Ընկերությունների գործունեությունը COVID-19 համավարակի պայմաններում
Ս.թ. սեպտեմբերի 11-ին Գերմանական «Մասնագիտական կրթություն և ուսուցում (ՄԿՈւ)-համագործակցություն» ծրագրի շրջանակներում «Բիզնես և կրթություն գործընկերություն» հիմնադրամի կողմից կազմակերպվեց աշխատանքային հանդիպում կին գործարարների հետ, որի ընթացքում տեղի ունեցան քննարկումներ «Ընկերությունների գործունեությունը COVID-19 համավարակի պայմաններում» և «Ընկերությունների և ՄԿՈւ հաստատությունների համագործակցության դերը մասնագետների պատրաստման գործում» թեմաների շուրջ:
Հանդիպմանը մասնակցեցին Հայաստանի գործարար կանայք, որոնք ներկայացնում էին արտադրության և ծառայությունների տարբեր ոլորտներ, այդ թվում՝ կարի, կոշիկի, արծաթյա զարդերի, խմորեղենի, հրուշակեղենի, բնական բուսական յուղերի արտադրություն, ինչպես նաև հյուրասիրությունների կազմակերպում, բժշկական ծառայությունների տրամադրում: Խմբային քննարկումների ընթացքում ակտիվորեն քննարկվեցին մի շարք հարցեր, որոնք առնչվում էին ՄԿՈՒ հաստատությունների ուսանողների մասնագիտական մակարդակի և նրա համամապատասխանությանը աշխատաշուկայի ժամանակակից պահանջներին և գործատուների ակնկալիքներին, ինչպես նաև ՄԿՈՒ հաստատությունների և գործարար համայնքի համագործակցության հիմնախնդիրները և դրանց լուծման ուղիները, գործարարների դերը Հայաստանում ԱՀՈՒ արդյունավետ ներդրման գործում և այլն: Հանդիպումը նպատակ էր հետապնդում նաև նոր գործընկերների ներգրավումը Բիզնես և կրթություն գործընկերություն հիմնադրամի, ինչպես նաև ՄԿՈՒ-համագործակցություն ծրագրի շրջանակում իրականացվող միջոցառումներում և ակտիվ գործողություններում։

Business operations during the COVID-19 pandemic
S.t. On September 11, within the framework of the German "Vocational Education and Training (VET)-Cooperation" program, the "Business and Education Partnership" Foundation organized a working meeting with businesswomen, during which discussions took place. On the topics "Activity of companies in the conditions of the COVID-19 pandemic" and "The role of cooperation between companies and VET institutions in the training of specialists".
The meeting was attended by businesswomen of Armenia, who represented various fields of production and services, including sewing, shoes, silver jewelry, pastries, confectionery, natural vegetable oils, as well as the organization of entertainment, the provision of medical services. During group discussions, a number of issues were actively discussed, related to the professional level of VET institutions students and its compliance with the modern requirements of the labor market and the expectations of employers, as well as the problems of cooperation between VET institutions and the business community and ways to solve them, the role of businessmen in the effective implementation of VET in Armenia, etc. : The purpose of the meeting was also to involve new partners in the events and active activities of the Business and Education Partnership Foundation, as well as VET-cooperation program.