«Աշակերտական/ուսանողական ընկերություն», «Լավագույն աշկերտ» և «Մասնագիտական կողմնորոշում» խորագրով երիտասարդական պատանեկան ամառային ճամբար/դպրոց
Գերմանական «Մասնագիտական կրթություն և ուսուցում (ՄԿՈւ)-համագործակցություն Հարավային Կովկասում» ծրագրի շրջանակում «Բիզնես և կրթություն գործընկերությունը» և «Միասին» հիմնադրամները, ԿԳՄՍՆ Գյումրու թիվ 4 արհեստագործական պետական ուսումնարան և «Ընտանիք» մանկապատանեկան ստեղծագործական կենտրոն ՊՈԱԿ-ները Լոռու մարզի Ստեփանավան քաղաքում համատեղ կազմակերպեցին Ամառային դպրոց՝ նախնական և միջին մասնագիտական ուսուցում իրականացնող հաստատություններում գործող «Ուսանողական ընկերությունների» ուսանողների, աշկերտների և «Ընտանիք» կենտրոնի սաների համար։
Ամառային դպրոցը նպատակ ուներ
- ներկայացնել Աշկերտություն և «Աշակերտական/ուսանողական ընկերություն» ծրագրերը
- համախմբել «Աշակերտական/ուսանողական ընկերություններում» ընդգրկված ուսանողներին, ինչպես նաև աշկերտներին և ԱՀՈՒ մեջ ներգրավված երիտասարդներին, աջակցել համագործակցային կապերի ստեղծմանն ու ընդլայնմանը, փորձի փոխանակմանը
- խթանել «Աշակերտական/ուսանողական ընկերություն» մոդելի ստեղծմանը, ուսումնական հաստատություններում ներդրմանը և հանրայնացմանը
- աջակցել դեռահասների և երիտասարդների մասնագիտական կողմնորոշմանն ու աշխատաշուկա ուղղորդմանը
- ստեղծել համապետական և տարածաշրջանային համագործակցություն ուսումնական հաստատությունների, կազմակերպությունների, գործատուների, աշխատանքի տեղավորման գործակալությունների և այլ գործընկերների միջև ստեղծել երկխոսություն, ամրապնդել գիտելիքներն ու կարողությունները գործարար ոլորտում, ձևավորել պատասխանատու վարքագիծ գործընկերոջ և թիմի անդամների նկատմամբ
- նպաստել նոր գիտելիքների և կարողությունների ձեռքբերմանը՝ ձեռներեցության, բիզնես պլան, դրամաշնորհային ծրագրեր կազմելու, հաղորդակցվելու, թիմում աշխատելու վերաբերյալ սեմինարների, վարպետաց դասերի և միջոցառումների միջոցով
- նպաստել «Դպրոց Տնտեսություն» (Բիզնես-կրթական հաստատություն) կապի ստեղծմանն ու զարգացմանը
- խթանել համագործակցությունը կրթական հաստատությունների միջև
- ուսուցանել առողջ ապրելակերպ սպորտի՝ մասնավորապես լողի պարապմունքների միջոցով
- խթանել աշկերտության զարգացումը և հանրայնացումը:
Ամառային դպրոցին մասնակցում էին Գյումրու թիվ 4 արհեստագործական ուսումնարանի, Վայոց Ձորի տարածաշրջանային, Երևանի զբոսաշրջության, սպասարկման և սննդի արդյունաբերության հայ-հունական, Լոռու տարածաշրջանային, Բերդի պետական բազմագործառութային, Երևանի ինֆորմատիկայի պետական քոլեջների, Շիրակի մարզի Սարատակի միջնակարգ, Երևանի Մովսես Խորենացու անվան թիվ 143 հիմնական, Սպիտակի Ան.Շիրակացու անվան թիվ 8 միջնակարգ դպրոցների «Աշակերտական/ուսանողական ընկերությունների» 41 ուսանողներ ու աշակերտներ, «Ընտանիք» կենտրոնի 80 սաներ, ինչպես նաև Միասին հիմնադրամի «Մրցունակ աշկերտ, հասանելի աշխատանք» ծրագրի մասնակից 15 ուսումնական հաստատություններից 17 ներկայացուցիչներ Հայաստանի բոլոր մարզերից։
Ամառային դպրոցում երիտասարդները հանդիպում ունեցան «Ֆերտի ԲԿ» ՀԿ նախագահ Խաչիկ Սահակյանի հետ: Պարոն Սահակյանը վարեց Արևային էներգիայի՝ որպես այլընտրանքային աղբյուր, օգտագործման հնարավորությունների, դրա արդյունավետության և նպատակահարմարության մասին սեմինար։ Արևային մարտկոցների տեղակայմամբ զբաղվող Գյումրու թիվ 4 արհեստագործական ուսումնարանի ուսանողական ընկերությունների անդամները գործարարից ստացան իրենց մասնագիտական, կազմակերպչական, ձեռնարկատիրական և այլ հուզող հարցերի պատասխանները։ Նա ներկայացրեց «Խելացի տուն» մոդելը, որի օրինակով ուսանողները քննարկեցին նաև նմանատիպ նախագծերի իրականացման և շուկա ներկայացման հնարավորությունները։ Սեմինարը հետաքրքրություն առաջացրեց մասնակից ուսումնական հաստատությունների ուսանողների ու աշակերտների մոտ, ովքեր ցանկություն հայտնեցին հնարավորության դեպքում ունենալ այս ոլորտում ծառայություն մատուցող ուսանողական ընկերություններ իրենց ՄԿՈւ հաստատություններում։
Երիտասարդները ունեցան դաս-հանդիպում «Բիզնես և կրթություն գործընկերություն» հիմնադրամի նախագահ, գործատու Մարինե Ժամկոչյանի հետ, ով խոսեց ռեստորանային բիզնեսի առանձնահատկությունների, բիզնեսի հաջողությունների ու ձախողումների, ձեռներեցի կարևոր հատկանիշների մասին։ «Ռեստորատորի մասնագիտության» վերաբերյալ խոհարարության ոլորտում «Աշակերտական/ուսանողական ընկերությունների» ուսանողների ու աշակերտների հետ իր փորձն ու գիտելիքները կիսեց «Բլիզարդ» ընկերության հիմնադիր Արմենուհի Խաչատրյանը։
«ԼևՌիմ»ՍՊԸ գործարար Անուշ Ռեստակյանը կիսվեց հրուշակագործության և հացարտադրման գաղտնիքների մասին։ «Ուսանողական ընկերությունների» և մյուս ՄԿՈւ հաստատությունների ուսանողներն ու աշակերտները հնարավորություն ունեցան մասնակցելու տիկին Ռեստակյանի կողմից կազմակերպված վարպետաց դասին՝ «Գաթա պատրաստելու գաղտնիքներ հրուշակագործից» թեմայով։ Նրանք գործնականում կիրառեցին իրենց տեսական գիտելիքները՝ ձեռք բերեցին մասնագիտական նոր հմտություններ ավանդական գաթա պատրաստելու ընթացքում։ Վարպետաց դասը ուներ նաև մասնագիտական կողմնորոշման նպատակաուղղվածություն։
Ամառային դպրոցի մասնակիցների համար հետաքրքիր դասընթաց կազմակերպվեց «Աշակերտական/ուսանողական ընկերություն» մոդելի վերաբերյալ։ «Բիզնես և Կրթություն Գործընկերություն» հիմնադրամի ներկայացուցիչ Արմինե Հովհաննիսյանը մասնակիցներին ներկայացրեց գերմանական մոդելը և նրա իրականացումը Հայաստանում, որը հնարավորություններ է ստեղծում գերմանական «ՄԿՈւ-համագործակցություն» ծրագրի շրջանակում մի շարք դպրոցներում և ՄԿՈւ հաստատություններում՝ սննդի սպասարկման, արևային էներգիայի կայանների տեղակայման, վարսահարդարման, էկո տոպրակների, հուշանվերների արտադրության, թեյերի հավաքման և փաթեթավորման, տպագրության, կավագործության և այլ ոլորտներում, ստեղծված «Աշակերտական/ուսանողական ընկերությունների աշակերտների և ուսանողների ձեռնարկատիրական կարողությունների ու ձեռներեց մտածելակերպի ձևավորմանն ու զարգացմանը: «Ուսանողական ընկերությունների» ստեղծման և ձևավորման, գործունեության իրականացման ու կառավարման վերաբերյալ ներկայացրեց Գյումրու թիվ 4 արհեստագործական ուսումնարանի փոխտնօրեն, «Ուսանողական ընկերությունների» ղեկավար-ուսուցիչ Անուշ Մկրտչյանը։ «Առողջ սերունդ» և «Արևոտ Շիրակ» ուսանողական ընկերությունների ուսանողներ Զոհրաբ Գրիգորյանն ու Արթուր Զուռնաչյանը մասնակիցներին ներկայացրեցին իրենց ընկերությունների գործունեությունը, փաստաթղթավարությունից մինչև վաճառքի իրականացումն, արևային կայանների տեղադրումն ու սպասարկումը, որպես իրական ընկերություններ։
Հետաքրքիր էր «Բիզնես և Կրթություն Գործընկերություն» հիմնադրամի ներկայացուցիչ Սյուզաննա Տոնոյանի դասընթացը զբոսաշրջային փաթեթի մշակման վերաբերյալ։ Երիտասարդները մշակեցին իրենց տարածաշրջաններ այցելող զբոսաշրջիկներին առաջարկվող հարմարավետ զբոսաշրջային փաթեթներ։ Դասընթացը հնարավորություն տվեց ուսանողներին ու աշակերտներին մտածել զբոսաշրջության ոլորտում ծառայություններ առաջարկող «Աշակերտական/ուսանողական ընկերություններ» ստեղծելու մասին, ինչպես նաև ունենալու մասնագիտական կողմնորոշում իրենց հետագա մասնագիտական ուղղությունը ընտրելու զբոսաշրջության ոլորտում։
«Ստուդիո-36» գեղեցկության սրահների ցանցի հիմնադիր, գործատու Լիլիթ Կարապետյանը ներկայացրեց գեղեցկության սրահի կառավարման և բիզնեսի կազմակերպման վերաբերյալ դասընթաց, որի ընթացքում նա համապարփակ գիտելիքներ փոխանցեց ուսանողներին, թե ինչպես կազմակերպել իրենց ընկերությունների կողմից իրականացվող բիզնեսը և կարողանալ ճիշտ կառավարել ընկերությունը։
Վարսահարդարման և դիմահարդարման վարպետաց դասընթացներ կազմակերպվեց ոլորտով հետաքրքրված աշակերտների և ուսանողների համար։ «Ստուդիո-36» գեղեցկության սրահների ցանցի փորձառու վարսահարդար և դիմահարդար Նարեկ Ղազարյանը մասնակիցներից ընտրված մոդելի հետ աշխատանքում մանրամասն ցուցադրեց մասնագիտական գործնական գիտելիքներ, ծանոթացրեց վարսահարդարման տարբեր գործիքներին ու կիրառվող արդի նյութերին՝ գործնականորեն ուսուցանելով տեխնիկայի կիրառումը աշխատանքի ընթացքում։
«Կարեն և Կառա» ընկերության հիմնադիր Կարինե Ղուկասյանը ամառային ճամբարի մասնակիցներին ներկայացրեց կաթնամթերքի՝ պանրի և բիո յոգուրտների արտադրությամբ զբաղվող ընկերության գործունեության անհրաժեշտության, շուկայում մրցակցային պայմանների ու բիզնես հաջողությունների վերաբերյալ։
«Պաստառ» տպագրատան գործատու Սուրեն Մանուսաջյանը տպագրության ոլորտում ծառայություն իրականացնող «Ուսանողական ընկերությունների» ուսանողներին և աշակերտներին ներկայացրեց տպագրական բիզնեսի ասպարեզում իր հաջողված փորձը, ոլորտում իրականացվող աշխատանքային գործընթացները, գործատու-աշխատող, հարաբերությունների նրբություններն ու հաճախորդների հետ հաղորդակցման, փոխադարձ հարգանքի կարևորությունը։
Երիտաարդներին գրավեց ՏՏ ոլորտի մասնագետ Արտաշես Գրիգորյանի դասը. բիզնեսում տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ընձեռած հնարավորությունների մասին՝ ՏՏ օգտագործում շուկայի հետազոտման, գովազդի իրականացման, էլեկտրոնային վաճառք կազմակերպելու նպատակներով։
Կարևորվեցին նաև աշխատանքային իրավունքի, առաջին բուժօգնության և արտակարգ իրավիճակների, տարհանման վերաբերյալ դասերը։ Մասնագետներ Վարդուհի Մովսիսյանը և Արթուր Վարդանյանը օրինակներով բացատրեցին մարդու հիմնարար իրավունքների՝ կյանքի, անվտանգության, աշխատանքի, պաշտպանության կարևորությունը և՛ անձնական, և՛ հանրային առումներով։
«Ընտանիք» կենտրոնի սաները իրենց ստեղծագործ խմբային աշխատանքների և նպատակային դասընթացներին զուգահեռ ըստ նախասիրությունների մասնակցեցին նաև վերոնշյալ մասնագիտական կողմնորոշման սեմինարներին:
Ամառային դպրոցի բազմաբնույթ և բովանդակալից հանդիպումների շարքը եզրափակեց Գուրմե Դուրմե շոկոլադի արտադրության սեփականատեր լիբանանահայ Տիրան Բաղդադյանը, ով շեշտը դրեց առաջին անգամ աշխատաշուկա մտնող երիտասարդների ոգևորվածության վրա, որպես աշխատանքի առաջընթացի ապահովման կարևոր գրավական։ Բացօթյա թոկ շուի ընթացքում, որը վարում էր հանրային կապերի մասնագետ Արթուր Բաղդասարյանը խոսվեց նաև գործատու – ծնող – ուսանող – քոլեջ կապի ամրապնդման և շարունակական քննարկումների անհրաժեշտության մասին։
Կազմակերպված բոլոր դասերն անցան ջերմ, համագործակցային և բուռն քննարկումների մթնոլորտում։
Ամառային դպրոցի մասնակիցները ձեռք բերեցին գործնական գիտելիքներ, փորձառու գործարարների խորհուրդներ, փորձի փոխանակման և համագործակցության հնարավորություններ, մասնագիտական կողմնորոշում, ինչպես նաև ընկերներ տարբեր մարզերի ուսումնական հաստատություններում։

Youth summer camp/school with the titles "Apprentice/Student Company", "Best Apprentice" and "Professional Orientation"
Within the framework of the German "Vocational Education and Training (VET)-Cooperation in the South Caucasus" program, the "Business and Education Partnership" and "Miasin" foundations, KGSMSN Gyumri Vocational State School No. organized a Summer School for students of "Student Companies", apprentices and students of the "Family" center operating in institutions providing primary and secondary professional training.
Summer school had a purpose
- introduce the Apprenticeship and "Student/Student Fellowship" programs
- bring together students included in "Student/Student Societies", as well as apprentices and young people involved in ASU, support the creation and expansion of cooperative ties, exchange of experience
- promote the creation of the "Student/Student Company" model, its implementation in educational institutions and its publicization
- support the professional orientation and labor market guidance of teenagers and young people
- create national and regional cooperation between educational institutions, organizations, employers, employment agencies and other partners, create dialogue, strengthen knowledge and abilities in the business sector, form responsible behavior towards colleagues and team members
- facilitate the acquisition of new knowledge and skills through seminars, workshops and events on entrepreneurship, business plan, grant making, communication, teamwork
- contribute to the creation and development of the "School of Economy" (Business-Educational Institution) connection
- promote cooperation between educational institutions
- teach a healthy lifestyle through sports, particularly swimming lessons
- promote the development and promotion of apprenticeships.
The summer school was attended by Vocational School No. 4 of Gyumri, Vayots Dzor Regional, Yerevan Tourism, Service and Food Industry Armenian-Greek, Lori Regional, Berdi State Multipurpose, Yerevan Informatics State Colleges, Saratak Secondary School of Shirak Marz, Yerevan Movses Khorenatsi Primary No. 143, 41 students and pupils of the "Student/Student Societies" of secondary schools No. 8 named after An.Shirakatsi in Spitak, 80 students of the "Family" center, as well as 17 representatives from 15 educational institutions participating in the "Competitive Apprentice, Available Work" program of the Miasin Foundation from all regions of Armenia.
In the summer school, the young people had a meeting with Khachik Sahakyan, the president of "Ferti BC" NGO. Mr. Sahakyan conducted a seminar on the possibilities of using solar energy as an alternative source, its effectiveness and expediency. The members of the student companies of the Gyumri Vocational School No. 4 dealing with the installation of solar panels received answers to their professional, organizational, entrepreneurial and other exciting questions from the businessman. He presented the "Smart House" model, using which the students discussed the possibilities of implementing similar projects and introducing them to the market. The seminar aroused interest among the students and pupils of the participating educational institutions, who expressed their desire to have, if possible, student companies providing services in this field in their VET institutions.
The young people had a lesson-meeting with the president of the "Business and Education Partnership" Foundation, employer Marine Zhamkochian, who spoke about the peculiarities of the restaurant business, business successes and failures, and the important qualities of an entrepreneur. Armenuhi Khachatryan, the founder of "Blizzard" company, shared her experience and knowledge regarding the profession of "restaurateur" in the field of cooking with the students and pupils of "Student/Student Companies".
LevRim LLC businessman Anush Restakyan shared the secrets of confectionery and bread production. The students and pupils of "Student societies" and other VET institutions had the opportunity to participate in the master class organized by Mrs. Restakyan on the topic of "Secrets of making Gata from a confectioner". They put their theoretical knowledge into practice and acquired new professional skills while making traditional gatha. The master class also had professional orientation.
An interesting course on the "Student/Student Society" model was organized for the participants of the summer school. Armine Hovhannisyan, representative of the "Business and Education Partnership" Foundation, presented to the participants the German model and its implementation in Armenia, which creates opportunities within the framework of the German "VET-Cooperation" program in a number of schools and VET institutions: food service, installation of solar energy plants, hairdressing, eco bags , in the production of souvenirs, tea collection and packaging, printing, pottery and other fields, created "to the formation and development of entrepreneurial abilities and entrepreneurial mindset of pupils and students of student societies. Anush Mkrtchyan, deputy director of Gyumri Vocational School No. 4, head-teacher of "Student Societies", presented about the creation and formation of "Student Societies", implementation and management of activities. Zohrab Grigoryan and Artur Zurnachyan, students of the "Healthy Generation" and "Arevot Shirak" student companies, presented to the participants the activities of their companies, from documentation to sales, installation and maintenance of solar plants, as real companies.
The course of Suzanne Tonoyan, representative of the "Business and Education Partnership" Foundation, on the development of a tourist package was interesting. Young people developed comfortable tourist packages offered to tourists visiting their regions. The course enabled students and pupils to think about creating "Student/Student Companies" offering services in the field of tourism, as well as to have a professional orientation to choose their future professional direction in the field of tourism.
Lilit Karapetyan, the founder of the "Studio-36" chain of beauty salons, an employer, presented a course on beauty salon management and business organization, during which she imparted comprehensive knowledge to the students on how to organize the business carried out by their companies and be able to manage the company properly.
Hairdressing and make-up master classes were organized for pupils and students interested in the field. Narek Ghazaryan, an experienced hairstylist and makeup artist of the "Studio-36" network of beauty salons, demonstrated professional practical knowledge in detail with a model selected from the participants, introduced various hairdressing tools and modern materials, practically teaching the application of techniques during work.
Karine Ghukasyan, the founder of the "Karen and Kara" company, presented to the participants of the summer camp about the necessity of the activity of the company engaged in the production of dairy products, cheese and organic yogurts, competitive conditions in the market and business success.
Suren Manusajyan, the employer of "Pastar" printing house, presented to the students and pupils of "Student Companies" providing services in the field of printing, his successful experience in the field of printing business, the work processes carried out in the field, the subtleties of employer-employee relations and the importance of communication with customers and mutual respect.
Young people were attracted by the class of IT specialist Artashes Grigoryan. about the opportunities provided by information technologies in business: using IT for the purposes of market research, advertising, and organizing electronic sales.
Lessons on labor law, first aid and emergency situations, evacuation were also highlighted. Specialists Varduhi Movsisyan and Artur Vardanyan explained with examples the importance of fundamental human rights: life, safety, work, protection in both personal and public aspects.
Along with their creative group work and targeted courses, the students of the "Family" center also participated in the above-mentioned professional orientation seminars according to their preferences.
The series of diverse and meaningful meetings of the summer school was concluded by the Lebanese-Armenian Tiran Baghdadyan, the owner of the Gourmet Durme chocolate production, who emphasized the enthusiasm of young people entering the labor market for the first time, as an important guarantee for the progress of work. During the outdoor talk show, which was led by public relations specialist Artur Baghdasaryan, it was also discussed about the need to strengthen the employer-parent-student-college relationship and continuous discussions.
All the organized classes took place in an atmosphere of warm, cooperative and lively discussions.
The participants of the summer school gained practical knowledge, advice from experienced businessmen, opportunities for exchange of experience and cooperation, professional orientation, as well as friends in educational institutions of different marzes.