Մասնագիտական Պրակտիկա Էստոնիայում
Հայ-հունական քոլեջի և Էստոնիայի Հանրապետության Վալգա մասնագիտական ուսումնական կենտրոնի համագործակցության շրջանակներում այս տարի ևս 5 ուսանող՝ 2 դասախոսի ուղեկցությամբ մասնագիտական պրակտիկան անցկացրեցին Էստոնիայի Հանրապետությունում:
Մասնագիտական պրակտիկայի ծրագրի շրջանակներում ուսանողները մասնակցեցին «Խորովածի փառատոն»-ին և կատարեցին մի շարք ճանաչողական այցեր. մասնավորապես՝ եղան Տարտուի համալսարանում, Էստոնիայի մայրաքաղաք Տալլինում, թանգարաններում:
Այցի ավարտին Հայ-հունական քոլեջի խումբն այցելեց նաև Ռիգա, ապա նավով մեկնեց Շվեդիայի մայրաքաղաք՝ Ստոքհոլմ՝ եվրոպական մայրաքաղաքներից ստացված գեղեցիկ տպավորություններով եզրափակելով ճամփորդությունը:

Professional Internship in Estonia
Within the framework of the cooperation between the Armenian-Greek College and the Valga Vocational Training Center of the Republic of Estonia, this year 5 more students, accompanied by 2 professors, conducted professional practice in the Republic of Estonia.
As part of the professional practice program, students participated in the "Barbecue Festival" and made a number of familiarization visits. in particular, they were at the University of Tartu, in Tallinn, the capital of Estonia, in museums.
At the end of the visit, the Armenian-Greek college group also visited Riga, then went by boat to the capital of Sweden, Stockholm, concluding the trip with beautiful impressions of the European capitals.