Գյումրին՝ Հայաստանի Հանրապետության 2016 թվականի երիտասարդական մայրաքաղաք
2016թ մարտի 31-ին Գյումրու Վ. Աճեմյանի անվան պետական դրամատիկական թատրոնում տեղի ունեցավ Հայաստանի Հանրապետության 2016 թվականի երիտասարդական մայրաքաղաքի բացման արարողությունը:
Համերգին իրենց արհեստավարժ կատարումներով հանդես եկան նաև Գյումրու Կարա-Մուրզայի անվան պետական երաժշտական քոլեջի երրորդ կուրսի ուսանողներ Վարդան Գյոդակյանը (դաշնամուր) դասախոս Մարիա Կարապետյան, Դիանա Սարգսյանը (ջութակ) դասախոս Պարգև Չոլախյան Գյումրու սիմֆոնիկ նվագախումբի նվագակցությամբ քոլեջի լարային բաժնի դասախոս Երվանդ Վարոսյանի ղեկավարությամբ, քոլեջի լարային համույթը :
Հանդիսավոր մասի ավարտին ՀՀ սպորտի և երիտասարդության հարցերի նախարարի տեղակալ Արսեն Քարամյանը շնորհակալագրեր հանձնեց 2016թ. Հայաստանի Հանրապետության տարվա երիտասարդական մայրաքաղաք մրցույթին Գյումրու քաղաքապետարանի համահայտատու և ՀՀ սպորտի և երիտասարդության հարցերի նախարարության հետ համագործակցող երիտասարդական հասարակական կազմակերպություններին:

Gyumri, the 2016 youth capital of the Republic of Armenia
On March 31, 2016, Gyumri V. The opening ceremony of the 2016 Youth Capital of the Republic of Armenia took place in the State Drama Theater named after Achemyan.
Third-year students of Gyumri Kara-Murzai State Music College, Vardan Gyodakyan (piano), lecturer Maria Karapetyan, Diana Sargsyan (violin), lecturer Pargev Cholakhyan, accompanied by the Gyumri Symphony Orchestra under the direction of Yervand Varosyan, lecturer of the college's string department, gave their professional performances at the concert. :
At the end of the ceremony, Arsen Karamyan, Deputy Minister of Sports and Youth Affairs of the Republic of Armenia, presented letters of thanks to the 2016. To the youth non-governmental organizations that are co-applicants of the Gyumri Municipality and cooperating with the RA Ministry of Sports and Youth Affairs for the Youth Capital of the Year competition of the Republic of Armenia.