WorldSkills, Նորություններ
Օգոստոսի 11-16-ը Բրազիլիայի Սան Պաուլո քաղաքում կայացել է «Աշխարհի հմտություններ» միջազգային մրցույթը:Հայաստանի Հանրապետությունը 2012 թվականից դարձել է «Աշխարհի Հմտություններ» միջազգային կազմակերպության անդամ: Հայաստանի ազգային թիմը (մասնակցությամբ քոլեջների ուսանողների) առաջին անգամ մասնակցել է 2013թ. հունիսի 26-ից հուլիսի 8-ը Գերմանիայի Լայպցիգ քաղաքում կայացած «Աշխարհի Հմտություններ» 42-րդ մրցույթին՝ ոսկերչություն, նորաձևության տեխնոլոգիա և խոհարարություն մասնագիտությունների գծով:
«Աշխարհի Հմտություններ»-2015 43-րդ միջազգային մրցույթին Հայաստանի թիմը ներկայացել է հետևյալ մասնագիտություններով՝ մեխատրոնիկա, ՏՏ ցանցային համակարգերի կառավարում և ոսկերչություն:
Հայաստանի պատվիրակության կազմը.
Տաթևիկ Գասպարյան
Պաշտոնական պատվիրակ
Լիլիթ Պետրոսյան
Տեխնիկական պատվիրակ
Կարինե Անտոնյան
Թիմի առաջնորդ
Արմեն Գյոկչյան
Մեխատրոնիկայի փորձագետ
Հովհաննես Եսայան
Ոսկերչության փորձագետ
Կարապետ Կույումջյան
ՏՏ ցանցային համակարգերի
կառավարման փորձագետ
Ռուբեն Հարությունով,
Վայոց Ձորի տարածաշրջանային
պետական քոլեջ
կառավարման մասնակից
Արթուր Գևորգյան
Երևանի թիվ 1 տարածաշրջանային
Ոսկերչության մասնակից
Էրիկ Մաթևոսյան
Երևանի ինֆորմատիկայի
Մեխատրոնիկայի մասնակից
Նունե Չալոյան
Քանի որ Հայաստանը հանդիսանում է «Աշխարհի Հմտություններ» միջազգային կազմակերպության հարող անդամ, սահմանված կանոնակարգով չէր կարող հավակնել մրցանակային մեդալների:
Մրցույթի վերջնական վերլուծությունները ազգային թիմերի մասնակցության վերաբերյալ դեռևս չեն ստացվել, սակայն մասնակիցների անհատական արդյունքները հայտնի են: Ըստ այս արդյունքների առավելագույն միավորներով աչքի է ընկել ոսկերչության մասնակիցը՝ Արթուր Գևորգյանը, որն էլ ճանաչվել է Հայաստանի ազգային թիմի լավագույն մասնակից՝ պարգևատրվելով մեդալով և համապատասխան վկայականով:
Հայաստանի թիմի բոլոր անդամները ստացել են  վկայականներ՝ «Աշխարհի հմտություններ» միջազգային մրցույթին ակտիվ մասնակցության և արժեքավոր ներդրման համար:
Հայաստանի տեխնիկական պատվիրակ Լիլիթ Պետրոսյանը՝ որպես  նորաձևության տեխնոլոգիա մասնագիտության ժյուրիի նախագահ, ստացել է մեդալ՝ ծավալած արդյունավետ և անաչառ գործունեության համար:
«Աշխարհի հմտություններ» միջազգային մրցույթի «Մեկ երկիր, մեկ դպրոց» ծրագրի շրջանակում Հայաստանի թիմի մասնակիցները հանդիպում ունեցան Սան Պաուլոյի Սանտի դպրոցի սաների հետ:

The participation of the Armenian national team in the 43rd international competition "World Skills"-2015
On August 11-16, the "World Skills" international competition was held in Sao Paulo, Brazil. The Republic of Armenia became a member of the "World Skills" international organization in 2012. The national team of Armenia (with the participation of college students) participated for the first time in 2013. from June 26 to July 8 in the 42nd "World Skills" competition held in Leipzig, Germany, in the fields of jewelry, fashion technology and cooking.
At the 43rd international competition "World Skills"-2015, the Armenian team presented in the following specialties: mechatronics, IT network systems management and jewelry.
The composition of the Armenian delegation.
Tatevik Gasparyan |
Official delegate |
Lilit Petrosyan |
Technical delegate |
Karine Antonyan |
Team leader |
Armen Gyokchyan |
Mechatronics expert |
Hovhannes Isaiah |
Jewelry expert |
Karapet Kuyumjian |
IT network systems management expert |
Ruben Harutyunov, Vayots Dzor regional state College |
IT network systems management participant |
Arthur Gevorgyan Yerevan No. 1 regional state College |
Participant in jewelry |
Eric Matevosyan of Informatics of Yerevan state College |
Participant in Mechatronics |
Nune Chaloyan of Informatics of Yerevan state College |
Since Armenia is an adjacent member of the "World Skills" international organization, it could not claim prize medals according to the established regulations.
The final analysis of the competition regarding the participation of the national teams has not yet been received, but the individual results of the participants are known. According to these results, the jewelry participant, Artur Gevorgyan, stood out with the maximum points, who was recognized as the best participant of the Armenian national team, awarded with a medal and a corresponding certificate.
All members of the Armenian team received certificates for active participation and valuable contribution to the "World Skills" international competition.
Lilit Petrosyan, the technical delegate of Armenia, as the president of the jury of the fashion technology specialty, received a medal for her effective and impartial activities.
As part of the "One Country, One School" program of the "World Skills" international competition, the participants of the Armenian team had a meeting with the students of Santi School in Sao Paulo.
The meeting took place in a warm and sincere atmosphere. Participants of the meeting exchanged souvenirs.