Ներառական կրթության համակարգի ներդրման հիմնախնդիրները ՄԿՈւ համակարգում և դրանց լուծման ուղիները
«Սեյվ դը չիլդրեն» կազմակերպության հայաստանյան ներկայացուցչությունը, «Մասնագիտական կրթության բարեփոխումներ» հասարակական կազմակերպության հետ համագործակցությամբ և Եվրոպական միության ֆինանսավորմամբ իրականացնում է «Մասնագիտական կրթություն և զբաղվածություն հաշմանդամություն ունեցող երիտասարդների համար» ծրագիրը:
Ծրագրի շրջանակներում պատրաստվել է «Ներառական կրթության համակարգի ներդրման հիմնախնդիրները նախնական (արհեստագործական) և միջին մասնագիտական կրթության համակարգում և դրանց լուծման ուղիները» իրավիճակի վերլուծությունը:
Վերլուծության շրջանակներում ուսումնասիրվում են հաշմանդամություն ունեցող անձանց ներգրավվածությունը և ներառական կրթության առկայության ու զարգացման մակարդակը ՄԿՈւ հաստատություններում: Այն նախատեսված է նախնական (արհեստագործական) և միջին մասնագիտական կրթության ոլորտում քաղաքականություն մշակողների և որոշում կայացնողների համար:

The Armenian representative office of "Save the Children" organization, in cooperation with "Professional Education Reforms" NGO and funded by the European Union, implements the "Professional Education and Employment for Young People with Disabilities" program.
In the framework of the project, the analysis of the situation "Problems of the implementation of the inclusive education system in the system of primary (vocational) and secondary vocational education and the ways of their solution" was prepared.
Within the framework of the analysis, the involvement of persons with disabilities and the level of availability and development of inclusive education in VET institutions are studied. It is intended for policy makers and decision makers in the field of primary (vocational) and secondary vocational education.