Ներկայացվել են Հայաստանում դուալ միջին մասնագիտական կրթության և ուսուցման փորձարկման արդյունքները
Փ. Թերլեմեզյանի անվան Երևանի պետական գեղարվեստի քոլեջում այսօր` 11.11.2019թ. ներկայացվել են Հայաստանում դուալ միջին մասնագիտական կրթության և ուսուցման փորձարկման արդյունքները՝ ՀՀ կրթության, գիտության, սպորտի և մշակույթի նախարարության, ՀՀ կառավարության կողմից իրականացվող «Աշխատի՛ր Հայաստան» նախաձեռնության և Գերմանիայի միջազգային համագործակցության ընկերության (ԳՄՀԸ/GIZ) համագործակցության շրջանակում:
Միջոցառումը կազմակերպվել էր Գերմանիայի կառավարության պատվիրակմամբ՝ GIZ-ի կողմից իրականացվող «Մասնավոր հատվածի զարգացում և մասնագիտական կրթություն և ուսուցում» (ՄՀԶ ՄԿՈՒ) ծրագրի կողմից:
Միջոցառման մասնակիցներին ողջունել են նաև Հայաստանում Գերմանիայի դեսպան, Ն.Գ. Միխայել Բանզհաֆը, Գերմանիայի տնտեսական համագործակցության և զարգացման դաշնային նախարարության ներկայացուցիչ Յաղ դե Գեռերոն, ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարի տեղակալ Արևիկ Անափիոսյանը, ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարի տեղակալ Նաիրա Մարգարյանը և ՀՀ փոխվարչապետ Տիգրան Ավինյանի խորհրդական Անետա Բաբայանը:
Միջոցառման ընթացքում ՄԿՈՒ հաստատությունների ուսանողները հյուրերին ներկայացրել են իրենց հմտությունները՝ ՏՏ, ճշգրիտ ճարտարագիտության, զբոսաշրջության և խոհարարության ոլորտներում՝ կիսվելով դուալ համակարգում իրենց ուսումնառության փորձով, որը համատեղում է տեսական ուսուցումը քոլեջում և գործնական հմտությունների ձեռքբերումը մասնավոր ընկերությունում:

The results of the dual secondary professional education and training trial in Armenia were presented
P. Today, 11.11.2019, at Terlemezyan Yerevan State College of Fine Arts. the results of the test of dual secondary professional education and training in Armenia were presentedwithin the framework of cooperation between the Ministry of Education, Science, Sports and Culture of the Republic of Armenia, the "Work for Armenia" initiative implemented by the Government of the Republic of Armenia, and the German Society for International Cooperation (GIZ/GIZ).
The event was organized under the delegation of the German government by the Private Sector Development and Vocational Education and Training (VET) program implemented by GIZ.
The participants of the event were also welcomed by the Ambassador of Germany to Armenia, N.G. Michael Banzhaf, representative of the Federal Ministry of Economic Cooperation and Development of Germany Jag de Guerrero, RA Deputy Minister of Education, Science, Culture and Sports Arevik Anapiosyan, RA Deputy Minister of Economy Naira Margaryan and RA Deputy Prime Minister Tigran Avinyan's adviser Aneta Babayan.
During the event, VET students presented their skills in the fields of IT, precision engineering, tourism and cooking to the guests, sharing their learning experience in the dual system, which combines theoretical training at the college and acquisition of practical skills at a private company.