Հագուստի ցուցադրություն Ֆրանսիայում
«Ֆրանս-հայկական մասնագիտական ուսումնական կենտրոն» հիմնադրամի պատվիրակությունը վերջերս մեկնել էր Ֆրանսիա՝ մասնակցելու Լիոնի քաղաքապետարանում կայացած հագուստի ցուցադրությանը, որը կազմակերպվել էր ուսումնական կենտրոնի հիմնադիր «Ռոն-Հայաստան վերապատրաստում փոխանակումներ» ասոցիացիայի 20-րդ տարեդարձի կապակցությամբ:
Ցուցադրությունը կազմակերպվել էր կենտրոնի ֆրանսիացի գործընկեր Ռոնի մասնագիտական ուսուցման կենտրոնի հետ համատեղ: Ֆրանսիական կողմից կազմակերպված միջոցառմանը մասնակցում էին վերոնշյալ ուսումնական հաստատության ուսանողներն իրենց «Սև զգեստ» հավաքածուով: Հայաստանյան պատվիրակության կազմում դեֆիլեի մասնակիցները «Զարդակիրառական արվեստ» և «Վարսավիրական գործ և զարդային դիմահարդարում» բաժնի ուսանողներն էին:
Ուսումնական կենտրոնի ուսանողները քաղաքապետարանի դահլիճում ներկայացրեցին հագուստի չորս հավաքածու:
Հավաքածուներում ընդգրկված էին հայկական զարդանախշերով զգեստներ, նկարիչներ և քանդակագործներ Երվանդ Քոչարի ու Ֆերնան Լեժեի ստեղծագործություններից ոգեշնչված զգեստներ, ամենօրյա հագուստներ, ինչպես նաև Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված զգեստներ:

Fashion show in France
The delegation of the "French-Armenian Vocational Training Center" Foundation recently went to France to participate in the clothing exhibition held in Lyon City Hall. which was organized on the occasion of the 20th anniversary of the "Ron-Armenia Training Exchanges" association, the founder of the training center.
The exhibition was organized in collaboration with the center's French partner, Ron Vocational Training Center. Students of the above-mentioned educational institution participated in the event organized by the French side with their "Black Dress" collection. Among the Armenian delegation, the participants of the fashion show were the students of "Ornamental art" and "Hairdressing and decorative makeup" department.
The students of the educational center presented four sets of clothes in the hall of the municipality.
The collections included dresses with Armenian ornaments, dresses inspired by the works of painters and sculptors Yervand Kochar and Fernand Léger, casual wear, as well as dresses dedicated to the 100th anniversary of the Armenian Genocide.