Ռիգայի պատվիրակության այցը հայ-հունական քոլեջ
Ռիգայի տուրիզմի և գեղարվեստի արդյունաբերության տեխնիկական քոլեջի պատվիրակությունը, տնօրեն տիկին Սիլվա Օզոլինայի գլխավորությամբ ս.թ. ապրիլի 3-ին հյուրընկալվեց Երևանի զբոսաշրջության, սպասարկման և սննդի արդյունաբերության հայ-հունական պետական քոլեջում:
Տնօրենի մասնակցությամբ համագործակցության հետագա քայլերը քննարկելուց հետո պատվիրակությունը մասնակցեց հայ-հունական քոլեջի շնորհանդեսին:
Ավանդույթը չխախտելով՝ հայ-հունական քոլեջի ուսանողները լատվիացի հյուրերին հրավիրեցին ուսումնական խոհանոց՝ հայկական ավանդական տոլմայի վարպետաց դասին մասնակցելու, որին հաջորդեց ուսանողների կողմից նախապես պատրաստված զանազան խորտիկների համտեսումը:
Ռիգայի տուրիզմի և գեղարվեստի արդյունաբերության տեխնիկական քոլեջի պատվիրակությունն իր խորին շնորհակալությունը հայտնեց հայ-հունական քոլեջի անձնակազմին և ուսանողությանը ջերմ ընդունելության համար և ի նշան երախտագիտության՝ նրանց հանձնեց հուշանվերներ:

The visit of the Riga delegation to the Armenian-Greek college
The delegation of the Technical College of Tourism and Art Industry of Riga, headed by the director Ms. Silva Ozolina, st. On April 3, he was hosted at the Armenian-Greek State College of Tourism, Service and Food Industry in Yerevan.
After discussing further steps of cooperation with the participation of the director, the delegation participated in the presentation of the Armenian-Greek college.
Not breaking the tradition, the students of the Armenian-Greek College invited the Latvian guests to the educational kitchen to participate in the traditional Armenian dolma master class, which was followed by the tasting of various snacks prepared by the students.
The delegation of the Technical College of Tourism and Art Industry of Riga expressed its deep gratitude to the staff and students of the Armenian-Greek College for their warm welcome and presented them with souvenirs as a sign of gratitude.