Հայ-հունական քոլեջի այցը Հունաստան
Պատվիրակությունը, որը բաղկացած էր քոլեջի աշխատակիցներից, ուսանողներից, ինչպես նաև սոցիալական գործընկերների ներկայացուցիչներից, ուղևորության սկզբում այցելեց Վրաստանի Քոբուլեթի քաղաքի «Ախալի Թալղա» (Նոր ալիք) տարածաշրջանային քոլեջ: Այնտեղ պատվիրակության անդամները ծանոթացան քոլեջի ուսումնական գործընթացի կազմակերպման սկզբունքներին, մասնակցեցին գործնական դասերին, որի արդյունքում վկայականներ շնորհվեցին պատվիրակության անդամներին:
Այնուհետև, պատվիրակությունը մեկնեց Սալոնիկ՝ այցելելով հին քաղաքի պատմամշակութային կոթողներն ու տեսարժան վայրերը:
Աթենքում Հունաստանի Հանրապետության խորհրդարանի նախագահ Զոի Կոստանդուպուլուի հրավերով, քոլեջի պատվիրակությունն այցելեց Հունաստանի խորհրդարան, որտեղ նրանց ջերմ ընդունեցին ԱԺ նախագահն ու պատգամավորները:

The visit of the Armenian-Greek college to Greece
The delegation, which consisted of college employees, students, as well as representatives of social partners, visited Georgia at the beginning of the trip. "Akhali Talgha" (New Wave) regional college of Kobuleti city. There, the members of the delegation got acquainted with the principles of organizing the educational process of the college, participated in practical classes, as a result of which certificates were awarded to the members of the delegation.
Then, the delegation left for Thessaloniki, visiting the historical and cultural monuments and sights of the old city.
In Athens, at the invitation of the Speaker of the Parliament of the Republic of Greece, Zoe Kostandupoulou, the college delegation visited the Parliament of Greece, where they were warmly received by the Speaker of the National Assembly and the deputies.