խոհարարական գրքի ստեղծման մրցույթ «համեղ, առողջ, յուրահատուկ եվ անվտանգ սնունդ»
«Բիզնես և կրթություն գործընկերություն» հիմնադրամը (ԲԿԳ) Գերմանիայի Դաշնության Մեկլենբուրգ-Ֆորպոմերանիա Դաշնային տարածաշրջանային էկոնոմիկայի ուսումնական կենտրոնի հետ համագործակցության շրջանակում իրականացնում է գերմանական «Մասնագիտական կրթություն և ուսուցում (ՄԿՈւ)–համագործակցություն Հարավային Կովկասում» ծրագիրը։ Ծրագրի նպատակն է նպաստել Հայաստանում երիտասարդների զբաղվածության խթանմանը՝ աջակցություն ցուցաբերելով նրանց մասնագիտական կրթության ընտրության կողմնորոշմանը, նպաստել աշխատաշուկայում նրանց մրցունակության բարձրացմանը միջին մասնագիտական կրթության միջոցով։
Գերմանական «Մասնագիտական կրթություն և ուսուցում (ՄԿՈՒ)-համագործակցություն Հարավային Կովկասում» ծրագրի շրջանակում 2021թ․ին ԿԳՄՍ նախարարության հետ համատեղ ձեռնարկվեց խոհարարական գրքի ստեղծման մրցույթ՝ «Համեղ, առողջ, յուրահատուկ և անվտանգ սնունդ» խորագրով՝ նախնական (արհեստագործական) և միջին մասնագիտական կրթություն իրականացնող ուսումնական հաստատությունների ուսանողների շրջանում։
Մրցույթի նպատակն էր բարձրացնել երիտասարդների հետաքրքրությունը խոհարարի մասնագիտության նկատմամբ և նպաստել մասնագիտական կողմնորոշմանը․ ինչպես նաև մասնակիցների կողմից ներկայացված լավագույն ուտեստների բաղադրատոմսերից ստեղծել խոհարարական գիրք, որը հետագայում կարող է հանդիսանալ օժանդակ ձեռնարկ խոհարարի մասնագիտության բաժնի ուսանողների համար:
ՄՐՑՈՒՅԹԻ ԿԱԶՄԱԿԵՐՊՄԱՆ ՊԱՅՄԱՆՆԵՐԸ
Մրցույթին կարող էին մասնակցել 14-24 տարեկան այն երիտասարդները/ուսանողներն ու աշակերտները, ովքեր ստեղծարար (կրեատիվ) են և կարող են ներկայացնել նոր, յուրահատուկ ուտեստների բաղադրատոմսեր։ Մրցույթին մասնակցությունը կարող էր լինել ինչպես անհատական, այնպես էլ խմբային։
Մրցույթն անցկացվում էր 3 անվանակարգերում՝
«ԱՌՈՂՋ բաղադրատոմս»
«ԱՆՎՏԱՆԳ բաղադրատոմս»
«ՀԱՄԵՂ բաղադրատոմս»
- Ցանկացողները կարող էին մասնակցել բոլոր անվանակարգերում՝ ներկայացնելով մեկական բաղադրատոմս։
- Ուտեստները պետք է լինեին մասնակցի/մասնակիցների խմբի անձնական ստեղծագործությունը՝ հեղինակային բաղադրատոմսով պատրաստված ուտեստ կամ հայտնի բաղադրատոմսի յուրատեսակ փոփոխված տարբերակը:
- Մասնակիցները պետք է ներկայացնեին յուրաքանչյուր ուտեստի պատրաստման փուլային/քայլ առ քայլ նկարագրությունը՝ լուսանկարներով։
- Պետք էր նշել յուրաքանչյուր ներկայացվող ուտեստի.
— տեսակը և անվանումը,
— ուտեստի նկարագրությունը՝ 1-2 պարբերությամբ,
— ուտեստի բաղադրատոմսը՝ շարադրված հայերեն,
— բաղադրիչների ցանկը՝ ըստ 1 բաժնի համար անհրաժեշտ չափաքանակի,
— ուտեստի պատրաստման գործընթացի փուլային/քայլ առ քայլ լուսանկարչական նկարագրությունը՝ առնվազն 3 և ոչ ավելի, քան 9 լուսանկար։
Մրցույթի մասնակցության համար ներկայացված նյութերի գնահատումը և հաղթողների ընտրությունը կայացրեց մրցութային հանձնաժողովը ս․թ․ օգոստոսի 17-ին։ Մրցութային հանձնաժողովը կազմված էր ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարության, Միջին մասնագիտական կրթության ուսուցման զարգացման ազգային կենտրոնի (ՄԿՈւԶԱԿ), «Բիզնես և կրթություն գործընկերություն» հիմնադրամի, գործատուի և ՄԿՈւ հաստատության ներկայացուցիչներից.
- Մարինե Ժամկոչյան, ԲԿԳ հիմնադրամի նախագահ, գերմանական «ՄԿՈՒ-համագործակցություն Հարավային Կովկասում» ծրագրի ղեկավար,
- Տաթևիկ Գասպարյան, ՄԿՈՒԶԱԿ-ի տնօրեն
- Գոհարիկ Խաչատրյան ԿԳՄՍ նախարարության նախնական (արհեստագործական) և միջին մասնագիտական կրթության վարչության մասնագիտական կրթության և ուսուցման բաժնի գլխավոր մասնագետ,
- Արմենուհի Խաչատրյան, «Բլիզարդ» ՍՊԸ հիմնադիր,
- Էլիզա Վելյան, Երևանի համար 1 արհեստագործական պետական ուսումնարանի արտադրական ուսուցման վարպետ։
Մրցույթին մասնակցեցին 8 ՄԿՈւ հաստատությունների 52 ուսանողներ տարբեր մարզերից։
Մրցույթին մասնակցած ՄԿՈւ հաստատություններն են.
- Արարատի պետական քոլեջ, տնօրեն՝ Գասպարյան Էլլա,
- Արարատի տարածաշրջանային պետական քոլեջ, տնօրեն՝ Վարդանյան Իսկուհի,
- Գյումրու թիվ 4 արհեստագործական պետական ուսումնարան, տնօրեն՝ Ահարոնյան Քնարիկ,
- Երևանի զբոսաշրջության, սպասարկման և սննդի արդյունաբերության հայ-հունական պետական քոլեջ, տնօրեն՝ Ղազարյան Արթուր,
- Երևանի Ն. Աճեմյանի անվան տարածաշրջանային թիվ 2 պետական քոլեջ, տնօրեն՝ Հայրապետյան Կառլեն,
- Հրազդանի արհեստագործական պետական ուսումնարան, տնօրեն՝ Սարիբեկյան Անդրանիկ,
- Շիրակի տարածաշրջանային պետական քոլեջ, տնօրենի ժ/պ՝ Խուրշուդյան Անուշ,
- Վանաձորի Հ. Թումանյանի անվան պետական համալսարանի քոլեջ, տնօրեն՝ Լոքյան Արևիկ։
Ուսումնասիրելով մրցույթին ներկայացված նյութերը՝ մրցութային հանձնաժողովը կատարեց գնահատում և արդյունքների մասին կազմեց արձանագրություն։
Գնահատումն իրականացվեց ըստ անվանակարգերի, նախապես մշակված չափորոշիչներով՝ 5 բալանոց գնահատման համակարգով, որտեղ 5-ը ամենաբարձրն էր, 1-ը՝ ամենացածրը։
Մրցութային անվանակարգերն են՝
«ԱՆՎՏԱՆԳ բաղադրատոմս»,
«ԱՌՈՂՋ բաղադրատոմս»,
«ՀԱՄԵՂ բաղադրատոմս»։
Սահմանվեցի հաղթողների ԱՌԱՋԻՆ, ԵՐԿՐՈՐԴ, ԵՐՐՈՐԴ տեղ մրցանակներ։
Ս․թ․սեպտեմբերի 07-ին, Էրեբունի Պլազա Բիզնես կենտրոնում տեղի ունեցավ «Համեղ, առողջ, յուրահատուկ և անվտանգ սնունդ» խորագրով խոհարարական գրքի ստեղծման մրցույթի արդյունքների ներկայացման և հաղթողների պարգևատրման արարողությունը։ Միջոցառմանը մասնակցում էր նաև Գերմանիայի Դաշնության «Մասնագիտական կրթություն և ուսուցում (ՄԿՈւ)–համագործակցություն Հարավային Կովկասում» ծրագրի ղեկավար Ուտե Ֆոկը։ Ողջույնի խոսքով հանդես եկավ «ՄԿՈւ–համագործակցություն Հարավային Կովկասում» ծրագրի ղեկավար Մարինե Ժամկոչյանը՝ նշելով, որ միջին մասնագիտական կրթությանը նվիրված տարբեր մրցույթների կազմակերպումը ՄԿՈւ հաստատությունների ուսանողների, ինչպես նաև դպրոցների աշակերտների համար, դարձել է ծրագրի կողմից իրականացվող միջոցառումների կարևոր բաղադրիչներից մեկը։
Մրցույթին մասնակից երիտասարդներին ողջունեց տիկին Ֆոկը՝ կարևորելով երիտասարդների շրջանում մասնագիտական կրթության խրախուսմանն ու կողմնորոշմանն ուղղված միջոցառումների կազմակերպումը։
Միջոցառման մասնակիցներին ներկայացվեց մրցույթի կազմակերպման ընթացակարգը և մրցույթին մասնակից ՄԿՈւ հաստատություններին։ Այնուհետև կատարվեց մրցանակների հանձնում։
Ըստ անվանակարգերի՝ մրցութային հանձնաժողովի կողմից հաղթողներ ճանաչվեցին․
«ԱՆՎՏԱՆԳ բաղադրատոմս»- Գյումրու թիվ 4 արհեստագործական պետական ուսումնարանի 4-րդ թիմը՝ Մարդոյան Գրիգոր և Նալբանդյան Սամվել, -«Կարմիր աղցան» մրգաբանջարեղենային աղցանի բաղադրատոմսով,
«ԱՌՈՂՋ բաղադրատոմս»- Հրազդանի արհեստագործական պետական ուսումնարանի 1-ին թիմը՝ Զոզանյան Արման, Հունանյան Հենրիկ և Սարգսյան Վահե, — «Թանապուր» և «Փոխինձ կամ փոխինդ» բաղադրատոմսերով,
«ՀԱՄԵՂ բաղադրատոմս»- Երևանի Ն. Աճեմյանի անվան տարածաշրջանային թիվ 2 պետական քոլեջի թիմը՝ Զարգարյան Լևոն, Գրիգորյան Հունան, Հովհաննիսյան Ռոբերտ, Անդրեասյան Հրաչյա, -«Աղցան Սևան», «Անտառային գեղեցկուհի», «Ավելուկով ռոլ», «Թխվածք նրբաբլիթներով», «Իշխան Կոտայք», «Խոզի տապակա «Եղեգնաձոր», «Ղափամա սերկևիլով», «Պաշտետ Միքս», «Պրոֆիտրոլ «Միքս» բաղադրատոմսերով։
Ըստ միավորների հանրագումարի՝ սահմանված տեղերի հաղթողներ ճանաչվեցին․
ԱՌԱՋԻՆ ՏԵՂ- Գյումրու թիվ 4 արհեստագործական պետական ուսումնարանը
ԵՐԿՐՈՐԴ ՏԵՂ- Երևանի Ն. Աճեմյանի անվան տարածաշրջանային թիվ 2 պետական քոլեջը
ԵՐՐՈՐԴ ՏԵՂ- Հրազդանի արհեստագործական պետական ուսումնարանը
Տրվեցին խրախուսական մրցանակներ հետևյալ անվանակարգերում.
- ՅՈՒՐԱՀԱՏՈՒԿ ԲԱՂԱԴՐԱՏՈՄՍ ԵՎ ՁԵՎԱՎՈՐՈՒՄ- Երևանի զբոսաշրջության, սպասարկման և սննդի արդյունաբերության հայ-հունական պետական քոլեջի ուսանողներ՝ Եղոյան Մասիս և Հովսեփյան Վանիկ, -«Տապակած ձուկ մոլեկուլյար ձևավորմամբ» բադաղրատոմսով,
- ԳՈՐԾԱՏՈՒԻ ՀԱՄԱԿՐԱՆՔ- Երևանի զբոսաշրջության, սպասարկման և սննդի արդյունաբերության հայ-հունական պետական քոլեջի ուսանող՝ Թովմասյան Գևորգ, — «Մրգային տորթ» բաղադրատոմսով,
- ԺՅՈՒՐԻԻ ԱՆԱԿՆԿԱԼ ՄՐՑԱՆԱԿ- Շիրակի տարածաշրջանային պետական քոլեջի ուսանողներ՝ Խաչատրյան Տաթև, Պետրոսյան Գասպար, Հակոբյան Լյուսյա և Հարությունյան Համբարձում, — «Անակնկալ նավակ» բաղադրատոմսով,
- ԺՅՈՒՐԻԻ ՀԱՄԱԿՐԱՆՔ- Արարատի պետական քոլեջի ուսանողներ՝ Ղարիբյան Թամարա, — «Շոկոլադ», «Բանջարեղենային աղցան», «Բանջարեղենով, հորթի մսով տապակա», «Լցոնած ծիծակ» բացադրատոմսերով,
- ՀԵՔԻԱԹԱՅԻՆ ԲԱՂԱԴՐԱՏՈՄՍ- Արարատի տարածաշրջանային պետական քոլեջի ոսանողներ՝ Մկրտչյան Աստղիկ, Մնացականյան Գեղեցիկ, Պետրոսյան Նարինե, Վարդանյան Արաքսյա, Գևորգյան Մանուկ և Պողոսյան Աշոտ, — «Լինում է, չի լինում» բաղադրատոմսով,
- ԽՈՀԱՐԱՐԱԿԱՆ ՄԱՐՏԱՀՐԱՎԵՐ- Վանաձորի Հ. Թումանյանի անվան պետական համալսարանի քոլեջի ուսանողներ՝ Քոսյան Էդմոնդ, Բաղդասարյան Մերի, Սարդարյան Մանե և Ծատուրյան Ինեսա, -«Աղցան սալորաչրով» և «Կոկտեյլ էսկիմո» բաղադրատոմսերով։
Մրցույթի բոլոր մասնակիցներին շնորհվեցին պատվոգրեր և նվերներ։
«ԱՆՎՏԱՆԳ բաղադրատոմս», «ԱՌՈՂՋ բաղադրատոմս» և «ՀԱՄԵՂ բաղադրատոմս» անվանակարգերում հաղթող բաղադրատոմսերի հեղինակ ուսանողների համար կազմակերպվեց Վարպետաց դաս՝ «DargettBrewpub»-ի շեֆ խոհարարի կողմից։
Գործատուի կողմից, որպես «Գործատուի համակրանք», մրցանակ շնորհվեց նաև «Բլիզարդ» քեյթրինգային ծառայություն իրականացնող ընկերության կողմից։
Խրախուսական մրցանակներ շնորհվեցին մրցույթի բոլոր մասնակիցներին։
Իրենց տպավորություններով կիսվեցին մրցույթին մասնակից ուսանողներն ու ՄԿՈւ հաստատությունների տնօրենները։

The "Business and Education Partnership" Foundation (BEG) implements the German "Vocational Education and Training (VET) - Cooperation in the South Caucasus" program within the framework of cooperation with the Federal Regional Economic Training Center of Mecklenburg-Vorpommern, Germany. The purpose of the project is to promote the employment of young people in Armenia by providing support in the selection of their vocational education, to contribute to the increase of their competitiveness in the labor market through secondary vocational education.
In the framework of the German "Vocational Education and Training (VET)-Cooperation in the South Caucasus" program, in 2021, a cookbook creation competition under the title "Delicious, healthy, unique and safe food" was launched jointly with the Ministry of Education and Culture, providing primary (craft) and secondary vocational education. among students of educational institutions.
The purpose of the competition was to increase the interest of young people in the profession of chef and to promote professional orientation. as well as to create a cookbook from the recipes of the best dishes presented by the participants, which can later be an auxiliary manual for students of the department of cooking.
CONTEST ORGANIZATION TERMS
Young people aged 14-24 who are creative and can present recipes for new, unique dishes could participate in the competition. Participation in the competition could be both individual and group.
The competition was held in 3 categories:
"HEALTH RECIPE"
"SAFE RECIPE"
"Delicious recipe"
- Those who wish could participate in all nominations, presenting one recipe each.
- The dishes had to be a personal creation of the participant/participant group: a dish prepared according to an author's recipe or a unique modified version of a well-known recipe.
- Participants had to submit a step-by-step/step-by-step description of the preparation of each dish with photos.
- It was necessary to mark each presented dish.
— type and name,
— description of the dish in 1-2 paragraphs,
— the recipe of the dish written in Armenian,
— the list of ingredients according to the amount needed for 1 part,
— a step-by-step/step-by-step photographic description of the cooking process: at least 3 and no more than 9 photos.
The evaluation of the materials submitted for the participation in the competition and the selection of the winners was made by the competition committee. on August 17. The tender committee was composed of representatives of the Ministry of Education, Culture, Sports, Science and Technology of the Republic of Armenia, the National Center for the Development of Secondary Vocational Education, the "Business and Education Partnership" Foundation, the employer and the VET institution.
- Marine Zhamkochian, president of the BKG Foundation, head of the German "VET-Cooperation in the South Caucasus" program,
- Tatevik Gasparyan, director of MKUZAK
- Goharik Khachatryan, chief specialist of the department of vocational education and training of the Department of Primary (Vocational) and Secondary Vocational Education of the Ministry of Education and Culture,
- Armenuhi Khachatryan, founder of "Blizzard" LLC,
- Eliza Velyan, master of production training of Yerevan No. 1 State Vocational School.
52 students of 8 vocational training institutions from different marzes participated in the competition.
The VET institutions that participated in the competition are:
- Ararat State College, director: Gasparyan Ella,
- Ararat Regional State College, director: Vardanyan Iskuhi,
- Gyumri State Vocational School No. 4, director: Aharonyan Knarik,
- Yerevan Armenian-Greek State College of Tourism, Service and Food Industry, director: Artur Ghazaryan,
- Yerevan N. Regional State College No. 2 named after Achemyan, director: Karlen Hayrapetyan,
- Hrazdan Vocational State School, director: Saribekyan Andranik,
- Shirak Regional State College, director's name: Anush Khurshudyan,
- H. of Vanadzor Tumanyan State University College, director: Lokyan Arevik.
After studying the materials submitted to the competition, the competition commission made an evaluation and made a report on the results.
The assessment was carried out according to nominations, according to pre-developed standards, with a 5-point rating system, where 5 was the highest and 1 was the lowest.
The competition categories are:
"Delicious recipe".
Set winners FIRST, SECOND, THIRD place awards.
On September 7, Erebuni Plaza Business Center hosted the presentation of the results of the cookbook competition under the title "Delicious, healthy, unique and safe food" and the awarding ceremony of the winners. Ute Fock, head of the "Vocational Education and Training (VET) - cooperation in the South Caucasus" program of the German Federation, also participated in the event. Marine Zhamkochian, head of the "VET-cooperation in the South Caucasus" program, made a speech of welcome, noting that the organization of various competitions dedicated to secondary vocational education for students of VET institutions, as well as school students, has become one of the important components of the program's activities.
Mrs. Fok welcomed the young people participating in the competition, emphasizing the organization of events aimed at encouraging and guiding professional education among young people.
The participants of the event were presented with the procedure of organizing the competition and the VET institutions participating in the competition. Then the awards were presented.
Winners were recognized by the competition committee according to nominations․
"SAFE recipe" - the 4th team of Gyumri state vocational school No. 4: Grigor Mardoyan and Samvel Nalbandyan, - with the recipe of "Red salad" fruit and vegetable salad,
"HEALTHY RECIPE" - 1st team of Hrazdan Vocational State College: Zozanyan Arman, Hunanyan Henrik and Sargsyan Vahe, - with "Tanapur" and "Pokhindz or Vakhind" recipes.
"Delicious recipe" - Yerevan N. The team of Regional State College No. 2 named after Achemyan: Zargaryan Levon, Grigoryan Hunan, Hovhannisyan Robert, Andreasyan Hrachya, - "Aghtsan Sevan", "Forest Beauty", "Avelukov Roll", "Pastry with Pancakes", "Ishkhan Kotayk", "Pork Roast" With recipes "Yeghegnadzor", "Ghapama with quince", "Pate Mix", "Profitrol "Mix".
According to the sum of the points, the winners of the specified places were recognized․
FIRST PLACE - Gyumri State Vocational School No. 4
SECOND PLACE - Yerevan N. State College No. 2 named after Achemyan
THIRD PLACE - Hrazdan Vocational State School
Incentive awards were given in the following categories.
- UNIQUE RECIPE AND FORMATION - Students of Yerevan Armenian-Greek State College of Tourism, Service and Food Industry, Yeghoyan Masis and Hovsepyan Vanik, - "Fried fish with molecular design" recipe,
- EMPLOYER'S SUMMARY - Student of Yerevan Armenian-Greek State College of Tourism, Service and Food Industry, Tovmasyan Gevorg, - "Fruit Cake" recipe,
- JURY'S SURPRISE PRIZE - Students of Shirak Regional State College: Khachatryan Tatev, Gaspar Petrosyan, Lyusya Hakobyan and Harutyunyan Hambardzum, with the "Surprise Boat" recipe.
- JURY COMPETITION - Students of Ararat State College: Gharibyan Tamara, with the answers "Chocolate", "Vegetable salad", "Vegetable and veal casserole", "Stuffed teat",
- FAIRY TALE COMPONENTS - Students of Ararat Regional State College: Mkrtchyan Astghik, Mnatsakanyan Guksit, Petrosyan Narine, Vardanyan Araksya, Gevorgyan Manuk and Poghosyan Ashot, - with the recipe "It happens, it doesn't happen".
- COOKING CHALLENGE - Vanadzori H. Tumanyan State University college students: Kosyan Edmond, Mary Baghdasaryan, Sardaryan Mane and Inessa Tsaturyan, with recipes for "Salad with prunes" and "Cocktail Eskimo".
All participants of the competition were awarded certificates and gifts.
A Master Class was organized by the chef of DargettBrewpub for the students who created the winning recipes in the "SAFE recipe", "HEALTHY recipe" and "DELICIOUS recipe" categories.
The employer, as an "Employer's Sympathy", award was also given by "Blizzard" catering service company.
Incentive prizes were awarded to all participants of the competition.
Students participating in the competition and directors of VET institutions shared their impressions.