Մասնագիտական կրթությունը աշխատաշուկայի զարգացման կարևոր նախապայման
ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Արայիկ Հարությունյանը և Հայաստանում ԵՄ պատվիրակության ղեկավար Անդրեա Վիկտորինն այսօր ներկա են գտնվել «Համագործակցության խթանում՝ հանուն մասնագիտական կրթության և ուսուցման ոլորտում աշխատանքի վրա հիմնված ուսուցման արդյունավետ հնարավորություններ» ծրագրի մեկնարկին:
Նախարարը նշել է, որ միջին մասնագիտական կրթության ոլորտի բարելավումը կարևոր է աշխատաշուկայի զարգացման և պահանջարկի բավարարման տեսակետից: «Վերջին տարիներին մեծանում է հետաքրքրությունը միջին մասնագիտական կրթության նկատմամբ: Մենք աշխատանքներ ենք տանում, որ հետաքրքրության մեծացմանը զուգահեռ նաև բարելավվի կրթության որակը»,- նշել է Ա.Հարությունյանը` հավելելով, որ ԿԳՄՍ նախարարությունը ՄԿՈՒ ոլորտի կրթության որակի բարելավման նպատակով համագործակցում է Եվրոպական միության և միջազգային մի շարք այլ կազմակերպությունների հետ:
Նախարարի խոսքով` կառավարության բյուջետային աջակցության ծրագրի շրջանակում կատարվում են միջին մասնագիտական ուսումնական հաստատությունների վերանորոգման, վերակառուցման աշխատանքներ: Նա նաև նշել է, որ ոլորտի զարգացման կարևոր նախադրյալներից մեկն աշխատաշուկայի ուսումնասիրությունն ու վերլուծությունն է. «Մենք պետք է ունենանք կանխատեսումներ, թե միջնաժամկետ և երկարաժամկետ կտրվածքով ինչպիսի տեսք է ունենալու աշխատաշուկան, որպեսզի իներցիայով չթողարկենք այնպիսի մասնագետներ, որոնք 4 տարի անց, ուսումնական հաստատությունն ավարտելուց հետո, աշխատաշուկայում պահանջարկ չեն ունենալու»,- նշել է Ա.Հարությունյանը: Տնտեսվարողների հետ համագործակցությունը, նախարարի ընդգծմամբ, այս գործում հաջողության հասնելու հիմնական ճանապարհն է, և նախարարությունը արդյունավետ է համարում աշխատանքի վրա հիմնված ուսուցման մոդելը:
ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարության նախնական արհեստագործական և միջին մասնագիտական կրթության վարչության պետ Արտակ Աղբալյանի տեղեկացմամբ գյուղատնտեսական մասնագիտությունների զարգացման ուղղությամբ մի շարք աշխատանքներ են կատարվել: «Համագործակցելով ԿԳՄՍ նախարարության հետ` Ռազմավարական զարգացման գործակալություն ՀԿ-ի աջակցությամբ վերանայվել են «Անասնաբուժություն» ու «Կաթի և կաթնամթերքի տեխնոլոգիա» մասնագիտությունների կրթական չափորոշիչները և մոդուլային ծրագրերը, մշակվել են 2 մասնագիտությունների ուսումնական ձեռնարկներ, կատարվել է դասախոսների և մասնավոր հատվածի ներկայացուցիչների վերապատրաստում, հիմնվել է կաթի վերամշակման 2 լաբորատորիա»,-տեղեկացրել է նա:

Vocational education is an important prerequisite for the development of the labor market
RA Minister of Education, Science, Culture and Sports Arayik Harutyunyan and Head of the EU Delegation to Armenia Andrea Viktorin attended today "Promotion of cooperation for work in the field of professional education and training" based effective learning opportunities" at the start of the program.
The minister noted that the improvement of secondary professional education is important from the point of view of the development of the labor market and meeting the demand. "In recent years, the interest in secondary vocational education is increasing. We are working to improve the quality of education along with increasing interest," A. Harutyunyan noted, adding that the Ministry of Education and Culture cooperates with the European Union and a number of other international organizations to improve the quality of VET education.
According to the minister, within the framework of the government's budget support program, repair and reconstruction works of secondary professional educational institutions are being carried out. He also noted that one of the important prerequisites for the development of the sector is the study and analysis of the labor market. "We need to have forecasts of what the labor market will look like in the medium and long term, so as not to produce specialists who will not be in demand in the labor market after 4 years, after graduating from the educational institution," said A. Harutyunyan. Cooperation with entrepreneurs, the minister emphasized, is the main way to succeed in this work, and the ministry considers the work-based learning model to be effective.
According to Artak Aghbalyan, Head of the Department of Primary Vocational and Secondary Vocational Education of the Ministry of Education and Culture of the Republic of Armenia, a number of works have been carried out in the direction of the development of agricultural specialties. "In cooperation with the Ministry of KGMS, with the support of the Strategic Development Agency NGO, the educational standards and modular programs of the specialties "Veterinary Medicine" and "Milk and Dairy Technology" were revised, training manuals for 2 specialties were developed, training of professors and representatives of the private sector was carried out, and 2 milk processing laboratories," he informed.