«Բիզնես և կրթություն գործընկերություն» (ԲԿԳ) հիմնադրամի նախաձեռնությամբ գերմանական «Մասնագիտական կրթություն և ուսուցում (ՄԿՈւ)-համագործակցություն Հարավային Կովկասում» ծրագրի շրջանակում մեկնարկվել է միջին մասնագիտական կրթության խրախուսմանը նվիրված միջոցառումների շարք, որը նպատակ է հետապնդում մուլտիպլիկացնել և տարածել ԲԿԳ հիմնադրամի կողմից մշակված ուսուցողական և մասնագիտական մոդելների/մոդուլների կիրառումը դպրոցներում և ՄԿՈւ հաստատություններում, հնարավորություն ընձեռել մարզերի ու Երևանի ուսանողներին մասնագիտական երկխոսության և հետագա համագործակցության զարգացմանը։
Բերդի բազմագործառութային պետական քոլեջի և Երևանի հումանիտար պետական քոլեջի «Զբոսաշրջություն» մասնագիտության 1-ին և 2-րդ կուրսերի ուսանողները «Ծանոթություն պատմամշակութային զբոսաշրջության զարգացման որոշ մասնագիտությունների հիմունքներին» մոդելի/մոդուլի իրականացման շրջանակում կատարեցին ճանաչողական, ուսուցողական այց Հաղարծին, Լոռի բերդ պատմամշակութային արգելոց, Օձունի տաճար, Սանահին մշակութային վայրեր։ Կազմակերպվեց ՄԿՈւ միջոցառում Գյումրու թիվ 4 արհեստագործական ուսումնարանի ուսանողների և Երևանի ինֆորմատիկայի պետական քոլեջի ուսանողների համար։ Գյումրու թիվ 4 արհեստագործական ուսումնարանի և Երևանի ինֆորմատիկայի պետական քոլեջի ուսանողները այցելեցին Կոտայքի մարզի Առինջ գյուղում գետնափոր-թանգարան, որը հայտնի է «Լևոնի քարանձավ» անվանումով։ Նրանք ծանոթացան պատմամշակութային զբոսաշրջության զարգացման համար անհրաժեշտ մասնագիտությունների և արհեստների հիմունքներին։
Համագործակցությունը ՄԿՈւ հաստատությունների միջև ոգևորիչ էր, ինչպես նաև արդյունավետ ու օգտակար, քանզի կատարվեց լավագույն փորձի փոխանակում ու պատմամշակութային արժեքավոր տեղեկությունների հավաքագրում։ Միջոցառման արդյունքում ուսանողները ձեռք բերեցին մասնագիտական գիտելիքներ, կարողություններ զբոսաշրջության մասնագիտության ոլորտում։

Implementation of the module "Acquaintance with the basics of some specialties of the development of historical and cultural tourism" and exchange of experience of "Student companies"
At the initiative of the "Business and Education Partnership" (BEG) Foundation, within the framework of the German "Vocational Education and Training (VET)-Cooperation in the South Caucasus" program, a series of events dedicated to the promotion of secondary vocational education was launched, which aims to diversify and spread educational and training programs developed by the BEG Foundation. application of professional models/modules in schools and VET institutions, to provide an opportunity for the students of marzes and Yerevan to develop professional dialogue and further cooperation.
Students of the 1st and 2nd years of the "Tourism" specialty of Berd Multipurpose State College and Yerevan Humanities State College, within the framework of the implementation of the model/module "Acquaintance with the basics of some specialties of historical and cultural tourism" made a cognitive, educational visit to Haghartsi, Lori Berd Historical and Cultural Reserve, Odzuni Temple , Sanahin cultural places. An M&E event was organized for students of Gyumri Vocational School No. 4 and Yerevan State College of Informatics. The students of Gyumri Vocational School No. 4 and Yerevan State College of Informatics visited the excavation-museum in the village of Arinj, Kotayk region, which is known as "Levon's Cave". They got acquainted with the basics of professions and trades necessary for the development of historical and cultural tourism.
The cooperation between the VET institutions was exciting, as well as effective and useful, because the exchange of best practices and the collection of valuable historical and cultural information took place. As a result of the event, students gained professional knowledge and skills in the field of tourism.