ՄԿՈՒ հաստատությունների դասավանդողների շրջանում «Կոռուպցիայի կանխարգելումը կրթության միջոցով» թեմայով վերապատրաստում/աշխատաժողով
04
Հլս
Հայաստանի Հանրապետության 2023-2026 թվականների հակակոռուպցիոն ռազմավարությամբ նախատեսված 3-րդ ռազմավարական նպատակի 3.5 գործողության շրջանակներում՝ որպես գործողության համակատարող, Կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողովը (այսուհետ՝ Հանձնաժողով) մշակել է նախնական մասնագիտական (արհեստագործական) և միջին մասնագիտական կրթության և ուսուցման շրջանակում «Հակակոռուպցիոն կրթությունը ՄԿՈւ ոլորտում» մոդուլի մեթոդական ձեռնարկի նախագիծը:
Հունիսի 25-ին, ՀՀ մարզերի և ք. Երևանի ՄԿՈՒ հաստատությունների շուրջ 24 դասավանդողների համար նախատեսված իրազեկման հանդիպան շրջանակներում, փորձարկվել է մեթոդական ձեռնարկը՝ վերը նշված մեթոդաբանության վերաբերյալ կարծիքներ հավաքագրելու, ուսումնական ծրագրերում ներդնելու նպատակահարմարության վերաբերյալ քննարկումներ իրականացնելու նպատակով:
Հանդիպման ընթացքում ներկայացվել է նաև կոռուպցիայի տիպաբանությունը, տեսակները, կազմակերպվել են ակտիվ քննարկումներ կոռուպցիայի գնի և ազդեցության, նյութական և ոչ նյութական արժեքների տարանջատման վերաբերյալ, ներկայացվել են կոռուպցիայի դեմ պայքարի ինստիտուցիոնալ մարմինների շրջանակը: Մասնակիցները ծանոթացել են մի շարք մեթոդների՝ կոռուպցիայից զերծ միջավայր ստեղծելու և հակակոռուպցիոն կրթական ծրագրերն արդյունավետ իրականացնելու նպատակով:
Հանդիպմանը ներկա են եղել նաև ներկայացուցիչներ ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարությունից և ՄԿՈՒԶԱԿ-ից՝ անհրաժեշտության դեպքում վերը նշված մեթոդաբանության վերաբերյալ կարծիքներ հայտնելու, լրամշակելու, և ուսումնական ծրագրերում ներդնելու նպատակահարմարության նպատակով:

Training/workshop on "Prevention of corruption through education" among teachers of VET institutions
04
Within the framework of action 3.5 of the 3rd strategic goal provided by the anti-corruption strategy of the Republic of Armenia for 2023-2026, as a co-executor of the action, the Commission for the Prevention of Corruption (hereinafter referred to as the Commission) has developed "Anti-corruption education in the VET sector" within the framework of initial vocational (craft) and secondary vocational education and training. the project manual for the module.
On June 25, RA marzes and As part of the awareness meeting planned for about 24 teachers of VET institutions in Yerevan, the methodological manual was tested in order to collect opinions on the above-mentioned methodology, to carry out discussions on the expediency of investing in educational programs.
During the meeting, the typology and types of corruption were also presented, active discussions were organized on the price and impact of corruption, the separation of material and immaterial values, and the scope of institutional bodies for fighting corruption were presented. The participants got acquainted with a number of methods in order to create a corruption-free environment and effectively implement anti-corruption educational programs.
Representatives from the Ministry of Education, Science, Culture and Sports of the RA and the Ministry of Culture and Sports of the Republic of Armenia were also present at the meeting in order to express their opinions on the above-mentioned methodology, amend it, and implement it in educational programs if necessary.