Թիկնապահի և պահնորդի մասնագիտությունները ներառվել են միջին մասնագիտական կրթության մասնագիտությունների ցանկում
Դեկտեմբերի 20-ին տեղի է ունեցել ՀՀ կառավարության հերթական նիստը, որը վարել է ՀՀ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը։ Կառավարությունը լրացումներ է կատարել իր նախկին որոշումներից մեկում` նախնական մասնագիտական (արհեստագործական) և միջին մասնագիտական կրթության մասնագիտությունների ցանկ ներառելով պահնորդի և թիկնապահի մասնագիտությունները
, որպեսզի «Մասնավոր պահնորդական գործունեության մասին» ՀՀ օրենքի ուժի մեջ մտնելուց հետո իրավաբանական անձինք հնարավորություն ստանան ձեռք բերել նշված մասնագիտություններով ուսուցում իրականացնելու կրթական գործունեության արտոնագիր։
Այդպիսով կկանոնակարգվի թիկնապահների և պահնորդների մասնագիտական ուսուցման նպատակով իրավաբանական անձանց արտոնագիր ստանալու գործընթացը, որն ունի բարդ ընթացակարգ, ուստի կառավարության մեկ այլ որոշմամբ այն ուժի մեջ կմտնի 2013 թ. մայիսին։
Վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը նշել է, որ վերջին շրջանում կառավարությունը շատ բողոքներ է ստանում այն անձանցից, ում վերաբերում է սույն օրենքը։ Պարզաբանվել է, որ շահառուներին մտահոգող հարցերը ՀՀ ոստիկանության ուշադրության կենտրոնում են և անհրաժեշտության դեպքում դրանց հնարավոր կլինի անդրադառնալ ԱԺ գարնանային նստաշրջանի ընթացքում։

On December 20, the regular session of the RA government took place, chaired by RA Prime Minister Tigran Sargsyan. The government made additions to one of its previous decisions by including the professions of security guard and bodyguard in the list of professions of primary vocational (craft) and secondary vocational education.
, so that after the entry into force of the RA Law "On Private Custodial Activities", legal entities will have the opportunity to obtain a license for educational activities in the mentioned specialties.
In this way, the process of obtaining a license for legal entities for the purpose of professional training of bodyguards and security guards will be regulated, which has a complicated procedure, so it will come into force in 2013 according to another decision of the government. in May.
Prime Minister Tigran Sargsyan noted that recently the government has been receiving many complaints from the persons to whom this law applies. It was clarified that the issues of concern to the beneficiaries are in the center of attention of the RA Police and, if necessary, it will be possible to address them during the spring session of the National Assembly.