Շվեյցարական ՄԿՈՒ համակարգի արդյունավետ փորձի միջազգային փոխանակում
Մասնագիտական կրթության և ուսուցման երկրորդ միջազգային կոնգրեսն անցկացվեց հունիսի 21-23-ը Շվեյցարիայի Ուինթերթուր քաղաքում:
Կոնգրեսը, որի նպատակը Շվեյցարիայի մասնագիտական կրթության և ուսուցման համակարգի միջազգայնորեն խթանումն ու գոյություն ունեցող ցանցի ընդլայնումն էր, բացվեց երկրի նախագահ Յոհան Շնայդեր-Ամմանի կողմից:
Իր ելույթում պարոն Շնայդեր-Ամմանը, 450 պատվիրակներից կազմված հանդիսատեսի ուշադրությանը ներկայացրեց Կոնգրեսի կարգախոսը՝ «Հմտություններից դեպի բարեկեցություն՝ կիսելով հաջողության հիմունքները»: Նա խոսեց «Կրթական  համայնք, որ շահավետ է բոլորիս համար» թեմայի շուրջ:
Զեկույցների, սեմինարների և պանելային քննարկումների հիմնական նպատակը գաղափարների և փորձի փոխանակումն էր:
Ներկայացվեցին Շվեդիայի, Սերբիայի, Բելգիայի, Դանիայի, Գերմանիայի, Ավստրիայի, Գաբոնի, Բուլղարիայի և Շվեյցարիայի մասնագիտական կրթության և ուսուցման՝ հաջողված նախագծերի օրինակներ:
Այս տարվա կոնգրեսի թիրախը աշկերտությունն ու դրա կազմակերպման թեման էր:
Առաջինը Մարսել Պավլիչեքի՝ «Բուրքհարդ կոմպրեսիոն» կազմակերպության գործադիր տնօրենի և Սեսիփրեֆա Քրեյմերի՝ շվեյցարական UBS բանկի աշկերտի փորձի ներկայացումն էր:
Երկրորդը՝ կոնգրեսում բացված «Հմտությունների ավանն» էր, որտեղ այցելուները անմիջականորեն կարող էին ծանոթանալ աշկերտների կողմից իրականցված նախագծերին և աշխատանքներին, ինչը հնարավորություն էր տալիս ընդհանուր պատկերացում կազմել մասնագիտական կրթության և ուսուցման դուալ համակարգի վերաբերյալ:
Կոնգրեսում իրականացված քննարկումները հնարավորություն տվեցին մեծ թվով այցելուների ծանոթանալ մասնագիտական կրթության և ուսուցման տարբեր բնագավառներին և գործիքներին:
Կոնգրեսը նաև ցույց տվեց, թե որքան տարաբնույթ ու բարդ են ՄԿՈւ համակարգերը, չնայած որ մարտահրավերները, ինչպիսիք են թվայնացումը և գլոբալացումը, ազդում են բոլոր երկրների վրա:

International exchange of effective experiences of the Swiss VET system
The Second International Congress on Vocational Education and Training was held June 21-23 in Winterthur, Switzerland.
The congress, whose aim was to promote the Swiss vocational education and training system internationally and expand the existing network, was opened by the country's president, Johann Schneider-Ammann.
In his speech, Mr. Schneider-Ammann introduced the congress's motto, "From Skills to Prosperity by Sharing the Basics of Success," to the audience of 450 delegates. He spoke on the topic "Educational community that benefits us all".
The main purpose of the reports, workshops and panel discussions was to exchange ideas and experiences.
Examples of successful vocational education and training projects in Sweden, Serbia, Belgium, Denmark, Germany, Austria, Gabon, Bulgaria and Switzerland were presented.
The focus of this year's congress was apprenticeship and its organizing theme.
The first was the presentation of the experience of Marcel Pavlicek, CEO of Burkhard Compression, and Sesiprefa Kremer, an apprentice at the Swiss bank UBS.
The second was the "Skills Town" opened at the congress, where visitors could directly get acquainted with the projects and works carried out by the apprentices, which gave an opportunity to get an overview of the dual system of vocational education and training.
The discussions held at the Congress enabled a large number of visitors to familiarize themselves with various fields and tools of professional education and training.
The Congress also showed how diverse and complex VET systems are, even though challenges such as digitization and globalization affect all countries.