Հունաստանի ԱԺ նախագահ այցը Հայ- հունական պետական քոլեջ
Հունաստանի ԱԺ նախագահ Զոի Կոստանդուպուլուն Հայոց Ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի կապակցությամբ այցելեց նաև Երևանի զբոսաշրջության, սպասարկման և սննդի արդյունաբերության հայ-հունական պետական քոլեջ:
Հանդիպման ժամանակ ԱԺ նախագահը հայտնեց, որ իր համար մեծ պատիվ է լինել հայերի կողքին նման պատմական պահին և գտնվել հայ-հունական դարավոր, բարեկամական կապը արտացոլող ուսումնական հաստատությունում:
Զոի Կոստանդուպուլուն, իմանալով, որ քոլեջի պատվիրակությունը շուտով մեկնելու է Աթենք, խոստացավ քոլեջի ուսանողներին պաշտոնապես ընդունել Հունաստանի Ազգային ժողովում:

The visit of the President of the National Assembly of Greece to the Armenian-Greek State College
On the occasion of the 100th anniversary of the Armenian Genocide, the Speaker of the National Assembly of Greece, Zoe Kostandupoulou, also visited the Armenian-Greek State College of Tourism, Service and Food Industry in Yerevan.
During the meeting, the Speaker of the National Assembly expressed that it is a great honor for him to be with Armenians at such a historical moment and to be in an educational institution that reflects the centuries-old Armenian-Greek friendship.
Zoe Kostandupoulou, knowing that the college delegation will soon leave for Athens, promised to officially welcome the college students to the Greek National Assembly.