«Նախնական մասնագիտական (արհեստագործական) և միջին մասնա-գիտական կրթության և ուսուցման 2017-2021 թթ. բարեփոխումների ծրագրի» մեկնարկ
2017 թվականի ապրիլին 26-ին ՄԿՈՒ գործընկերների և շահառուների մասնակցությամբ  կայացավ համաժողով, որի  ժամանակ տրվեց 2017-2021թթ. բարեփոխումների  ծրագրի մշակման աշխատանքների մեկնարկը:
ՀՀ կրթության և գիտության նախարարության նախաձեռնությամբ` Մասնագիտական կրթության և ուսուցման զարգացման ազգային կենտրոնը ձեռնամուխ է եղել «Նախնական մասնագիտական  (արհեստագործական) և միջին մասնա­գիտական կրթության և ուսուցման 2017-2021 թթ. բարեփոխումների ծրագրի» մշակման աշխատանքներին:
Մասնագիտական կրթության և ուսուցման 2012-2016 թվականների բարեփոխումների ծրագիրն արդեն ավարտվել է, որ հաստատվել էր ՀՀ կառավարության 2012թ. հուլիսի 4-ի N 27 արձանագրային որոշմամբ:
Ծրագրի արդյունքներն արդեն ամփոփվել են: Նախատեսված մի շարք միջոցառումներ ամբողջությամբ չեն իրականացվել` պայմանավորված որոշակի հանգամանքներով: Այդ միջոցառումների ամբողջական իրականացումը նախատեսված է ներառել առաջիկա 5 տարիների բարեփոխումների ծրագրում:
Համաժողովն անցավ բուռն քննարկումներով, բազմաթիվ առաջարկություններով և հետագա համագործակցության ակնկալիքներով:

"Preliminary professional (craft) and secondary professional-scientific education and training in 2017-2021. launch of the "reform program".
On April 26, 2017, a conference was held with the participation of VET partners and beneficiaries, during which the 2017-2021 the start of work on the development of the reform program.
At the initiative of the Ministry of Education and Science of the Republic of Armenia, the National Center for the Development of Vocational Education and Training has embarked on "Preliminary Vocational (Craft) and Intermediate Vocational Education and Training 2017-2021". to the development of the "reform program".
The 2012-2016 Vocational Education and Training Reform Program has already been completed, which was approved by the 2012 RA Government Resolution. by protocol decision N 27 of July 4.
The results of the project have already been summarized. A number of planned events were not fully implemented due to certain circumstances. Full implementation of these measures is planned to be included in the next 5-year reform plan.
The conference was full of lively discussions, many recommendations and expectations for further cooperation.