Ասենք այո ոչ ֆորմալ ուսուցմանը դպրոցներում
Վերջերս Վրաստանի Քոբուլեթի քաղաքում կայացավ «Ասենք այո´ ոչ ֆորմալ ուսուցմանը դպրոցներում» հերթական ծրագիրը Erasmus+-ի շրջնակներում: Ծրագիրը տևեց յոթ օր, որին մասնակցեցին չորս երկրներ՝ Վրաստանը, Հայաստանը, Էստոնիան և Լատվիան:
Հայաստանը ներկայացրեց Երևանի զբոսաշրջության, սպասարկման և սննդի արդյունաբերության հայ-հունական պետական քոլեջը: Քոլեջի խմբում ներառված էին երկու դասախոս և երկու ուսանող:
Ծրագրի նպատակն էր փոխել դասական, ավանդական ուսուցման համակարգը՝ ուսումնական գործընթացն ավելի գրավիչ դարձնելով:
Ծրագրի ընթացքում տեղի ունեցան նաև մշակութային միջոցառումներ, որոնց միջոցով մասնակիցներն ավելի լավ ճանաչեցին միմյանց երկրները: Հայ-հունական քոլեջի պատվիրակությունը հավուր պատշաճի ներկայացրեց Հայաստանը, հայերին, ինչպես նաև հայկական երեկո կազմակերպեց՝ հայկական երգերով ու պարերով:

Let's say yes to non-formal learning in schools
Recently, in the city of Kobuleti, Georgia, the regular program "Let's say yes to informal learning in schools" was held in the framework of Erasmus+. The program lasted seven days, in which four countries participated: Georgia, Armenia, Estonia and Latvia.
Armenia was represented by the Armenian-Greek State College of Tourism, Service and Food Industry of Yerevan. The college group included two faculty members and two students.
The goal of the project was to change the classic, traditional education system, making the educational process more attractive.
Cultural events were also held during the program, through which the participants got to know each other's countries better. The delegation of the Armenian-Greek College presented Armenia, Armenians, and organized an Armenian evening with Armenian songs and dances.