«Երևանի զբոսաշրջության, սպասարկման և սննդի արդյունաբերության հայ-հունական պետական քոլեջ»-ի պատվիրակության այցը Հյուսիս-Կովկասյան դաշնային համալսարանի Պիտիգորսկի մասնաճյուղ
«Երևանի զբոսաշրջության, սպասարկման և սննդի արդյունաբերության հայ-հունական պետական քոլեջ»-ի պատվիրակությունը՝ քոլեջի տնօրեն Արթուր Վարդանյանի գլխավորությամբ, այցելեց Ռուսաստանի Հյուսիս-Կովկասյան դաշնային համալսարանի Պիտիգորսկի մասնաճյուղ:Այցի շրջանակներում քննարկվեց երկու ուսումնական հաստատությունների ապագա համագործակցության ռազմավարությունը՝ մասնավորապես ուսանողների և դասախոսների փորձի փոխանակման ծրագրերի իրականացման շուրջ: Հետագա համագործակցությունը հիմնականում կիրականացվի սպասարկման, զբոսաշրջության և սննդի արդյունաբերության ոլորտներում:
Այցի ընթացքում քոլեջի պատվիրակությունը ծանոթացավ Հյուսիս-Կովկասյան դաշնային համալսարանում դասավանդվող մասնագիտություններին, ներկա գտնվեց մի քանի գործնական դասերի:

The visit of the delegation of the "Yerevan Armenian-Greek State College of Tourism, Service and Food Industry" to the Pytygorsk branch of the North Caucasus Federal University
"Yerevan Armenian-Greek State College of Tourism, Service and Food Industry»The delegation, led by the director of the college, Artur Vardanyan, visited the Pytygorsk branch of the North-Caucasus Federal University of Russia.Within the framework of the visit, the future cooperation strategy of the two educational institutions was discussed, in particular regarding the implementation of the experience exchange programs of students and professors. Further cooperation will mainly be implemented in the service, tourism and food industries.
During the visit, the college delegation got acquainted with the specialties taught at the North-Caucasus Federal University, attended several practical classes.
The college delegation also had a meeting with representatives of the Armenian community of Pytygorsk.