Ուսուցողական այց Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետություն
2019 թվականի նոյեմբերի 26-ից դեկտեմբերի 2-ը ներառյալ Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետության Համբուրգ քաղաքում կայացավ «Բիզնես և կրթություն գործընկերություն» հիմնադրամի կողմից իրականացվող գերմանական «Մասնագիտական կրթություն և ուսուցում /ՄԿՈՒ/ — համագործակցություն Հարավային Կովկասում» տարածաշրջանային ծրագրի շրջանակներում կազմակերպված երկրորդ ուսուցողական այցը:
Գերմանիայի Դաշնության Մեկլենբուրգ-Ֆորպոմերանիա Դաշնային տարածաշրջանային էկոնոմիկայի ուսումնական կենտրոնի հրավերքով ծրագրին մասնակցեցին Գյումրու թիվ 4 արհեստագործական պետական ուսումնարանի տնօրեն Քնարիկ Ահարոնյանը, Վայոց ձորի տարածաշրջանային պետական քոլեջի տնօրեն Արգամ Դովլաթյանը, Երևանի ինֆորմատիկայի պետական քոլեջի տնօրեն Ռոբերտ Աբրահամյանը և Երևանի զբոսաշրջության, սպասարկման և սննդի արդյունաբերության հայ-հունական պետական քոլեջի տնօրեն Արթուր Ղազարյանը «Բիզնես և կրթություն գործընկերություն» հիմնադրամի նախագահ Մարինե Ժամկոչյանի ղեկավարությամբ:
Կազմակերպված հանդիպումների և տարաբնույթ սեմինարների միջոցով տնօրենները ծանոթացան գերմանական կրթական համակարգում գործող «Աշակերտական/ուսանողական կազմակերպություններ»-ի տարբեր մոդելներին։
«Աշակերտական/ուսանողական կազմակերպություններ»-ը ուսումնական հաստատությունում սովորող տարբեր /տարիքի/ դասարանների աշակերտներից կազմված խմբակներ են, որտեղ բոլոր գործողությունները՝ հաշվապահություն, գնումներ, պատրաստում և վաճառք, կատարում են աշակերտները։ Ֆինանսական ներդրումները նույնպես կազմակերպում են աշակերտները՝ ծնողների օժանդակությամբ կամ տարբեր ներդրողների միջոցներով։ Ստացված փոքր եկամուտներով իրականացնում են սոցիալական և այլ տարաբնույթ միջոցառումներ կամ օգտագործում են իրենց «Բիզնեսի» զարգացման նպատակով: Աշակերտական կազմակերպությունները ստեղծվում են աշակերտների առաջարկած գաղափարների և համատեղ քննարկումների արդյունքում։
Այդ կազմակերպությունների ստեղծման միջոցով աշակերտները դեռևս դպրոցական տարիքից ձեռք են բերում տարբեր հմտություններ և ձեռնարկատիրական գործունեության կարևոր էլեմենտներ։
Գերմանական փորձի ուսումնասիրումը հնարավորություն կտա ընտրել լավագույն տարրերը, տեղայնացնել և այն կիրառել նախնական և միջին մասնագիտական կրթական համակարգում, ինրպես նաև դպրոցներում՝ լուծելով ժամանակի կարևորագույն խնդիրներից մեկը. խրախուսել երիտասարդների շրջանում մասնագիտական կրթությունը և ձեռնարկատիրական մտածելակերպի զարգացումը:

Educational visit to the Federal Republic of Germany
From November 26 to December 2, 2019 inclusive, the "Business and Education Partnership" Foundation took place in Hamburg, Germany The second educational visit organized within the framework of the German "Vocational Education and Training - Cooperation in the South Caucasus" regional program implemented by
At the invitation of the Mecklenburg-Vorpommern Federal Regional Economic Training Center of the German Federation, the director of Gyumri No. 4 Vocational State School Knarik Aharonyan, the director of Vayots Dzor Regional State College Argam Dovlatyan, the director of Yerevan State Informatics College Robert Abrahamyan and the Armenian-Greek of Yerevan Tourism, Service and Food Industry participated in the program. Artur Ghazaryan, director of the state college, under the leadership of Marine Zhamkochian, president of the "Business and Education Partnership" Foundation.
Through the organized meetings and various seminars, the principals got acquainted with the different models of "Student Organizations" operating in the German educational system.
"Student/Student Organizations" are groups of students of different /age/classes studying in an educational institution, where all activities - accounting, purchasing, preparation and sales - are performed by the students. Financial investments are also organized by students with the help of parents or with the funds of various investors. With the small income received, they carry out social and other various events or use it for the purpose of developing their "Business". Student organizations are created as a result of ideas proposed by students and joint discussions.
Through the creation of these organizations, students acquire various skills and important elements of entrepreneurial activity from school age.
The study of the German experience will make it possible to select the best elements, localize and apply it in the primary and secondary vocational education system, as well as in schools, solving one of the most important problems of the time: encourage vocational education and the development of an entrepreneurial mindset among young people.