ), the National Center for VET Development, as well as VET sector representatives and experts.
At the beginning of the event, primary (vocational) and secondary professional educational institutions presented their works at the professions exhibition.
The participants of the workshop were welcomed by the RA Minister of Education and Science Armen Ashotyan. He noted that the expectations from the private sector are not purely charitable, but investment, including in the form of programs. "Actually, the education sector is not a spending sector, but an investment sector. Every project involving the private sector is the best investment in human capital development, better economic and societal prospects. Therefore, we are ready to expand the scope of our cooperation with international structures and the private sector, ensuring the consistent development of the sector, if not rapidly," Armen Ashotyan said.
The participants of the event were also welcomed by the head of the Armenian team of the GIZ "Development of the Private Sector in the South Caucasus" project, Kornelia Skokov.