«Երևանի զբոսաշրջության, սպասարկման և սննդի արդյունաբերության հայ-հունական պետական քոլեջ» ՊՈԱԿ-ի եւ Էստոնիայի Հանրապետության Իդա-Վիրու մասնագիտական կրթական կենտրոնի միջեւ ձեռք բերված ակադեմիական համագործակցության նախնական պայմանավորվածությունը համապատասխան՝ 2013թ. մայիսի 15-20-ը քոլեջ էին ժամանել Իդա-Վիրու մասնագիտական կրթական կենտրոնի և Ռակվերեյի մասնագիտական ուսումնական կենտրոնի պատվիրակությունները:
Աշխատանքային այցի շրջանակներում հյուրերը տեղում ծանոթացան քոլեջի նյութատեխնիկական բազային եւ կրթական ծրագրերին, մասնակցեցին քոլեջի դասախոսների կողմից կազմակերպված բաց դասերի, հետևեցին ուսանողներին կողմից ճաշատեսակների պատրաստման տեխնոլոգիական գործընթացին եւ համտեսեցին ուսանողների պատրաստած հայկական կերակրատեսակները: Կողմերի միջեւ ստորագրվեց ակադեմիական համագործակցության պայմանագիր, որը ենթադրում է փորձի, ծրագրերի, դասախոսների եւ ուսանողների փոխանակում:
Պատվիրակություններն այցելեցին քոլեջի ուսանողների պրակտիկայի անցկացման կազմակերպություններ, որտեղ սոցիալական գործընկերների հետ քննարկվեց ուսումնական հաստատության առաջարկի և աշխատաշուկայի պահանջարկի համապատասխանեցման հարցերը: Հյուրերն այցելեցին նաեւ Երեւանի թիվ 6 արհեստագործական ուսումնարան և Դիլիջանի պետական քոլեջ:
Պաշտոնական ծրագրի մաս էր կազմում նաև այցելություն ՀՀ ԿԳՆ ԿԱԻ Մասնագիտական կրթության և ուսուցման զարգացման ազգային կենտրոն /ՄԿՈՒԶԱԿ/: Հյուրերին ընդունեց կենտրոնի տնօրեն Տաթևիկ Գասպարյանը, ով ներկայացրեց ՀՀ ՄԿՈԻ համակարգը և բարեփոխումների գործընթացը:

The Armenian-Greek State College is expanding its international ties
According to the preliminary academic cooperation agreement reached between "Yerevan Armenian-Greek State College of Tourism, Service and Food Industry" SNOC and Ida-Viru Vocational Education Center of the Republic of Estonia, in 2013. On May 15-20, delegations from Ida-Viru Vocational Education Center and Rakverey Vocational Education Center arrived at the college.
Within the framework of the working visit, the guests got acquainted with the college's material and technical base and educational programs, participated in open classes organized by the college professors, followed the technological process of cooking by the students and tasted the Armenian dishes prepared by the students. An academic cooperation agreement was signed between the parties, which implies the exchange of experience, programs, professors and students.
The delegations visited the internship organizations of college students, where the issues of matching the supply of the educational institution and the demand of the labor market were discussed with the social partners. The guests also visited Yerevan Vocational School No. 6 and Dilijan State College.
A visit to the National Center for the Development of Vocational Education and Training of the Ministry of Education, Culture, Sports and Science of the Republic of Armenia was also part of the official program. The guests were received by the director of the center, Tatevik Gasparyan, who presented the system of RA MCO and the reform process.