Երևանի զբոսաշրջության, սպասարկման և սննդի արդյունաբերության հայ-հունական պետական քոլեջի սաներն իրենց դասախոսի ուղեկցությամբ ս.թ. դեկտեմբերի 2-ից 8-ը մասնակցեցին «Սուրբ Ծնունդը Եվրոպայում 2017» ամենամյա երիտասարդական-մշակութային ծրագրին, որն այս տարի կայացավ Պորտուգալիայի Ֆաթիմա քաղաքում:
Ծրագրի նախաձեռնողն ու կազմակերպիչն է AEHT (Assocciation of European Hotel and Tourism Schools) ասոցացիան, որին Հայ-հունական քոլեջն անդամակցում է արդեն 10 տարի:
Ծրագրի շրջանակներում յուրաքանչյուր երկրի պատվիրակություն ներկայացրեց սեփական ազգային սուրբծննդյան ավանդույթները, իսկ «եվրոպական բուֆետ» օրը՝ նաև ազգային խոհանոցը:
Հայ-հունական քոլեջի պատվիրակությունը ներկայացրեց հայկական մշակույթը բոլոր կողմերից. ուսանողները հանդես եկան երգով, պարով, հյուրերին հյուրասիրեցին հայկական անուշահամ սուջուխ, չրեր, գաթա և այլ անուշեղեն:
Ֆաթիմա այցի ընթացքում պատվիրակությունները ծանոթացան նաև տեղի պատմամշակութային վայրերին, մասնակցեցին սուրբծննդյան շքերթին, որտեղ ծածանվեց նաև հայկական դրոշը:

Armenian-Greek College to the "Nativity in Europe 2017" program
Students of Yerevan Armenian-Greek State College of Tourism, Service and Food Industry accompanied by their lecturer from December 2 to 8 participated in the annual youth-cultural program "Christmas in Europe 2017", which this year took place in the city of Fátima, Portugal.
The initiator and organizer of the project is the AEHT (Association of European Hotel and Tourism Schools) association, to which the Armenian-Greek College has been a member for 10 years.
Within the framework of the program, a delegation from each country presented its own national Christmas traditions, and on the "European buffet" day, also the national cuisine.
The delegation of the Armenian-Greek College presented the Armenian culture from all sides. the students sang, danced, and entertained the guests with Armenian delicious sujukh, chrer, gatha and other sweets.
During the visit to Fatima, the delegations also got acquainted with the local historical and cultural places, participated in the Christmas parade, where the Armenian flag was also waved.