Այցելություն Անդրանիկ Օզանյանի անվան զորամաս
Վերջերս Երևանի թեթև արդյունաբերության պետական քոլեջի տնօրինությունը, դասախոսական և ուսանողական կազմը բանակ-հասարակություն կապը ամրապնդելու նպատակով այցելեցին Անդրանիկ Օզանյանի անվան զորամաս:
Այցելության շրջանակում անցկացվեց «Ի՞նչ, որտե՞ղ, եր՞բ» ինտելեկտուալ խաղի երկրորդ՝ եզրափակիչ փուլը, որտեղ հաղթող ճանաչվեց զորամասի Գիտակների խումբը:
Միջոցառումը լի էր անակնկալներով. զորամասի նվագախմբի տղաները պատրաստել էին տարբեր երաժշտական համարներ: Ուսանողները տնօրինության և զորամասի սպայական անձնակազմի ուղեկցությամբ շրջայց կատարեցին զորամասի տարածքով՝ ծանոթանալով զորամասի առօրյային:
Միջոցառման ավարտին քոլեջի տնօրինությունը և զորամասի անձնակազմը միմյանց հանձնեցին պատվոգրեր և փոխանակվեցին հուշանվերներով:

Recently, the administration, faculty and student staff of the Yerevan State College of Light Industry visited the military unit named after Andranik Ozanyan in order to strengthen the army-society connection.
As part of the visit, the second, final stage of the intellectual game "What, where, when?" was held, where the group of experts of the military unit was recognized as the winner.
The event was full of surprises. the boys of the military unit orchestra prepared various musical numbers. The students, accompanied by the administration and the officers of the military unit, made a tour of the territory of the military unit, getting acquainted with the daily routine of the military unit.
At the end of the event, the management of the college and the personnel of the military unit awarded each other certificates and exchanged souvenirs.