Պորտուգալիայի Լիսաբոն քաղաքում կայացավ Էրազմուս+ ծրագրի գործընկերների հանդիպումը
ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարի տեղակալ Արաքսիա Սվաջյանը նոյեմբերի 26-28-ը Պորտուգալիայի Լիսաբոն քաղաքում մասնակցել է Էրազմուս+ ծրագրի «ՄԿՈՒ հաստատությանը կից ՍՄԱՐՏ ֆերմայի մոդել՝ ուսանողների աշխատանքի վրա հիմնված ուսումնառության և շրջանավարտների բարձր աշխատունակության համար» (CB4WBL) նախագծի աշխատաժողովին:
Աշխատաժողովի շրջանակում նախարարի տեղակալը ծանոթացել է Պորտուգալիայի գյուղատնտեսության ոլորտում ՄԿՈւ փորձին և քննարկել Ստեփանավանի պրոֆեսոր Ա. Քալանթարի անվան պետական գյուղատնտեսական քոլեջին կից ֆերմայի ստեղծման մանկավարժական, կրթական և իրավական հարցերը։
CB4WBL նախագծի նպատակն է եվրոպական փորձի տեղայնացմամբ ստեղծել ՄԿՈՒ հաստատությանը կից արդիական ֆերմայի մոդել, որի շրջանակում ուսանողների կրթությունը կիրականացվի աշխատանքի վրա հիմնված ուսումնառությամբ։
Նախագծի իրականացման արդյունքում ակնկալվում է մշակել և փորձարկել ՄԿՈՒ հաստատությանը կից արդիական ֆերմայի գործունեության իրավական, կազմակերպչական և վարչաֆինանսական պայմանները։ Ֆերմայի շրջանակում ուսանողների աշխատանքի վրա հիմնված ուսումնառության կազմակերպման նպատակով կվերանայվեն «Անասնաբուժություն», «Կաթի և կաթնամթերքի տեխնոլոգիա» և «Մենջմենթ» մասնագիտությունների պետական չափորոշիչները և մոդուլային ծրագրերը։
CB4WBL նախագծի կոնսորցիումը ներառում է 6 հաստատություն՝ Հայաստանից, Պորտուգալիայից և Ֆրանսիայից: Նախագծի համակարգողը պորտուգալական «Իմանովասիոն» խորհրդատվական կազմակերպությունն է: Կոնսորցիումում ընդգրկված են նաև ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարությունը, Մասնագիտական կրթության և ուսուցման զարգացման ազգային կենտրոնը, Բուրղժ Անբրեսի գյուղատնտեսական լիցեյը (Ֆրանսիա), Ստեփանավանի պրոֆեսոր Ա. Քալանթարի անվան պետական գյուղատնտեսական քոլեջը և Կրթության քաղաքականության և կառավարման հայկական կենտրոնը։

The meeting of Erasmus+ project partners was held in Lisbon, Portugal
RA Deputy Minister of Education, Science, Culture and Sports Araxia Svajyan participated in the workshop of Erasmus+ project "SMART farm model attached to VET institution for work-based learning of students and high employability of graduates" (CB4WBL) in Lisbon, Portugal on November 26-28 :
Within the framework of the workshop, the deputy minister got acquainted with the experience of VET in the field of agriculture in Portugal and discussed with Stepanavan professor A. Pedagogical, educational and legal issues of the creation of a farm attached to the State Agricultural College named after Kalantar.
The goal of the CB4WBL project is to create a model of a modern farm attached to the VET institution by localizing the European experience, within the framework of which students' education will be carried out through work-based learning.
As a result of the implementation of the project, it is expected to develop and test the legal, organizational and administrative financial conditions of the operation of the modern farm attached to the VET institution. State standards and modular programs of "Veterinary Medicine", "Milk and Dairy Technology" and "Management" professions will be revised in order to organize work-based learning of students within the framework of the farm.
The consortium of the CB4WBL project includes 6 institutions from Armenia, Portugal and France. The coordinator of the project is the Portuguese consulting organization "Imanovasion". (France), Stepanavan professor A. Kalantar State Agricultural College and the Armenian Center for Education Policy and Management.