Ղրղզստանի պատվիրակության այցը` ՄԿՈՒ ոլորտի բարեփոխումների փորձի փոխանակման շրջանակում
«G20 երկրների ռազմավարական մասնագիտական պատրաստվածության կիրառում» խորագրով ծրագրի շրջանակում Աշխատանքի միջազգային կազմակերպության հայաստանյան գրասենյակը 2016թ. մայիսի 2-5-ը հյուրընկալել էր Ղրղզստանի Հանրապետության պատվիրակությանը` Հայաստանում ՄԿՈՒ ոլորտում իրականացվող բարեփոխումների փորձի ուսումնասիրության նպատակով:
Այցի ընթացքում պատվիրակությունը հնարավորություն ունեցավ ծանոթանալու ՄԿՈՒ ոլորտում հանրապետության կրթական համակարգի ձեռքբերումներին:
Հանդիպումներ տեղի ունեցան ինչպես ՀՀ կրթության և գիտության նախարարության, այնպես էլ ոլորտի տարբեր կառույցների ներկայացուցիչների հետ:
Ղրղզստանի պատվիրակությունը այցելեց նաև ՄԿՈՒ հաստատություններ Երևանում և մարզերում:
Ղրղզստանի Հանրապետության Աշխատանքի միջազգային կազմակերպության մասնագիտական վերապատրաստման իրականացման ծրագրի ներկայացուցիչ Մերրիմ Բայալիևան, ում նախաձեռնությամբ կազմակերպվել էր այցը, «Մասնագիտական կրթություն և ուսուցում» հանդեսի հետ զրուցելիս նշեց, որ ՄԿՈՒ ոլորտում կան բազմաթիվ ուղղություններ, որտեղ Ղրղզստանը նոր է սկսում քայլեր անել:
Ղրղզստանի նախնական և միջին մասնագիտական կրթության ուսումնամեթոդական բաժնի ղեկավար Գյուլզադա Ասամբաևան նշեց, որ ՄԿՈՒ ոլորտում հայ գործընկերներից շատ բան ունեն սովորելու:
Պատվիրակությունը հանդիպումներ ունեցավ նաև ՄԿՈՒ ոլոտում առավել ակտիվ սոցիալական գործընկերների և դոնոր կազմակերպությունների ներկայացուցիչների հետ:

The visit of the Kyrgyz delegation within the framework of the exchange of experience in VET sector reforms
In 2016, the Armenian office of the International Labor Organization within the framework of the program entitled "Application of strategic professional training of G20 countries" May 2-5 hosted the delegation of the Kyrgyz Republic in order to study the experience of reforms implemented in the VET sector in Armenia.
During the visit, the delegation had the opportunity to learn about the achievements of the republic's educational system in the field of VET.
Meetings were held with representatives of the RA Ministry of Education and Science, as well as various structures in the field.
The Kyrgyz delegation also visited VET institutions in Yerevan and regions.
Merrim Bayaliyeva, the representative of the International Labor Organization of the Republic of Kyrgyzstan's professional training implementation program, whose initiative the visit was organized, while talking to the "Vocational Education and Training" magazine, noted that there are many directions in the field of VET, where Kyrgyzstan is just starting to take steps.
Gulzada Asambayeva, head of the teaching methodical department of primary and secondary professional education of Kyrgyzstan, noted that they have a lot to learn from their Armenian counterparts in the field of VET.
The delegation also had meetings with the most active social partners in VET circle and representatives of donor organizations.