Շոշափելի արդյունքներ` ներառական մասնագիտական կրթության ոլորտում
Արմավիրի արվեստի պետական քոլեջում այսօր պաշտոնապես բացվել է սոցիալական ձեռնարկություն, որը Եվրոպական միության ֆինանսավորմամբ և «Սեյվ դը չիլդրեն» կազմակերպության հայաստանյան գրասենյակի կողմից իրականացվող «Մասնագիտական կրթություն և զբաղվածություն հաշմանդամություն ունեցող երիտասարդների համար» ծրագրի արդյունք է:
Միջոցառմանը մասնակցել են Հայաստանում ԵՄ պատվիրակության ղեկավար դեսպան Պյոտր Սվիտալսկին, ՀՀ Արմավիրի մարզպետ Աշոտ Ղահրամանյանը, ՀՀ կրթության և գիտության նախարարի տեղակալ Վահրամ Մկրտչյանը, ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարի տեղակալ Թադևոս Ավետիսյանը, ոլորտի աշխատակիցներ, քոլեջի ուսանողներ:
Արմավիրի արվեստի պետական քոլեջի ուսանողները հյուրերին դիմավորեցին ազգային պարով և հայրենասիրական երգերով:
Տպարանի հանդիսավոր բացումից հետո հյուրերը հավաքվեցին դահլիճում, որտեղ կայացավ ՄԿՈՒ բարեփոխումների ֆորումը:
Ելույթ ունեցան ԵՄ պատվիրակության ղեկավար դեսպան Պյոտր Սվիտալսկին, ՀՀ Արմավիրի մարզպետ Աշոտ Ղահրամանյանը, ՀՀ կրթության և գիտության նախարարի տեղակալ Վահրամ Մկրտչյանը, ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարի տեղակալ Թադևոս Ավետիսյանը:
Հանդես եկավ նաև Արմավիրի արվեստի պետական քոլեջի տնօրեն` Նունե Մուրադյանը: Նա հանգամանորեն ներկայացրեց քոլեջի «Մասնագիտական կրթություն և զբաղվածություն հաշմանդամություն ունեցող երիտասարդների համար» ծրագրի շրջանակներում տարված աշխատանքների մասին: Նշեց, որ այդ ծրագրի շրջանակում Արմավիրի արվեստի պետական քոլեջում ստեղծվել է տպագրատուն, որը վերանորոգված և հարմարեցված է հաշմանդամություն ունեցող անձանց համար: Հաշմանդամություն ունեցող 40 երիտասարդ մասնակցել է վերապատրաստման դասընթացների Արմավիրի արվեստի պետական քոլեջում: Ուսանողներից հինգն արդեն աշխատում են սոցիալական ձեռնարկության տպարանում:
«Սեյվ դը չիլդրեն»-ի դրամաշնորհային ծրագրով Արմավիրի հաշմանդամություն ունեցող երիտասարդների համար իրականացվել են նաև կարճաժամկետ դասընթացներ` ներառական մասնագիտական կրթություն իրականացնելու և հաստատության ֆիզիկական մատչելիությունն ապահովելու նպատակով՝ այսպիսով աջակցելով նրանց մասնագիտական հմտությունների զարգացմանը և աշխատանքի տեղավորմանը:
Ծրագրի նպատակն է` բարելավել Հայաստանի աշխատաշուկայի արդյունավետությունն ու զբաղվածությունը՝ հատուկ ուշադրություն դարձնելով գյուղատնտեսության ոլորտում զբաղվածության խթանմանը: Այն շոշափելի արդյունքներ է գրանցել՝ զբաղվածության հավասար հնարավորություններ ստեղծելով հաշմանդամություն ունեցող երիտասարդների համար միջին մասնագիտական կրթության և ուսուցման ոլորտում սոցիալական նորարարությունը խթանելու միջոցով:

Tangible results in the field of inclusive professional education
Today, a social enterprise was officially opened at the Armavir State College of Arts, which is the result of the "Professional education and employment for young people with disabilities" project funded by the European Union and implemented by the Armenian office of the "Save the Children" organization.
The event was attended by Ambassador Pyotr Svitalsky, Head of the EU Delegation to Armenia, Ashot Ghahramanyan, Head of Armavir Marz, RA Deputy Minister of Education and Science Vahram Mkrtchyan, RA Deputy Minister of Labor and Social Affairs Tadevos Avetisyan, employees of the sector, college students.
Students of Armavir State College of Arts welcomed the guests with national dance and patriotic songs.
After the ceremonial opening of the printing house, the guests gathered in the hall, where the VET reform forum was held.
Head of the EU delegation, Ambassador Pyotr Svitalsky, RA Armavir Marz Governor Ashot Ghahramanyan, RA Deputy Minister of Education and Science Vahram Mkrtchyan, RA Deputy Minister of Labor and Social Affairs Tadevos Avetisyan made speeches.
Nune Muradyan, director of Armavir State College of Arts, also took part. He gave a detailed presentation about the work carried out within the "Vocational Education and Employment for Youth with Disabilities" program of the college. He noted that within the framework of this project, a printing house was established in the Armavir State College of Arts, which was renovated and adapted for people with disabilities. 40 young people with disabilities participated in training courses at Armavir State College of Arts. Five of the students are already working in the printing house of the social enterprise.
With the grant program of "Save the Children", short-term courses were also implemented for young people with disabilities in Armavir in order to implement inclusive professional education and ensure the physical accessibility of the institution, thus supporting their professional skills development and job placement.
The goal of the project is to improve the efficiency and employment of the Armenian labor market, paying special attention to the promotion of employment in the agricultural sector. It has achieved tangible results in creating equal employment opportunities for young people with disabilities by promoting social innovation in post-secondary education and training.