«Աշակերտական/ուսանողական ընկերություն կրթական մոդելի ներդրումը Հայաստանում», «Մասնագիտական Կողմնորոշում», «ՄԿՈՒ – Մասնավոր Հատված Համագործակցություն» խորագրով համաժողով
Գերմանական «Մասնագիտական կրթություն և ուսուցում (ՄԿՈՒ) Համագործակցություն Հարավային Կովկասում» ծրագրի շրջանակում «Բիզնես և Կրթություն Գործընկերություն» հիմնադրամը, «Բիզնես և Կրթություն» Ասոցիացիան, ՀՀ Կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարության հետ համատեղ ս.թ մայիսի 11-ին իրականացրեցին գերմանական հաջողված փորձի վրա հիմնված «Աշակերտական/Ուսանողական Ընկերություն կրթական մոդելի ներդրումը Հայաստանում», «Մասնագիտական կողմնորոշում», «ՄԿՈՒ – մասնավոր հատված համագործակցություն» խորագրով համաժողովը:
Համաժողովին ներկայացվեցին կրթական հաստատությունների փորձը «Աշակերտական/Ուսանողական Ընկերության» հիմնադրման և տեղայնացման մեջ, ՄԿՈւ հաստատությունների և մասնավոր հատվածի համագործակցությունը՝ գերմանական «Դպրոց-Տնտեսություն» ձևաչափով 2021 — 2022 թվականներին իրականացրած մասնագիտական կողմնորոշմանն ուղղված միջոցառումները և այլն:
Համաժողովին մասնակցում էին ՀՀ պետական մարմինների, միջազգային կազմակերպությունների, կրթական հաստատությունների և մասնավոր հատվածի ներկայացուցիչներ:
Համաժողովի նպատակն էր.
- Ներկայացնել Գերմանական «Մասնագիտական կրթություն և ուսուցում (ՄԿՈՒ) Համագործակցություն Հարավային Կովկասում» ծրագրի գործունեությունը՝ ամփոփելով ծրագրի կարևորագույն բաղադրիչ հանդիսացող «Աշակերտական/Ուսանողական Ընկերություններ» գերմանական մոդելի հաջողված փորձի ներդրման արդյունքները, սոցիալական երկխոսությանը և մասնագիտական կողմնորոշմանն ուղղված միջոցառումները՝ որպես ՄԿՈւ կրթության հիմնարար և առաջնային քայլ:«Աշակերտական/Ուսանողական Ընկերությունների» ուսանողները կրթության ընթացքում և կրթական հաստատություններում ձեռք են բերում փորձառություն՝ ապահով, բայց միևնույն ժամանակ՝ իրական պայմաններում:
- Ներկայացնել ծրագրի գործունեության մեկ այլ կարևոր բաղադրիչ՝ մասնագիտական կողմնորոշումը, կրթական հաստատությունների և տնեսության/մասնավոր հատվածի համագործակցությունը, որը նպաստում է ոչ միայն աշխատաշուկայի կարիքների և պահանջների բավարարմանը, այլև՝ որակյալ կադրերի պատրաստմանը:

In the framework of the German "Vocational Education and Training (VET) Cooperation in the South Caucasus" program, the "Business and Education Partnership" Foundation, the "Business and Education" Association, together with the Ministry of Education, Science, Culture and Sports of the Republic of Armenia, on May 11 based on successful experience, the conference entitled "Introduction of the Student/Student Company Educational Model in Armenia", "Professional Orientation", "VET - Private Sector Cooperation".
The experience of educational institutions in the establishment and localization of the "Student/Student Society", the cooperation of VET institutions and the private sector, the measures aimed at professional orientation implemented in the German "School-Economy" format in 2021-2022, etc., were presented at the conference.
Representatives of RA state bodies, international organizations, educational institutions and the private sector participated in the conference.
The purpose of the conference is:r:.
- To present the activities of the German "Vocational Education and Training (VET) Cooperation in the South Caucasus" program, summarizing the results of the successful implementation of the German model "Apprentice/Student Companies", which is the most important component of the program, the measures aimed at social dialogue and professional orientation as a fundamental and primary step of VET education Students of "Student/Student Companies" gain experience during education and in educational institutions in safe, but at the same time, real conditions.
- To introduce another important component of the program's activities: professional orientation, cooperation between educational institutions and the business/private sector, which contributes not only to meeting the needs and demands of the labor market, but also to the training of qualified personnel.