Երբ արհեստները խոսում են Ֆրանսերեն
Ֆրանկոֆոնիայի երկամսյակի շրջանակներում «Ֆրանս-հայկական մասնագիտական ուսումնական կենտրոն» հիմնադրամը ևս անմասն չմնաց միջոցառումներից և հանդես եկավ «Երբ արհեստները խոսում են ֆրանսերեն» խորագրով ծիծաղաշարժ ներկայացմամբ:
Միջոցառման ընթացքում ներկայացվեց դեֆիլե ուսանողների կողմից կարված հագուստներով, ցուցադրվեցին նորաձև սանրվածքներ :
Հյուրերի ցանկը գլխավորում էր Հայաստանում Ֆրանսիայի արտաքին և լիազոր դեսպան Ջոնաթան Լաքոտը՝ դեսպանատան մշակութային հարցերով խորհրդական Ալեքս Բորտոլանի ուղեկցությամբ:
Ներկայացմանը ներկա էին նաև ՀՀ կրթության և գիտության նախարարության նախնական (արհեստագործական) և միջին մասնագիտական կրթության վարչության պետ Արտակ Աղբալյանը և նույն վարչության մասնագիտական կրթության և ուսուցման բաժնի պետ պարոն Կարեն Մանուկյանը:
Միջոցառման ավարտին ՀՀ ԿԳՆ նախնական (արհեստագործական) և միջին մասնագիտական կրթության վարչության պետ Արտակ Աղբալյանը «Ֆրանս-հայկական մասնագիտական ուսումնական կենտրոն» հիմնադրամի «Կարի արտադրության տեխնոլոգիա» մասնագիտության դասախոս Քնարիկ Վարդանյանին պարգևատրեց ՀՀ ԿԳ նախարար պարոն Լևոն Մկրտչյանի հրամանով նախատեսված պատվոգրով «Կրթության ոլորտում ներդրած ավանդի ու նախնական և միջին մասնագիտական կրթության ոլորտում ունեցած երկարամյա մանկավարժական գործունեության համար:

When crafts speak French
Within the framework of the Francophonie bimonthly, the "French-Armenian Vocational Training Center" foundation did not remain a part of the events and presented a funny performance entitled "When crafts speak French".
During the event, a fashion show was presented with clothes sewn by students, fashionable hairstyles were shown.
The list of guests was headed by Jonathan Lacott, Ambassador of France and Plenipotentiary to Armenia, accompanied by Alex Bortolan, adviser on cultural issues of the embassy.
Artak Aghbalyan, Head of the Department of Primary (Vocational) and Secondary Vocational Education of the RA Ministry of Education and Science, and Mr. Karen Manukyan, Head of the Vocational Education and Training Department of the same department, were also present at the presentation.
At the end of the event, the Head of the Department of Primary (Vocational) and Secondary Vocational Education of the Ministry of Internal Affairs of the Republic of Armenia, Artak Aghbalyan, awarded Knarik Vardanyan, a lecturer of the "Sewing Production Technology" specialty of the "French-Armenian Vocational Training Center" foundation, with an honorary degree provided by the order of the Minister of Internal Affairs and Communications of the Republic of Armenia Mr. Levon Mkrtchyan for his long-term pedagogical activity in the field of primary and secondary professional education.