WorldSkills Armenia-ից դեպի միջազգային ասպարեզ. Գերազանցության ուղի
Լուիզա Մկրտչյանի և Արմինե Հակոբյանի «Աշխարհի հմտություններ» (WorldSkills International) ճանապարհը սկսվեց 2023 թվականին՝ WorldSkills Armenia ազգային առաջնությունից, որը դարձավ նրանց միջազգային մրցութային ուղու մեկնարկային հարթակը։ Ընտրական փուլերի արդյունքում նրանք ընտրվեցին որպես Հայաստանի ազգային թիմի մասնակիցներ WorldSkills Lyon 2024 47-րդ մրցույթում՝ «Վեբ տեխնոլոգիաներ» և «Բջջային հավելվածների պատրաստում» հմտություններով։ Մրցույթը նրանց համար դարձավ կարևոր փորձառություն՝ զարգացնելու մասնագիտական հմտությունները և ձևավորել նոր կապեր WorldSkills համայնքում։
2025 թվականին նրանց հմտությունների ուղին շարունակվեց Չինաստանի գործընկերների հետ ձևավորված համագործակցության շրջանակում: Լուիզան և Արմինեն հրավեր ստացան մասնակցելու Չինաստանի Գուանչժոու քաղաքում անցկացվող WorldSkills China 2025 մրցույթին՝ նոր, «Թվային ինտերակտիվ մեդիա դիզայն» հմտության ուղղությամբ։ Մրցույթի արդյունքներով Լուիզան արժանացավ արծաթե մեդալի, իսկ Արմինեն՝ «Գերազանցության մեդալիոնին»։
Մրցույթից հետո որոշվեց, որ այս նոր հմտությունը պետք է ներառվի Հայաստանում հմտությունների ազգային առաջնության ժամանակ:
2026 թվականին Լուիզան և Արմինեն կրկին հրավիրվեցին Չինաստան՝ մասնակցելու «Թվային ինտերակտիվ մեդիա դիզայն» մասնագիտական վերապատրաստման ծրագրին։ Միջազգային փորձագետների հետ աշխատանքի և նոր գիտելիքների ձեռքբերման արդյունքում նրանք ներգրավվեցին նաև WorldSkills Guangzhou International Exchange Competition մրցույթում, Լուիզան՝ որպես մասնակից, իսկ Արմինեն՝ որպես փորձագետ։
Չնայած մրցույթին նախորդած սահմանափակ պատրաստության ժամանակահատվածին՝ Լուիզա Մկրտչյանը հաջողությամբ հաղթահարեց բոլոր մրցութային առաջադրանքները և արժանացավ ոսկե մեդալի՝ զբաղեցնելով առաջին հորիզոնականը։
Այսօր Լուիզայի և Արմինեի հմտությունների ճանապարհը շարունակում է իր ընթացքը՝ արդեն ոչ միայն որպես մասնակիցների, այլև որպես փորձառություն փոխանցողների, նոր գաղափարներ կրողների և Հայաստանի WorldSkills համայնքի զարգացման ակտիվ ներկայացուցիչների։
Նրանց անցած ուղին վկայում է, որ WorldSkills Armenia ազգային առաջնությունից սկսված յուրաքանչյուր քայլ կարող է վերածվել միջազգային հաջողության՝ բացելով ճանապարհ երիտասարդ հայ մասնագետների համար՝ զարգացնելու իրենց կարողությունները, ներկայացնելու Հայաստանը համաշխարհային մասնագիտական հարթակներում և նպաստելու երկրի մասնագիտական ներուժի ճանաչմանը։

From WorldSkills Armenia to the international arena. A path to excellence
The "WorldSkills International" journey of Luiza Mkrtchyan and Armine Hakobyan began in 2023: WorldSkills Armenia from the national championship, which became the starting platform of their international competition path. As a result of the selection rounds, they were selected as participants of the Armenian national team in the 47th WorldSkills Lyon 2024 competition with the skills "Web technologies" and "Mobile application development". The competition became an important experience for them to develop their professional skills and form new connections in the WorldSkills community.
In 2025, their skill path continued within the framework of cooperation formed with partners in China. Luisa and Armine were invited to participate in the WorldSkills China 2025 competition in Guangzhou, China for the new skill "Digital Interactive Media Design". According to the results of the competition, Luisa was awarded a silver medal, and Armine was awarded the "Medallion of Excellence".
After the competition, it was decided that this new skill should be included in the National Skills Championship in Armenia.
In 2026, Luisa and Armine were again invited to China to participate in the "Digital Interactive Media Design" professional training program. As a result of working with international experts and gaining new knowledge, they were also involved in the WorldSkills Guangzhou International Exchange Competition, Luisa as a participant and Armine as an expert.
Despite the limited preparation period before the competition, Luiza Mkrtchyan successfully overcame all the competition tasks and won the gold medal, taking first place.
Today, Louisa and Armine's skills journey continues, not only as participants, but also as experience transferers, bearers of new ideas and active representatives of the development of the WorldSkills community in Armenia.
Their path proves that every step starting from the WorldSkills Armenia national championship can turn into an international success, opening a way for young Armenian professionals to develop their abilities, represent Armenia on global professional platforms and contribute to the recognition of the country's professional potential.