Աշխատաժողով. Միջազգային առաջավոր փորձը ներդրվում է գյուղատնտեսական կրթության բնագավառում
2017թ. Օգոստոսի 18-ին Ծաղկաձորում մեկնարկել է «ՄԿՈւ զարգացում Սյունիքի մարզում» ծրագրի շրջանակներում կազմակերպված երկօրյա աշխատաժողովը, որը նախաձեռնել են ՀՀ կրթության և գիտության նախարարությունը և «Ռազմավարական զարգացման գործակալություն» ՀԿ-ն։
Աշխատաժողովին մասնակցել են ԿԳՆ-ի, Մասնագիտական կրթության և ուսուցման ազգային կենտրոնի, ՀՀ գյուղատնտեսության նախարարության Սննդի անվտանգության պետական ծառայության ներկայացուցիչներ, գործատուներ, ոլորտի փորձագետներ, ՀՀ գյուղատնտեսական քոլեջների տնօրեններ և աշխատակիցներ։
Աշխատաժողովի նպատակն է՝ ներկայացնել «ՄԿՈւ զարգացում Սյունիքի մարզում» ծրագրի իրականացման ընթացքը և ձեռք բերված արդյունքները, ինչպես նաև քննարկել միջին մասնագիտական կրթության «Կաթի և կաթնամթերքի տեխնոլոգիա» և «Անասնաբուժություն» մասնագիտությունների համար բարեփոխված կրթական չափորոշիչները և մոդուլային ծրագրերը:
Աշխատաժողովի մասնակիցներին ողջունել է ՀՀ ԿԳՆ նախնական /արհեստագործական/ և միջին մասնագիտական կրթության վարչության պետ Արտակ Աղբալյանը՝ որպես ՄԿՈՒ ոլորտի զարգացման ուղղություններ կարևորելով միջազգայնացման, ուսումնական ծրագրերի վերանայման, մասնագիտական հմտությունների և կարողությունների զարգացման, սոցիալական գործընկերության ընդլայնման, ՄԿՈՒ արդյունավետ ֆինանսավորման համակարգի մշակման և մի շարք այլ հարցեր։ Նա ներկայացրել է նաև նախնական և միջին մասնագիտական կրթության 2017-2021թթ. զարգացման հայեցակարգի նախագիծը։
«ՄԿՈւ զարգացում Սյունիքի մարզում» ծրագիրն իրականացվում է «Ռազմավարական զարգացման գործակալություն» ՀԿ-ի և Կիրառական գիտությունների Բեռնի համալսարանի գյուղատնտեսության, անտառային և պարենային գիտությունների դպրոցի (HAFL) կողմից` Շվեյցարիայի եկեղեցու օգնություն (HEKS/EPER) կազմակերպության աջակցությամբ: Ծրագրի նպատակն է նպաստել գյուղատնտեսության ոլորտում մասնագիտական կրթության և խորհրդատվական ծառայությունների զարգացմանը և հասանելի դարձնել շուկային միտված գործնական կրթությունը անասնաբուժության, կաթի վերամշակման և ֆերմերներին խորհրդատվական ծառայությունների մատուցման ոլորտներում:

Workshop. International leading experience is introduced in the field of agricultural education
2017 On August 18, a two-day workshop organized within the framework of the "VET Development in Syunik Marz" project, initiated by the RA Ministry of Education and Science and the "Strategic Development Agency" NGO, started in Tsaghkadzor.
Representatives of the Ministry of Internal Affairs, the National Center for Vocational Education and Training, the State Food Safety Service of the RA Ministry of Agriculture, employers, industry experts, directors and employees of RA agricultural colleges participated in the workshop.
The purpose of the workshop is to present the implementation process of the "VET Development in Syunik Marz" project and the achieved results, as well as to discuss the reformed educational standards and modular programs for the "Milk and Dairy Technology" and "Veterinary Medicine" specialties of secondary vocational education.
Artak Aghbalyan, Head of the Department of Primary / Vocational and Secondary Vocational Education of the Ministry of Internal Affairs of the RA, welcomed the participants of the workshop, emphasizing internationalization, revision of curricula, development of professional skills and abilities, expansion of social partnership, development of an effective VET financing system and a number of others as the development directions of the VET sector. questions. He also presented the 2017-2021 plan for primary and secondary professional education. the development concept project.
The "VET Development in Syunik Marz" project is implemented by the "Strategic Development Agency" NGO and the School of Agriculture, Forestry and Food Sciences of the Bern University of Applied Sciences (HAFL) with the support of the Swiss Church Aid (HEKS/EPER) organization. The objective of the project is to promote the development of vocational education and advisory services in the agricultural sector and to provide market-oriented practical education in the fields of veterinary medicine, milk processing and the provision of advisory services to farmers.