Գրական ցերեկույթը՝ զարգացման գրավական
Երևանի պետական տեխնոլոգիական քոլեջում թումանյանական տրամադրություն էր թևածում: Ավանդույթ է դարձել ամեն տարի գիրք նվիրելու տոնը նշել Թումանյանի ծննդյան օրը:
Ցերեկույթը կազմակերպվել էր քոլեջի գրադարանում: Հայեցի շունչը, գեղագիտական ճաշակը և նուրբ տրամադրությունը գրադարանի ամեն անկյունում էր:
Թումանյանի կենսագրական տվյալներին հաջորդեցին խոհափիլիսոփայական քառյակները, պոեմներից հատվածները և հայրենասիրական բոցաշունչ բանաստեղծությունները՝ ուսանողների կատարմամբ:
Միջոցառման վերջում իր ուրույն խոսքն ուղղեց քոլեջի տնօրենի պաշտոնակատար Շողիկ Ալեքսանյանը. «Շնորհակալ եմ մեր քոլեջի ուսանողներին, ովքեր եկել են այստեղ ոչ միայն որակյալ կրթություն ստանալու, լավ մասնագետ դառնալու, այլև հասարակության համար պիտանի քաղաքացի կայանալու համար»:
Ցերեկույթի ավարտին տնօրեն Շողիկ Ալեքսանյանը մասնակից բոլոր ուսանողներին նվիրեց գրքեր: Ուսանողները փոխադարձաբար իրենց երախտիքը արտահայտեցին տնօրենին՝ Թումանյանի հեղինակած գիրքը նվիրելով:

Literary matinee - a pledge of development
A Tumanian mood prevailed in Yerevan State Technological College. It has become a tradition to celebrate Tumanyan's birthday every year by giving a book.
The matinee was organized in the college library. Armenian breath, aesthetic taste and delicate mood were in every corner of the library.
Tumanyan's biographical data was followed by philosophical quatrains, excerpts from poems and passionate patriotic poems performed by students.
At the end of the event, Shoghik Aleksanyan, acting director of the college, gave his unique speech. "I thank the students of our college who came here not only to get quality education, to become good professionals, but also to become suitable citizens for society."
At the end of the matinee, director Shoghik Aleksanyan presented books to all participating students. The students mutually expressed their gratitude to the director by presenting the book authored by Tumanyan.