Սողոմոն Թեհլերյանին նվիրված միջոցառում
2015թ մարտի 16-ին Սյունիքի տարածաշրջանային պետական քոլեջում՝ Եղեռնի 100-րդ տարելիցին ընդառաջ, տեղի ունեցավ «Սողոմոն Թեհլերյանի դատավարությունը» թեմայով ցերեկույթ, որը կազմակերպել էր նույն քոլեջի «Իրավունքի հիմունքներ» առարկայի դասախոս  Նարինե Խուդագուլյանը:
Միջոցառմանը մասնակցեցին «Էկոնոմիկա, հաշվապահական հաշվառում և աուդիտ», «Կապի սարքավորումների մոնտաժում և շահագործում», «Նախադպրոցական կրթություն»  մասնագիտությունների ուսանողները:
Ցերեկույթի ընթացքում ներկայացվեց հայ ժողովրդի պատմությունը, Սողոմոն Թեհլերյանի կյանքն ու գործունեությունը, բեմադրվեցին հատվածներ Բեռլինի դատավարությունից:
Ցերեկույթը հայրենասիրական և հերոսության դաս էր այսօրվա սերնդի համար և կոչ համայն աշխարհին` ճանաչելու և դատապարտելու ցեղասպանություն իրականացրած պետության հանցագործությունը:

Event dedicated to Soghomon Tehleryan
On March 16, 2015, in Syunik Regional State College, on the eve of the 100th anniversary of Yeghern, a matinee on "The Trial of Solomon Tehleryan" was held, which was organized by Narine Khudagulyan, a lecturer of the "Fundamentals of Law" subject of the same college.
Students of "Economics, accounting and auditing", "Installation and operation of communication equipment", "Preschool education" majors participated in the event.
During the matinee, the history of the Armenian people, the life and activities of Soghomon Tehleryan were presented, parts of the Berlin trial were staged.
The matinee was a lesson in patriotism and heroism for today's generation and a call to the whole world to recognize and condemn the crime of the state that committed the genocide.